bazarnews

کد خبر: ۴۲۰۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۷
قائم مقام رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره سانحه تصادف اخیر در استان گلستان که منجر به مرگ دو تن از معاونان وزارت کار شد و همچنین شایعات مطرح شده درباره ایمنی محور محل تصادف توضیحاتی ارائه کرد.

مهران قربانی اظهار کرد: رویکردی که در وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری وجود دارد این است که همواره باید نسبت به ایمنی یک راه نگاه نسبی داشت، زیرا در همان جاده‌ای که روزانه هزاران خودرو از آن عبور می‌کنند و بدون هیچ مشکلی به مقاصدشان می‌رسند، امکان وقوع یک حادثه نیز وجود دارد. از این رو نه می‌توان به شکل قطعی گفت که یک محور به حداکثر ایمنی ممکن رسیده است و نه می‌توان به دلیل یک تصادف، یک جاده را ناایمن تصور کرد.

وی با بیان این که برای به وقوع پیوستن یک تصادف تلخ نیاز به شکل‌گیری یک زنجیره وجود دارد، توضیح داد: معمولا در درصد قابل توجهی از تصادف‌ها عامل انسانی دخیل است، زیرا در شرایطی که جاده برای عبور و مرور سایر اتومبیل‌ها شرایط ایمن داشته، با حواس‌پرتی یا دورزدن قوانین از سوی یک راننده امکان به وجود آمدن حادثه افزایش می‌یابد.

قائم مقام رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: در رابطه با حادثه تلخی که اواخر هفته گذشته در استان گلستان منجر به فوت دو تن از معاونان وزارت کار شد یا حتی دیگر تصادف‌ها، بررسی نقطه تصادف یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که انجام می‌شود. در این مواقع باید بررسی کرد که آیا نقطه‌ای از جاده که در آن تصادف رخ داده از نظر شرایط ایمنی وضعیت مناسبی داشته است یا خیر.

قربانی با بیان این‌که قطعا برخی از نقاط در جاده‌های کشور نیاز به ارتقای ایمنی دارند، توضیح داد: باید این ارتقای ایمنی با توجه به بررسی‌هایی صورت گیرد که مهندسان ناظر و مشاور به شکل سالانه یا دو سال یکبار از محل حادثه داشته‌اند و ارزیابی‌های خود در رابطه آن را ارائه کرده‌اند. ما در سازمان راهداری فرآیند ممیز ایمنی راه‌ها را به شکل جدی دنبال می‌کنیم و ارزیابی‌های مشاوران ما نشان می‌دهد که محل حادثه اخیر از نظر ایمنی شرایطی کافی واستاندارد را داشته است.

وی افزود: در نزدیکی محل دوربرگردان محل بحث تابلوهای ایمنی جاده به طور کامل و حتی بیشتر از حد استاندارد لحاظ شده و از ۱۰۰ متری محل حادثه شیارهای لرزاننده برای کاهش سرعت اتومبیل‌ها نیز لحاظ شده بوده است. از این‌رو ارزیابی ما این است که در محل وقوع این حادثه یک راننده هوشیار با رعایت شرایط ایمنی کافی می‌توانسته بدون به وجود آمدن هیچ اتفاق تلخی برای خود یا سایر خودروها به حرکت ادامه دهد.

قائم مقام رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای معتقد است: با وجود این اقدامات ایمنی صورت گرفته ارزیابی‌ها به هیچ عنوان به معنای آن نیست که ایمنی مورد نیاز به بالاترین سطح ممکن خود رسیده است و قطعا جاده‌های کشور متناسب با میزان بودجه و اعتبارات موجود امکان ارتقای سطح ایمنی را خواهند داشت.

قربانی درباره‌ طرح‌های مطرح شده برای جایگزینی دوربرگردان‌های موجود با زیرگذر یا سایر تقاطع‌های غیرهم سطح توضیح داد: تنها در محورهای استان گلستان اعلام شده که ما ۸۱ دوربرگردان داریم که نیاز به تغییر وضعیت دارد. ما برای ساخت هر زیرگذر به عددی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان احتیاج داریم و به این ترتیب برای جایگزینی همین دوربرگردان‌های مدنظر عددی بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ میلیارد تومان نیاز بود که فاصله قابل توجهی با بودجه و اعتبارات کشور دارد.

وی افزود: البته نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری از دنیا نیز امکان آن وجود ندارد که تمام دوربرگردان‌ها به تقاطع‌های غیرهم سطح تبدیل شود، زیرا امکان اجرای این موضوع نه از نظر اعتباری و نه از نظر مهندسی وجود نخواهد داشت. ما همواره به مجلس شورای اسلامی ودولت اعلام کرده‌ایم که با بالا بردن اعتبارات سطح ایمنی راه‌های کشور را افزایش دهند، اما این به هیچ عنوان به معنای آن نخواهد بود که می‌توان تمام دوربرگردان‌ها را مسدود کرد یا جاده را به نقطه‌ای رساند که دیگر از نظر ایمنی نیاز به پیشرفت نداشته باشد، زیرا ایمنی یک امر نسبی است و باید همواره به آن توجه شود.

تقی نوربخش - مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، به همراه عبدالرحمن تاج الدین - معاونحقوقی و پارلمانی این سازمان، که از همراهان وزیر کار در سفر به گلستان بودند، عصر روز پنجشنبه حین خدمت در بریدگی ورودی غربی گرگان بر اثر تصادف با یک تانکر تریلی حمل سوخت جان خود را از دست دادند.

در پی این حادثه، رییس پلس را گلستان سه عامل را سبب وقوع این تصادف اعلام کرد که یکی از آن‌ها قصور مسوولان راه برای احداث دوربرگردان ایمن یا تقاطع غیر همسطح بوده است. به دنبال این اتفاق گمانه‌زنی‌هایی درباره ناایمن بودن جاده یا دوربرگردان محل حادثه مطرح شد.

سالانه نزدیک به ۱۵ هزار ایرانی جان خود را در تصادف‌های جاده‌ای از دست می‌دهند.

 

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: