bazarnews

کد خبر: ۴۲۱۴۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۳۸
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار وزیر خارجه انگلیس:
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار وزیر خارجه انگلیس با انتقاد از عدم همکاری مناسب اتحادیه اروپا پس از خروج آمریکا از برجام گفت: تصمیمات لازم را برای بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده‌ایم.

«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس که در تهران به سر می‌برد، عصر امروز (دوشنبه) با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان دیدار و پیرامون مهم ترین موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دو کشوربا وی گفت‌وگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این دیدار با انتقاد از عدم همکاری مناسب اتحادیه اروپا در شرایط خروج آمریکا از توافق بین‌المللی برجام و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام به میزبانی و تلاش اتحادیه اروپا صورت گرفت و نقض آن نیز به معنای زیر پاگذاردن حیثیت، اعتبار و جایگاه سیاسی اتحادیه اروپا از سوی آمریکاست.
دریابان شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به انفعال طرف های دیگر در برابر گفتار و رفتار ناشایست آمریکا بر اساس منافع ملی و مسئولیت‌های خود تصمیمات لازم را در مقابله با این اقدام و امکان بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده است. 
وی همچنین گفت که سطح فعلی روابط اقتصادی بین دو کشور و تسهیل روابط بانکی در این زمینه رضایت‌بخش نیست.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مواضع بی پایه برخی کشورها علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران و تاکید بر جدیت کشورمان در مبارزه مستمر با تروریسم اذعان داشت: در صورتی که سیاست‌ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی و تقدیم ده‌ها شهید در مقابله با تروریسم  انجام نشده بود ، امروز داعش حکومت عراق و سوریه را در دست داشت و همسایه اروپا محسوب می‌شد.

*انتقاد از عدم برخورد قاطع دولت انگلیس با رسانه‌های حامی تروریست‌ها
علی شمخانی با غیر قابل قبول دانستن عدم برخورد قاطع دولت انگلیس با شبکه‌های رسانه‌ای حامی گروه تروریستی که زنان و کودکان  بیگناه را در اهواز به شهادت رساندند، خاطرنشان کرد: این انتظار از دولت انگلیس وجود دارد که موضع خود در قبال لزوم مقابله با تروریسم ونقض حقوق بشر را به صورت شفاف اعلام و سیاست‌های اعمالی خود را نیز مطابق با آن دنبال کند.
وی همچنین با انتقاد از رویه دولت انگلیس در فروش سلاح و تجهیزات امنیتی به کشورهای ناقض حقوق بشر مانند عربستان سعودی و بحرین خاطرنشان کرد: چشم پوشیدن از جنایت‌های فجیع کشورهای متجاوز سعودی و امارات در یمن و محاصره اقتصادی مردم مظلوم این کشور با هدف حفظ منافع اقتصادی، بیانگر اعمال استاندارد دوگانه و قابل معامله بودن جان انسان‌ها در نظر مقامات کشورهای اروپایی و آمریکاست.  
شمخانی با اشاره به شکست پی در پی و تحقیر آمیز سیاست‌های آمریکا و اذنابش در منطقه تصریح کرد: هرگونه همراهی با سیاست های دولت ترامپ از سوی برخی کشورهای اروپایی ضمن آن که بر روابط دراز مدت با کشورمان تاثیر منفی خواهد داشت موجب شکل گیری نگاه منفی نسبت به آن کشورها نزد افکار عمومی ملت ایران و ملت‌های منطقه به عنوان شریکجرم در جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه خواهد شد.

*اروپا به خاطر دفاع از هویت و استقلالش جلوی زیاده‌خواهی‌های آمریکا را بگیرد
شمخانی گفت: اگر آمریکا در مقابل ایران خواسته‌هایش را به اروپا تحمیل کند، فردا در مناسبات شما با سایر کشورها هم ورود خواهد کرد و اتحادیه اروپا  باید نه بخاطر برجام  بلکه به خاطر دفاع از هویت و استقلال خودش جلوی زیاد خواهی‌های آمریکا را بگیرد.  
دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: امروز داشتن جهانی با ثبات و آری از خشونت و ناامنی با برائت جستن از سیاست‌های تنش زا و بحران آفرین آمریکا و رژیم صهیونیستی و اتخاذ مواضع و سیاست‌های مستقل در مسیر تامین منافع مشترک ملت ها قابل تحقق است.    

*اروپا مایل به حفظ دستاوردهای برجام
جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات و موانعی کهدولت آمریکا در مسیر مبادلات مالی و روابط بانکی پس از برجام ایجاد کرده است، بر ضرورت پیگیری و حل و فصل مسائل پیش رو تاکید کرد.
وی با ابراز خرسندی در خصوص سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفت‌وگو با مقامات عالی کشورمان اظهار داشت: اروپا مایل به حفظ دستاوردهای برجام است و در این مسیر ایده هایی مانند تاسیس سامانه تبادل مالی مستقل از آمریکا و اقتصاد بدون دلار را با جدیت دنبال کرده و در تلاش مشترک برای عملیاتی کردن آن است.

گفتنی است جرمی هانت در این سفر که اولین سفرش بعد از تصدی این مسئولیت در تیرماه سالجاری و پس از استعفای بوریس جانسون وزیر خارجه سابق این کشور است، ظهر امروز نیز در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی امشب به کشورش بازمی‌گردد.

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: