bazarnews

کد خبر: ۴۲۲۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۴
وزیر امورخارجه انگلیس با بیان اینکه با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای اختلاف نظر دارد، گفت: آمریکا می‌توانسته دیدگاه خود را تغییر دهد اما این، بدان معنی نیست که متحدانش نیز به‌طور خودکار باید نظرشان را تغییر دهند.

به گزارش گاردین، جرمی هانت وزیر امورخارجه انگلیس که روز دوشنبه به تهران سفر کرده بود، پس از دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش تاکید کرد که خاورمیانه در حال حاضر همچون یک آتش فشان است که هر حادثه کوچکی در آن می‌تواند به یک فاجعه به بزرگی جنگ جهانی اول تبدیل شود.

هانت که اولین وزیر امورخارجه غربی به شمار می آید که از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای به ایران رفته است، در دیدارهایش با مقامات ایرانی درباره آزادی شهروندان دوتابعیتی انگلیسی – ایرانی، متقاعد کردن تهران برای حمایت از راه‌حل مورد نظر انگلیس برای توقف جنگ یمن و توافق هسته‌ای در شرایطی که غرب آشکارا از دور زدن تحریم‌های آمریکا ناتوان است، گفت‌وگو کرد.

وی پس از دیدار با وزیر امورخارجه ایران با خانواده نازنین زاغری شهروند انگلیسی – ایرانی که به جرم اقدام علیه نظام در ایران بازداشت شد، دیدار کرد و خواستار آزادی فوری او شد.

وزیر امورخارجه انگلیس در گفت‌گو با روزنامه گاردین در اظهاراتی تند مدعی شد که زاغری بی دلیل زندانی شده است و گفت که اگر ایران می‌خواهد در دنیا کشوری پذیرفته باشد، نباید افرادی همچون نازنین زاغری را حبس کند.

جرمی هانت با ادعای اینکه ایران از بازداشت افراد دوتابعیتی به عنوان ابزاری دیپلماتیک استفاده می‌کند، گفت: اگر ایران سیاست زندانی کردن دوتابعیتی‌ها را دارد تا از آنها به عنوان ابزاری برای فشار دیپلماتیک استفاده کند، در این صورت پیامدهایی برای ایران به همراه خواهد داشت. ما اجازه نمی‌دهیم آنها از زیر این مسئله شانه خالی کنند. ایرانی‌های باید بدانند که این وضعیت قابل تحمل نیست.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت که می‌داند افرادی که با آنها دیدار کرده است، در این باره به مقامات عالی رتبه ایران گزارش خواهند داد اما وزارت دادگستری و مقامات نظامی نیز به‌طور مستقل گزارش خواهند داد.

به نوشته گاردین، هانت امیدوار بوده است بتواند در سفر خود با مقامات وزارت دادگستری ایران نیز دیدار کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس همچنین درباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از روز پنجم نوامبر اعمال شده است، گفت: ما مسئله تحریم‌ها را نیز داریم. منطقه اکنون مثل یک آتش‌فشان است. هر حادثه کوچکی در آن می‌تواند به یک فاجعه به بزرگی جنگ جهانی اول تبدیل شود. در این منطقه رقابت ایران و عربستان نیز وجود دارد که خطرناک و خطرناک‌تر می‌شود و به جنگ‌های نیابتی می‌انجامد.

هانت افزود: اگر اینها را کنار هم قرار دهیم و خطرات جنگ جهانی اول رادر نظر بگیریم، می‌بینیم که هر اتفاق کوچکی مثل زنجیره‌ای از رویدادها می‌تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد.

وی که از سفارت انگلیس در تهران با روزنامه گاردین صحبت می‌کرد، تاکید کرد که لندن نفوذ خود را در منطقه حفظ کرده است و این کشور یک قدرت کوچک در خاورمیانه نیست، بلکه یک بازیگر مهم است.

وزیر امورخارجه انگلیس با ابراز امیدواری نسبت به اینکه طرح لندن برای پایان جنگ یمن در آستانه موفقیت است، تائید کرد که هفته گذشته با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در ریاض دیدار کرده است. وی همچنین تایید کرد که اجرای طرح آتش بس سازمان ملل در یمن دشوار بوده است و گفت: هر دو طرف درگیر باید امتیازاتی بدهند تا فاجعه انسانی در این کشور را متوقف کنند.

هانت در ادامه تاکید کرد که عربستان سعودی و نه ایران، متحد استراتژیک انگلیس در منطقه است، اما اعتقاد به ریاض آشکارا شکننده شده است.

وی تصریح کرد که تحقیقات عربستان در زمینه مسئولیت نهایی افرادی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند، ممکن است آینده رویکرد لندن در قبال ریاض را شکل دهد.

به نوشته گاردین، جرمی هانت با این حال از متهم کردن محمد بن سلمان به عنوان عامل قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی خودداری کرد.

این مقام انگلیسی با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران که واشنگتن در ماه مه از آن خارج شد، گفت که با رویکرد آمریکا درخصوص این توافق اختلاف نظر دارد. وی افزود: واشنگتن حق دارد که دیدگاه خود را در این زمینه تغییر دهد اما این بدان مهنا نیست که رویکرد متحدان آن نیز به طور خودکار تغییر کند.

جرمی هانت در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی نیز به تکرار موضع تند خود درخصوص بازداشت دوتابعیتی‌ها در ایران پرداخت و در اظهاراتی مداخله‌جویانه گفت: من این موضوع را برای مقامات روشن کردم که اگر ایران بخواهد از موضوع دو تابعیتی‌ها به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده کند برایش پیامدهایی خواهد داشت و انگلیس اجازه نخواهد داد که چنین چیزی اتفاق بیافتد و هزینه‌ای نداشته باشد. از نظر ما این شرایط را نمی‌توان ادامه داد. فقط هم مسئله نازنین زاغری نیست، افراد دیگری هستند که خانواده‌هایشان خواسته‌اند نامشان را اعلام نکنیم. هیچ کشوری در دنیا نباید فکر کند که اگر چیزی را از کشوری دیگر می‌خواهد باید شهروندانش را زندانی کند و این غیر قابل قبول است.

 

ایسنا

برچسب ها: انگلیس ، برجام ، جرمی هانت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: