bazarnews

کد خبر: ۴۱۵۸۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
تارنمای یوتی وی چین که اخبار حوزه انرژی را منتشر می‌کند در گزارشی تحلیلی، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را «کاغذی» توصیف کرد و نوشت ممنوعیت خرید نفت چیزی نیست که جهان آن را بپذیرد به همین دلیل «کاغذ باطله تحریم آمریکا دیگر برای ایران و جهان بی تاثیر است».

این رسانه روز دوشنبه نوشت تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران که افزون بر فشارهای اقتصادی گذشته در سال جاری میلادی است، دیگر نمی تواند کارامد باشد و تاثیری بر شرایط اقتصادی ایران ندارد.

'یوتی وی' اضافه کرده است آنچه اکنون مشاهده می شود تحریم های نفتی است که دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه ایران در نظر گرفته است که طبیعتا در بازار جهانی نمی تواند تاثیر آنچنانی بگذارد.

رسانه چینی خاطر نشان می کند آمریکا در سال جاری میلادی و از همان ابتدا که برجام را نقض کرد، تحریم های گسترده ای علیه ایران اعمال کرد که در واقع بسیار گسترده بود و تحریم های ثانوی نفتی اصلا مورد چندان بزرگی نبود که بتواند معادلات را برهم بزند به همین دلیل فشارها از اساس به نتیجه دلخواه واشنگتن نمی انجامد.

گزارش ادامه می دهد معافیت هایی که خود آمریکا در نظر گرفته و همچنین امکان خرید نفت از سوی بزرگترین خریداران نفتی ایران در واقع بیش از قبل تحریم ها را خنثی و ناکارامد می کند.

رسانه چینی می نویسد آمریکا آشکارا به این اعتقاد رسیده است که نمی تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند و دلیل دیگر اینکه بهای نفت دیگر به آسانی کاهش نخواهد یافت و هر اقدام نادرستی از سوی واشنگتن می تواند بحران قیمت نفت خام را در بازار بین المللی به دنبال داشته باشد.

'یوتی وی' تصریح می کند که فهرست تحریم های جدید آمریکا مثل اجناس شمارشی یک خواروبار فروشی است که پیشتر همه محاسبات درباره آنها انجام شده و کمیت و کیفیت آن بسیار خوب مورد ارزیابی قرار گرفته است و اینطور نیست که این فهرست تحریمی بتواند ایران و اقتصاد این کشور را در هم بشکند.

این رسانه چینی اضافه کرد: ایران کارت های زیادی برای بازی در برابر تحریم های آمریکا دارد و متحدان نزدیک آمریکا را نیز جلب و جذب کرده است به طوری که امروز ترکیه و اتحادیه اروپا صراحتا می گویند نمی توانند منافع خود را به دلیل تحریم ها نادیده بگیرند و نمی خواهند به آن پایبند باشند.

گزارش تاکید می کند ایجاد سامانه مستقل پرداختی و تاسیس یک شبکه فراگیر برای معاملات تجاری، بانکی و مالی بین اروپا و کشورهای دیگر با ایران باعث می شود تا این کشورها از دوران تسلط دلار عبور کنند و مستقلانه به فعالیت های تجاری و مراودات اقتصادی خود ادامه دهند.

'یوتی وی' نوشت ایران دارای سال ها تجربه برای مهار تحریم ها است و توانسته است در شرایط سخت اتحاد ملی را حفظ کند و برای همین و با اتکا به همین تجربیات می تواند این بار نیز از این برهه بسلامت عبور کند.

رسانه چینی دلیل دیگر ناکارامدی تحریم های آمریکا علیه ایران را تجربه ایران در صادرات نفت دانسته و آورده است امروز زنجیره صنعتی از فروش نفت در ایران شکل گرفته است و نفتکش های ایرانی باحربه های مختلف نفت خود را به مناطق مختلف حمل می کنند و می فروشند و ذخایر سیار نفت دریایی ایران مشکل گشای بسیاری از مسایل است.

گزارش تاکید می کند که آمریکا قابلیت رهگیری این فروش های سیار را ندارد و حتی در چنین صورتی کار خاصی نمی تواند صورت دهد و با این حساب باید پذیرفت که تحریم ها دیگر تاثیری بر ایران مطابق خواست واشنگتن نخواهد گذاشت و تنها شروع آن باعث شد تا بهای نفت بالا برود و فشارهای بیشتر می تواند بهای نفت را در این بازار همچنان افزایش دهد.

رسانه چینی نوشت که امروز آمریکا دیگر نمی تواند بر ببر مخالفت ها که از بیشه بیرون جهیده است، لجام بزند و از آن سواری بگیرد و نتوانسته است و نخواهد توانست ایران را درهم بکشند و متوقف کند این کشمکش جز رسوایی برای آمریکا تبعات دیگری نخواهد داشت.

'دونالد ترامپ' رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.

 

ایرنا

برچسب ها: چین ، نفت ، آمریکا ، تحریم ، نفت ایران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: