bazarnews

کد خبر: ۴۲۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
کمتر از دو ماه تا شروع جام ملت‌های آسیا فرصت باقی است و مدعیان عنوان قهرمانی به فکر بهترین تدارکات ممکن برای آمادگی هرچه بهتر پیش از حضور در کشور امارات هستند. اما تیم ملی ایران با مربیگری کارلوس کی‌روش بعد از اینکه یکی از تاریخ‌های مهم فیفادی را از دست داد، در دو دیدار تدارکاتی دیگر به‌ترتیب موفق شد از سد بولیوی و ترینیداد‌و‌توباگو عبور کند.

این دو مسابقه انتقادات فراوانی را نسبت به انتخاب حریفان دوستانه ایران در پی داشت؛ چراکه منتقدان عقیده داشتند این دو حریف از قاره آمریکا شبیه‌سازی مناسبی از رقبای قدرتمند آسیایی نیستند و در واقع ماکت انتخاب شده، آن‌طور که باید به کار تیم ملی نیامد. حریف سوم ایران در بازی دوستانه، ونزوئلا است که پیش‌تر قرار بود در ورزشگاه آزادی به مصاف ایران برود ولی با اعلام فدراسیون این کشور از سفر به ایران انصراف داد. علت اما جالب بود؛ نخوردن مُهر ویزای کشور ایران در پاسپورت بازیکنان ونزوئلا به دلیل مسائل تحریم توسط کشور آمریکا! فدراسیون فوتبال ایران هم پذیرفت این مسابقه در کشور قطر برگزار شود و باتوجه به ارتباط خوب سیاسی دولت ایران و قطر، هزینه‌های این سفر مقرون‌به‌صرفه برآورد شده است. مسئله‌ای که بیشتر از انتخاب حریفان ایران در دیدارهای دوستانه سروصدا کرده، اعتراض بازیکنان و اعضای کادر فنی به تخصیص‌نیافتن بودجه کافی به تیم ملی است.

کاپیتان شجاعی؛ صدای اعتراض به کاستی‌ها

بعدازاینکه بازیکنان ایران به‌صورت کاملا هماهنگ‌شده در اعتراض به بی‌توجهی فدراسیون فوتبال، صفحات اینستاگرام خود را غیرفعال کردند، مسعود شجاعی در آخرین تمرین ملی‌پوشان قبل از سفر به قطر، اعتراض کم‌سابقه‌ای را نسبت به شلختگی در اداره امور تیم ملی ایران مطرح کرد: «با کمال احترامی که برای همه قائل هستم، مجبورم از این جمله استفاده کنم. باز هم از همه عذرخواهی می‌کنم اما احساس می‌کنم که آقایان ما را احمق فرض کرده‌‌اند و نمی‌خواهند هیچ ارزشی برای ما قائل شوند. در دو جام جهانی که حضور داشتیم ۲۰ میلیون دلار پول به فوتبال تزریق کردیم اما پول‌ها کجا رفتند. چرا کسی پاسخ‌گو نیست؟ شما در کجای دنیا دیده‌اید که تیم ملی به دنبال پیراهن، بازی تدارکاتی و دیگر امکانات اولیه تیم ملی باشد. آیا درست است که ما بازی تیم ملی خود را در قطر برگزار کنیم؟ چرا شأن فوتبال ایران را پایین می‌آورند و احترامی برای فوتبال کشور قائل نیستند؟». از صحبت‌های شجاعی این‌طور به نظر می‌رسد که هنوز پاداش فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تیم ملی ایران هزینه نشده، یا اگر هم هزینه شده، آن‌طور قابل ملاحظه نبوده که صدای ملی‌پوشان را درآورده است. اما در ابتدا باید بررسی کرد اعتراضات بازیکنان تیم ملی ایران، نسبت از دریافت‌نکردن پاداش‌هاست یا در جهت توسعه فوتبال ایران؟ به این خاطر که ساختمان پک با کمک‌هزینه فیفا بازسازی شد و مسعود شجاعی و سایر ملی‌پوشان بارها در مصاحبه‌هایشان اذعان داشتند که یکی از مجهزترین ساختمان‌های تیم ملی را در اختیار دارند.

رقم واقعی پاداش‌های 2 جام جهانی برای فوتبال ایران چقدر است؟

اما با بررسی جوایز دو دوره جام‌‎جهانی و پاداش‌های ای‌اف‌سی می‌توان برآورد دقیق‌تری ازصحبت‌های شجاعی داشت. در جام جهانی 2014 فدراسیون فوتبال ایران با صعود تیم ملی، مبلغ 5.8 میلیون یورو به‌عنوان پاداش از فیفا نصیبش شد. پاداش فیفا بابت صعود ایران به جام جهانی 2018 روسیه هم رقم درخورتوجهی است؛ ضمن اینکه AFC هم مبلغ 1.28 میلیون یورو به تیم‌های صعودکننده از آسیا بابت آماده‌سازی اهدا کرد. اما میزان پاداش ایران در جام جهانی که باید از فیفا بگیرد، چقدر است؟ این رقم 6.8 میلیون یورو بابت انجام سه مسابقه گروهی است. با حساب‌و‌کتابی ساده پاداشی که ایران در این دو دوره گرفته چیزی نزدیک به 13.8 میلیون یورو یا حدودا 16 میلیون دلار است.

پول‌ها چه شد؟

گرفتن پاداش رفتن به جام جهانی برای فدراسیون ایران هرگز کار ساده‌ای نبوده؛ این پاداش‌ها درست در مراحلی نصیب ایران شد که تحریم‌ها مانع از انتقال پول فیفا به حساب فدراسیون شده است؛ برای مثال رقم پاداش جام جهانی 2014 نزدیک به یک‌سال‌و‌نیم توسط فیفا بلوکه شده بود که بعد از امضای برجام و بهینه‌شدن روابط بین‌بانکی، پاداش‌های مربوط به جام جهانی به ایران رسید؛ حداقل این چیزی است که مهدی تاج آن را تأیید می‌کند و می‌گوید: «فیفا و سفارتخانه ایران در سوئیس در راستای تقاضای فدراسیون فوتبال برای پرداخت پول‌ها به حساب متعلق بازشده توسط بانک ملت در بانکی در برن سوئیس به توافق رسیده‌‌اند. بعدازاینکه فیفا این یک‌میلیون و٤٠٠ هزار یورو را به حساب مورد نظر واریز کرد،‌ بانک ملت پول را به حساب سفارت ایران در سوئیس واریز می‌کند و سپس در گردش مالی سوم، سفارت ایران پول را به حساب وزارت امورخارجه واریز خواهد کرد و در مرحله چهارم و نهایی وزارت امور خارجه پول را در ایران به حساب فدراسیون فوتبال واریز می‌کند».

صحبت‌های تاج فقط درباره 1.4 میلیون یورو از این پاداش‌هاست و به نظر می‌رسد که مابقی رقم تا 5.8 میلیون یورو هم به طرق مختلف به فدراسیون فوتبال رسیده؛ اما همه آنها به جیب فدراسیون نرفته؛ از این رقم پاداش صعود بازیکنان به جام جهانی پرداخت شده، درصد کی‌روش که 10 درصد از سهم پاداش در راه رسیدن به جام جهانی بوده هم پرداخت شده است. ضمن اینکه طبق همان توافق قدیمی، بخشی از همان رقم هم دوباره برای پرداختن دستمزد کی‌روش که رقم قابل‌توجهی است پرداخت شده. به طور مختصر می‌توان گفت که فدراسیون فوتبال پاداش صعود ایران به جام جهانی 2014 را به طور کامل گرفته، ولی جزئیات ریزتری از خرج آن منتشر نشده است. تکلیف پاداش صعود به جام جهانی 2014 که مربوط به همان سال‌هاست، ولی دیرتر به حساب فدراسیون واریز شده تقریبا مشخص است و بحث زیادی درباره چگونگی خرج آنها وجود ندارد، ولی مسئله‌ای که می‌توان الان به طور ریزتری به آن اشاره کرد، پاداش‌های مربوط به جام جهانی 2018 است؛ در بالا اشاره شد با توجه به پاداش AFC و فیفا این رقم معادل هشت میلیون یورو می‌شود، اما به طور مشخص دو میلیون یورو از این رقم خرج کمپ تیم ملی در روسیه شده؛ همان کمپ مجهزی که فیفا، هزینه‌اش را از روی این پول‌ها کسر کرده است. 10 درصدش هم که پاداش کی‌روش بوده؛ یعنی چیزی نزدیک به 800 هزار یورو؛ اینکه این رقم به کی‌روش داده شده یا نه هنوز مشخص نیست. با حسابی ساده می‌توان گفت نزدیک به سه میلیون یورو از این پول پاداش‌ها در همین دو کانال خرج شده. البته دوباره باید به این مورد هم اشاره شود که با توجه به بلوکه‌شدن حساب کارلوس کی‌روش در سوئیس، دوباره رایزنی فدراسیون فوتبال با فیفا جواب داد و مقرر شد دستمزد این مربی را از همان پول‌های ایران در فیفا، از روی همان پاداش‌ها پرداخت کنند. حالا اگر فرض بر آن باشد که دستمزد یک سال کی‌روش و کادر فنی‌اش هم از این محل پرداخت شده باشد، چیزی نزدیک به دو میلیون یوروی دیگر هم باید کسر شود. بااین‌حساب هنوز سه میلیون یوروی دیگر، ایران باید از فیفا دریافتی داشته باشد؛ البته همه این موارد به شرطی است که پاداش و دستمزد کی‌روش پرداخت شده باشد.

پاداش پرداخت‌نشده بازیکنان

سؤالی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا این سه میلیون یورو وارد ایران شده است؟ پاسخ مشخصی نمی‌توان داد، ولی آن‌طور که علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون فوتبال، به سایت فدراسیون می‌گوید، هیچ پولی وارد ایران نشده است. «فدراسیون فوتبال تاکنون موفق به انتقال درآمدهای خود از فیفا نشده و هیچ‌گونه کمکی از نهادی دیگر بابت تیم ملی نداشته است». از قرار معلوم پاداش صعود بازیکنان به جام جهانی هم که قرار بوده از همین رقم پرداخت شود به آنها داده نشده؛ موردی که ناراحتی و اعتراض عده‌ای از بازیکنان را هم در پی داشته؛ بازیکنان تیم ملی برحسب تعداد بازی‌هایی که برای این تیم داشته‌اند، با ضریب مشخصی از پول باقی‌مانده سهم دارند که می‌تواند بخشی از رقم مانده را دربر بگیرد، ولی هنوز مشخص نیست مابقی پول این پاداش که می‌تواند خرج یک اردوی شیک و درخور توجه شود، کجاست و قرار است چگونه خرج شود.

 

شرق

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: