bazarnews

کد خبر: ۴۱۹۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۰
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ۱۱ بیمارستان روی پهنه گسل‌های اصلی شهر تهران ساخته شده که باید آسیب‌پذیری آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

هفتمین نشست تخصصی مدیریت بحران با عنوان حفاظت از زیرساخت های حیاتی و حساس شهری در برابر تهدیدات، الزامات و ملاحظات پدافند غیرعامل با حضور مدیران شهری و پدافند غیرعامل کشور، اعضای ستادهای مدیریت بحران مناطق و شماری از دانشجویان دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی با همکاری مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران و معاونت هماهنگی و برنامه‌ریزی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران در سالن آمفی تئاتر سازمان برگزار شد.

در این نشست تخصصی موضوعاتی چون "زیرساخت‌ها و تاسیسات خدمات شهری در معرض مخاطرات طبیعی شهر تهران، تهدیدات محتمل بر زیرساخت‌ها در شهر تهران و اقدامات لازم جهت پدافند غیرعامل در برابر این تهدیدات، چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو درخصوص رعایت الزامات پدافند غیرعامل در زیرساخت‌های شهر تهران، رسالت شهرداری در پایداری زیرساخت‌های شهری" مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در تشریح وضعیت زیرساخت‌ها و تاسیسات خدمات شهری در معرض مخاطرات طبیعی شهر تهران گفت: آسیب دیدن زیرساخت‌های شهر در افزایش خسارات و تلفات ناشی از بحران نقش مهمی دارد به طوری که گاهی خسارات ناشی از آسیب زیرساخت‌ها چندین برابر خسارت اولیه می‌شود.

احمد صادقی با تحلیل وضع موجود گفت: زیر ساخت‌های شهر تهران به دو دسته حیاتی و حساس تقسیم می‌شوند که توجه به آسیب‌پذیری آنها بسیار حائز اهمیت است.  

وی با بیان اینکه ۸۰ کیلومتر مربع پهنه گسلی در شهر تهران وجود دارد که ۴۷ کیلومتر آن در محدوده شهری است، افزود: در این بین ۱۱ بیمارستان روی پهنه گسل‌های اصلی شهر تهران ساخته شده که باید آسیب‌پذیری آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

صادقی افزود: تشکل‌های مردم نهاد در حوزه مدیریت بحران در زمان مقابله با سوانح نقش مهمی دارند و در عین حال آگاه‌سازی عمومی باعث مطالبه‌گری و حساس‌سازی شهروندان و مسوولان می‌شود.

در این نشست همچنین اسدالله کریمی، معاون امور شهری سازمان پدافند غیر عامل کشور در سخنانی با بیان اهمیت اجرای طرح‌های پدافند غیر عامل در شهر تهران گفت: مصون‌سازی زیر ساخت‌های شهری و محافظت از مردم در برابر تهدیدات دو هدف عمده پدافند غیر عامل به شمار می‌آید.

کریمی افزود: در اجرای طرح‌های عمرانی و شهری ازجمله برنامه اسکان اضطراری و توسعه خطوط مترو حتما باید ملاحظات پدافند غیرعامل پیش‌بینی شود.

وی با بیان اینکه بررسی تهدیدها و آسیب پذیری‌ها در چند محله تهران به عنوان مرحله پایلوت انجام شده تا بتوان تهدیدات و فرصت‌ها را شناسایی و براساس آن برنامه‌ریزی نمود، افزود:شهرداری تهران می‌تواند در این خصوص الگوی دیگر شهرها قرار گیرد.

معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: آگاهی‌بخشی به مدیران و ایجاد حساسیت و تعیین نقش برای مردم، همچنین تمرین و برگزاری مانورها در حوزه پدافند غیرعامل بسیار ضروری و با اهمیت است.

 

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: