bazarnews

کد خبر: ۴۴۳۴۴
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۶
دبیرکل کانون صرافان ایران اظهار داشت:
رضا ترکاشوند گفت:واردات کالا با نقش آفرینی صرافی‌های مجاز تسریع خواهد شد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز : رضا ترکاشوند ، با بیان اینکه تامین نیاز ارزی وارکنندگان در گذشته از طریق پتروشیمی ها و شرکت های فولادی در سامانه نیما انجام می شد، افزود: واقعیت اینکه به دلیل نبود شفافیت لازم در سامانه نیما با پیگیری های انجام گرفته نسبت به تشکیل اتاق شفاف ارزی اقدام تا جابجایی ارز از این طریق صورت گیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه پذیرفته شدن یا نشدن فرآیند خرید از سوی صرافی ها با مسائلی روبرو بوده و واردکنندگان در این باره گلایه هایی داشته اند، اظهارداشت: علاوه براین وارکنندگان به ویژه واردکنندگان خرد درباره مدت زمان صرف شده برای انجام فرآیند دریافت ارز نیز گله مند بودند.

دبیرکل کانون صرافان ایران با تاکید بر اینکه کانون صرافان نیز به دنبال فعال سازی صرافی ها بوده است، ادامه داد: مجموعه این عوامل سبب شده تا بانک مرکزی مجدد از طریق سیستم صرافی های خصوصی نسبت به تامین ارز مورد نیاز وارکنندگان گروه کالایی دو با عاملیت یکی از بانک ها اقدام کند.

وی همچنین گفت: صرافی ها در این راستا باید ارز مورد نیاز واردکنندگان را از طریق بانک مرکزی با عاملیت یکی از بانک ها تامین کنند چرا که سیستم صرافی های خصوصی نسبت به سیستم بانکی چابک تر و سریع تر بوده و در اقصی نقاط جهان دارای کارگزاری هستند.

ترکاشوند یادآور شد: صرافی ها یک شبکه را تشکیل می دهند به طوری که اگر یکی از آنان در شرایطی نتواند در یک کشور فعالیت کند از کمک صرافی های دیگر بهره مند می شود که با تحقق این مهم و همکاری بانک های عامل واردات کالا تسریع خواهد شد.


رادیو اقتصاد

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: