bazarnews

کد خبر: ۴۱۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
عدم پیش بینی سیاست‌های آمریکا بدنبال داشت؛
تعداد کشورهایی که در حال کنار گذاشتن دلار در تراکنش های خود هستند رو به افزایش است.

فهرست کشورهایی که در حال حاضر اقدامات موثری در جهت حذف وابستگی خود به دلار آمریکا برداشته اند رو به افزایش است. در این میان روسیه پیشرفت های زیادی را در این عرصه داشته است.

در همین حال بانک مرکزی روسیه اعلام کرد سهم دلار در سپرده گذاری های شخصی و شرکت های این کشور در ماه گذشته میلادی یعنی سپتامبر به ۲۶ درصد کاهش پیدا کرد؛ در حالی که این رقم برای سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی ۳۷ درصد ثبت شده بود.

ضمن اینکه سهم درآمد حاصل از صادرات به دلار در اقتصاد روسیه بر اساس گزارشات در سه ماه دوم سال جاری میلادی به ۶۸ درصد کاهش پیدا کرد؛ در حالی که این رقم ۵ سال پیش بیش از ۸۰ درصد ثبت شده بود.

همچنین افزایش فزآینده گردش مالی تجاری روسیه با شرکای آسیایی خود به ویژه چین نشان دهنده موفقیت این کشور در به انزوا کشیدن دلار است. سهم ارزهای ملی در تجارت روسیه - چین در ۴ سال اخیر با ۴ برابر شدن به تقریبا ۱۹ درصد رسید و قرار است بیشتر هم شود.

طرح حذف وابستگی اقتصاد روسیه از دلار به دنبال تحریم های غرب علیه مسکو از سال ۲۰۱۴ میلادی کلید خورده و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه هم بر این موضوع اصرار دارد؛ ضمن اینکه دور جدید تحریم های ضد روسی دولت آمریکا نظام مالی روسیه را هدف قرار خواهد داد.

از طرفی هم اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد وسیله ویژه پرداخت با ایران در بحبوحه تحریم های آمریکا است. شرکای اروپایی به دنبال استفاده از یورو در تجارت متقابل با دیگر فعالیت های تجاری هستند.

در اوایل سال جاری میلادی هم چین قرار داد معاملات آتی نفت را به یوآن و تبدیل آن به طلا را کلید زد و این قرار دادها محبوبیت پیدا کرده است. ماه گذشته هم ونزوئلا اعلام کرد که برنامه کنار گذاشتن دلار آمریکا را دارد و تمام تراکنش های آتی را در بازار ارز این کشور به یورو انجام خواهد داد و آن را راه حلی برای حل تحریم های آمریکا در جهت قطع دسترسی ونزوئلا به تراکنش به دلار عنوان کرد.

بر پایه این گزارش، سیاست خارجی فعلی ایالات متحده که غیر قابل پیش بینی است، باعث شده تا کشورها به سمت حذف دلار در تراکنش های خود حرکت کنند.

 

رویداد 24

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: