bazarnews

کد خبر: ۴۱۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۴
معاون اول رئیس جمهور گفت:در حال حاضر قیمت سهام ۲ میلیونی سهام‌عدالت حدود ۱۳میلیون تومان است.

اسحاق جهانگیری با حضور در مراسم تکریم و معارفه وزرای تعاون و کار و رفاه اجتماعی با ابراز اینکه "مقاومت زیادی کردیم تا توانستیم سود سهام عدالت را پرداخت کنیم‌" گفت: انتقاد‌های زیادی بود که "چرا سود سهام عدالت را پرداخت می‌کنید؟ "، اما طی نامه‌ای به رییس جمهور بیان کردم اگر قرار است سودی در بنگاه‌ها بماند بهتر است سود سهام‌داران کلان بماند نه سود ۵۰ و ۶۰ هزار تومانی سهام عدالت.

وی ادامه داد: طرحی را به مجلس برده‌ایم مبنی بر اینکه بعد از آنکه مبلغ سهام‌ها پرداخت شد، مردم بتوانند سهام خود را در صورت تمایل بفروشند.

جهانگیری گفت: در حال حاضر قیمت سهام ۲ میلیونی سهام عدالت حدود ۱۳ میلیون تومان است.

جهانگیری با تقدیر از زحمات علی ربیعی در دوران تصدی ۵ ساله این وزارتخانه گفت: آقای ربیعی چهره شناخته‌شده‌ای است که در طول دوران پس از انقلاب، در مسئولیت‌های مهم و حساس کار‌های بزرگی انجام داده است؛ چه زمانی که ربیعی را به‌عنوان عباد می‌شناختیم و چه در حال حاضر که او را با عنوان ربیعی می‌شناسیم، کار‌های بزرگی از او به‌یاد داریم.

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: ربیعی و عباد هر دو یک وجه مشترک داشته‌اند و این وجه مشترک این بود که عباد و ربیعی، راه‌حل مسائل کشور را مسائل اجتماعی و سیاسی می‌دانستند. من به‌یاد نمی‌آورم حتی در مورد پیچیده‌ترین و سخت‌ترین مسائل، راه‌حل‌های سیاسی و اجتماعی برای حل چالش‌ها ارائه نکند.

وی با اشاره به اینکه حمایت از اقشار کم درآمد و تقویت قدرت خرید جامعه، صیانت از اشتغال و دستمزد کارگران در اولویت‌های این وزارتخانه باید باشد گفت: وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارتخانه بسیار مهمی است چرا که حوزه اجتماعی در کشور ما از مسائل بسیار با اهمیت است و به هیچ وجه نمی‌شود از پرداختن به مسائل اجتماعی و حل معضلات این حوزه غفلت کرد.

وی گفت: امروز با هزینه کم می‌توانیم منافع بسیار زیادی را برای کشور به ارمغان آوریم، اما غصه می‌خورم که چطور می‌توان در شرایطی که با هزینه‌های کم سیاست‌ها را اجرا کنیم، اما متأسفانه با هزینه‌های زیاد سیاست‌های کم بازده را اجرایی می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در شرایط قبل از تحریم‌ها اعلام می‌کردیم که کشور با ابرچالش‌هایی مواجه است که در این چالش‌ها بیکاری، فقر مطلق و صندوق‌های بازنشستگی در حیطه این وزارتخانه قرار دارد. در ارتباط با مسئله اشتغال که به عنوان اصلی‌ترین مسئله باید به آن بپردازیم، اگر از بنگاه‌ها و واحد‌های اقتصادی مراقبت نکنیم، ریزش نیروی کار می‌تواند بیکاری را تشدید کند و یکی از مهمترین عوارض تحریم این است که بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی ممکن است با رکود مواجه شوند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه اولین اولویت دولت این است که نگذارد در دوران تحریم بنگاه‌های اقتصادی دچار رکود شوند، افزود: اگر ما بتوانیم همین یک موضوع را مدیریت کنیم تا بنگاه‌های ما با نشاط فعالیت کنند و کارگران نیز با نشاط در محیط کاری خود مشغول باشند، قطعاً می‌توانیم دوران تحریم را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید پیش از اعمال تحریم‌ها و طی دو سال گذشته گفت: در این ستاد وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی دو دستگاه اصلی و تعیین کننده در این ستاد هستند و در این مقطع نیز ستاد تسهیل و رفع موانع تولید باید فعالتر از گذشته موانع بنگاه‌ها را شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کند. ضمن اینکه بنگاه‌های اقتصادی و نظام بانکی نیز باید جدی‌تر وارد صحنه شوند. البته مشکلات نظام بانکی را می‌دانیم، اما اگر از اشتغال موجود صیانت نکنیم، طبعاً هر شغلی که از دست برود، اشتغال مجدد بسیار پرهزینه‌تر خواهد بود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: بنابراین ایجاد اشتغال جدید از اولویت‌های دولت است که اعتبارات خوبی از محل صندوق توسعه ملی اختصاص پیدا کرده است. در همین زمینه یک و نیم میلیارد دلار از محل منابع ذخیره صندوق توسعه ملی با نرخ سود ارزان قیمت ۴ تا ۸ درصد در اختیار ۴ بانک عامل قرار گرفت که با تلفیق منابع بانک‌ها و همچنین از محل نرخ تسعیر ارز نیمایی در مجموع ۱۸ هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال اختصاص پیدا کرده است.

وی با انتقاد از روند کند تخصیص منابع اشتغال روستایی و پرداخت آن به متقاضیان گفت: آقای رئیس جمهور در دوران وزارت آقای ربیعی اعلام کردند تا تیرماه باید کل این منابع یک و نیم میلیارد دلار تخصیص پیدا کند. اما بعید می‌دانم بیش از ۳۰ درصد آن محقق شده باشد و از زمان تعیین شده عقب هستیم. البته باید مراقب باشیم که رانت در پرداخت این تسهیلات ایجاد نشود.

جهانگیری همچنین با تأکید بر اینکه ایجاد اشتغال جدید نیازمند رفع موانع سرمایه‌گذاری است، گفت: ما در همین دوران تحریم نیز قادر خواهیم بود از منابع خارجی استفاده کنیم و نمی‌گذاریم این منابع خارج شوند.

*مبارزه با چهره خشن فقر در کشور را از سال گذشته شروع کردیم

وی افزود: یکی از موضوعاتی که آقای شریعتمداری باید به آن توجه کند، مبارزه با چهره خشن فقر در کشور است. دولت برای اینکه چهره خشن فقر را پشت سر بگذارد، از سال ۹۶ منابع زیادی را به این بخش اختصاص داد به این ترتیب که در اوایل سال گذشته میزان مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را حداقل سه برابر و حداکثر چهار برابر افزایش دادیم؛ بنابراین آن‌هایی که اعلام می‌کنند دولت کاری برای مبارزه با فقر انجام نداد، اعلام می‌کنیم ما از سال گذشته تصمیم گرفتیم تا چهره خشن فقر را برطرف کنیم البته ممکن است منتقدان معتقد باشند که این مستمری باید به جای چهار برابر، ۱۰ برابر افزایش پیدا می‌کرد درحالی‌که باید به وضع درآمدی دولت توجه کنیم ضمن اینکه امسال نیز در ردیف‌های بودجه، ۷۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص دادیم تا افرادی که تحت پوشش دو نهاد حمایتی کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی نیستند، اما درآمد آن‌ها کمتر از افراد تحت پوشش است، با مراجعه به وزارت کار بتوانند مابه‌التفاوت کسری درآمد خود را دریافت کنند؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم تا کسی سرِ گرسنه بر زمین نگذارد.

معاون اول رئیس‌جمهور به اجرای طرح «بیمه سلامت» نیز اشاره کرد و افزود: امروز یک رضایت عمومی در سطح جامعه از اجرای طرح بیمه سلامت وجود دارد که مردم با تأمین دارو و درمان خود، خیلی با مشکل مواجه نشوند. همچنین در بخش سهام عدالت، سود ۶۰ بنگاه از بهترین بنگاه‌های کشور به حدود ۴۸ میلیون نفر از جمعیت کشور به عنوان سهامداران این بنگاه‌ها پرداخت شد.

جهانگیری تأکید کرد: دو اقدام بزرگ در این زمینه از سال گذشته در دستور کار قرار گرفت تا سود واقعی این بنگاه‌ها به مردم پرداخت شود؛ البته در آن زمان به ما فشار زیادی آوردند که سود واقعی آن‌ها در بنگاه‌ها بماند، اما ما مصمم به پرداخت این سود به سهامداران واقعی یعنی مردم بودیم.

* خطرات دوران تحریم بیکاری و کاهش قدرت خرید است

جهانگیری تأکید کرد: در دوران تحریم دو خطر عمده کشور را تهدید می‌کند؛ نخست بیکاری و دیگری کاهش قدرت خرید مردم است که از ابتدای دولت این دو موضوع نیز از اولویت‌های اصلی دولت بود. اگر امروز این دو چالش را نتوانیم به خوبی مدیریت و سیاستگذاری کنیم، جبران آن نیازمند تحمل دوران طولانیِ سخت خواهد بود.

کجای دنیا رئیس هیات مدیره دنیا با توجیه «من بمیرم، تو بمیری» انتخاب می‌شود؟

وی گفت: به جرأت می‌توان ادعا کرد که در حال حاضر هزاران میلیارد تومان از منابع کشور در این بنگاه‌ها وجود دارد؛ اما بازدهی آن‌ها بسیار اندک است. اگر فقط سالی ۱۰ درصد از منابع درآمدی این بنگاه‌ها برمی‌گشت، قطعاً برای اداره کشور به هیچ منبع درآمدی دیگر نیاز نداشتیم.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: