bazarnews

کد خبر: ۴۱۸۵۳
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۴
دسترسی به آب آشامیدنی سالم، یک حق اساسی برای افراد است. کارشناسان اظهار کردند که تا سال ۲۰۲۰، تخمین زده می‌شود که ۱.۸ میلیارد نفر با کمبود مطلق آب مواجه شوند.

همانطور که نابرابری‌های اقتصادی در سراسر جهان و در داخل کشورها وجود دارد، می‌توان نابرابری‌هایی را در دسترسی به نیازهای اساسی مانند آب آشامیدنی هم مشاهده کرد. کودکان و زنان از مهمترین اقشار آسیب‌پذیر در زمینه عدم دسترسی به آب آشامیدنی هستند.

محققان دریافتند طی مدت زمانی که افراد در جست‌وجوی آب سالم و حمل آن هستند، میلیاردها دلار در نتیجه از بین رفتن فرصت‌های اقتصادی از دست خواهد رفت که باید به آن توجه بیشتری شود.

دسترسی به آب سالم و بهداشتی در منزل، منجر به سلامت، صرفه‌جویی در اقتصاد و زمان خواهد شد و کمک می‌کند تا از چرخه فقر دور باشد.

در کشورهای فقیر که با کمبود آب مواجه هستند، زنان و دختران روزانه ساعات زیادی را صرف آوردن و حمل آب از راه‌های دور می کنند،  به طور متوسط، هر زن آفریقایی، روزانه، 6 کیلومتر راه می‌رود تا آب مورد نیاز خود را به دست آورد و کارشناسان تخمین می زنند که روزانه 200 میلیون ساعت برای حمل آب توسط زنان آفریقایی صرف می‌شود.

 حمل آب، انرژی بسیاری از فرد می‌گیرد و نیروی بدنی او برای انجام دیگر فعالیت‌ها را از بین می‌برد و دیگر فرصت گذراندن زمان با خانواده، فعالیت‌های مرتبط با مدرسه کودکان و کسب درآمد برای بهبود زندگی را از او می‌گیرد.

عدم دسترسی به آب سالم و بهداشتی، سالانه حدود 260 میلیارد دلار در جهان هزینه دارد. روزانه در جهان بیش از 800 کودک بر اثر اسهال ناشی از عدم دسترسی به آب سالم جان خود را از دست می‌دهند.

کمبود آب سالم در زمان زایمان و عدم رعایت بهداشت مناسب، با میزان بالای مرگ و میر مادران و نوزادان در کشورهای در حال توسعه مرتبط است. مدیریت یکپارچه از مهمترین موارد برای حل مشکل کمبود آب است و از مهمترین راه‌حل‌ها برای مقابله با کمبود آب، آموزش، استفاده از آب بازیافتی و بهبود سیستم فاضلاب است.

 

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: