bazarnews

کد خبر: ۴۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

این مطلب را خبرگزاری "آسوشیتدپرس" با استناد به مقامات آمریکا اطلاع داده است.

خاطرنشان می شود که این اتهام بر اساس آخرین کشفیات سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده استوار شده که طبق آنها ایران تاسیسات و تجهیزات برای ساخت سلاح شیمیایی را در خاک خود حفظ کرده است.

ترامپ چندی پیش دیگر تحریم های ضد تقریبا 40 سال پیش آمریکا علیه ایران را تمدید کرد.

دونالد ترامپ فرمان شماره 12170 جیمی کارتر را تمدید کرد که در سال 1979 پس از اشغال سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان ایرانی به امضا رسید.

این فرمان وضع تحریم ها و دیگر اقدامات علیه ایران را برای مقامات آمریکا ممکن ساخته و امکان تنظیم تجارت با ایران را فراهم می کند. این فرمان مسدود کردن هر گونه دارایی دولتی ایران در آمریکا را در نظر می گیرد.

یادآور می شود روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تیره تر شده است. رئیس جمهور امریکا ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کنند. رهبران ایران در پاسخ قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی خود ادامه دهند.

هشتم ماه مه رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد.

موج دوم تحریم های آمریکا که صادرات نفت را نیز شامل می شود از پنجم نوامبر اجرایی شد. برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هشدار داد، کسانی که بخواهند مکانیزم محدودیت های علیه ایران را دور بزنند ، بلافاصله تحریم خواهند شد. واشنگتن قصد دارد اقداماتی را علیه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند صورت دهد و کشورهایی را که به خرید نفت از ایران ادامه می‌دهند مجازات کند. گفتنی است ششم اوت 2018 اولین موج تحریم های آمریکا علیه ایران که پس از توافقنامه هسته ای برجام در سال 2015 متوقف شده بود، دوباره به اجرا گذاشته شد. تحریم های آمریکا شامل محدودیت مرتبط با تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گرانبها و تحریم های هواپیمایی و خودرویی هستند.

صندوق بین المللی پول با وجود تلاش دولت آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران پیش بینی کرده است تلاش های واشنگتن در این زمینه به نتیجه نخواهد رسید و ایران در سال 2019 نیز 1.2 میلیون بشکه در روز نفت صادر خواهد کرد.

 

اسپوتنیک

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: