bazarnews

کد خبر: ۴۱۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۱
اویل پرایس نوشت:
پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در مقاله‌ای به قلم «ایرینا اسلاو» از درخواست معامله با یورو بجای دلار از طرف صادرکنندگان اصلی نفت در جهان به عنوان بزرگترین تهدید دلار نام می‌برد.

گروه نفت و انرژی بازارنیوز : پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در مقاله ای به قلم «ایرینا اسلاو» از درخواست معامله با یورو بجای دلار از طرف صادرکنندگان اصلی نفت در جهان به عنوان بزرگترین تهدید دلار نام می برد.

تحریم های آمریکا علیه روسیه به الحاق کریمه در سال 2014 برمی گردد. پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا در مقاله ای به قلم «ایرینا اسلاو» گزارش می دهد که بزرگترین تولیدکنندگان نفت روسیه از خریداران غربی خواسته اند تا ما به ازاء خرید خود باید یورو پرداخت کنند. وی معتقد است با توجه به تحریم های روسیه توسط ترامپ، هرچند تجار غربی از این اتفاق ناراحتند، اما اجرای این طرح قابل پیش بینی بود. جایگزینی یورو به جای دلار، یعنی کم شدن تسلط دلار به عنوان واحد پول در معاملات نفتی جهان. «ایرینا اسلاو»  بیان می کند که نشانه‌های اولیه تضعیف قدرت دلار در بهار سال جاری، درست زمانی که روسیه و ایران مشترکا برنامه نفت در برابر کالا را راه اندازی کردند تا پرداخت ‌های دوجانبه بر اساس دلار آمریکا را برای پنج سال حذف کنند، آشکار شد،.  بعبارت دقیق تر براساس این قرارداد، روسیه در مقابل دریافت روزانه ۱۰۰،۰۰۰ بشکه نفت خام از ایران، باید ۴۵ میلیارد دلار کالای ساخت روسیه را به ایران تحویل دهد. همچنین، در ماه مارس، مقامات ایران اعلام کردند که ثبت سفارش واردات کالا به دلار آمریکا ممنوع بوده و هر وارد کننده ای که از دلار در ثبت سفارش واردات استفاده کرده باشد، مجاز به ترخیص واردات از گمرک نیست. هم چنین یک ماه بعد، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که در همه گزارش‌های رسمی خود از یورو به جای دلار استفاده خواهد کرد تا سایر ادارات هم تشویق شوند از یورو بجای دلار استفاده کنند.

در روسیه اما، اتفاق بزرگی در حال وقوع است. بزرگ‌ترین شرکت های تولیدکننده نفت روسیه از جمله روزنفت، گازپروم و «سورگوت نفته گس» در حال مذاکره مجدد با مشتریان و بازنگری در مورد قراردادهای سال 2019 خود هستند تا اگر مشتریان نتوانند بعلت تحریم ها بهای نفت خریداری شده را بپردازند، متعهد به پرداخت جریمه نماید. همچنین استفاده از یورو یا سایر ارزها به جای دلار بصورت جدی از طرف سایر کشورها هم درحال پیگیری است. از یک طرف روسیه و ایران مشترکا بدنبال حذف دلار از معاملات خود با مشتریانشان هستند. ونزوئلا پول دیجیتال خود را طراحی و عملیاتی کرده است تا تحریم های آمریکا را بی اثر کند و مهم تر اینکه بعنوان رقیب تجاری آمریکا در جنگ تجاری، چین هم بدنبال پرداخت یوآن برای خریدهای نفتی خود است. در واقع، بین المللی کردن یوآن بخشی از اهداف طرح جاده ابریشم جدید چین است. لازم به ذکر است از اوایل سال جاری، چین هم قراردادهای آتی نفت خود را بر اساس پرداخت های برپایه یوآن تنظیم کرده است. در کشورهای حوزه یورو نیز، به احتمال زیاد، یورو با یوآن همراه خواهد شد. در مجموع، ایران و روسیه از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان هستند و این نشان دهنده این واقعیت است که بزودی میلیون ها بشکه نفت در حال عرضه به بازارهای جهانی می توانند با یورو معامله می شود نه دلار.  

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: