bazarnews

کد خبر: ۴۴۳۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
اگرچه دلالان دیروز با پایان یافتن معاملات رسمی ارز در صرافی‌های بانکی،تلاش کردند نرخ را افزایش دهند،اما سکان بازار بدست بانک مرکزی است و نرخ امروز در کانال ۱۰هزار تومانی معاملات را آغاز کرد.
سیاست به‌هنگام بانک مرکزی دلار را نزولی کرد/دلالان به دنبال روند افزایشی قیمت ارز

گروه بورس ، بانک و بیمه بازارنیوز : پایان معاملات دیروز بازار ارز با حضور دلالان و تلاش آنها برای ساختن یک جو غیرمنطقی به منظور بالا بردن نرخ، همراه شد. برهمین اساس، دلار تا مرز ورود به کانال ۱۲ هزار تومان هم بالا رفت و خوشبختانه با دخالت بازارساز، نرخ در معاملات شبانه، حتی در بازار هرات که هنوز مرجعی برای فعالیت دلالان در بازار ارز ایران است، کاهش یافت. به تبع آن، آنگونه که فعالان غیررسمی بازار ارز می‌گویند، در اتاق‌های معاملاتی نیز نرخ کاهش یافت و همین امر، بار دیگر به دلالان نشان داد که سکان بازار به دست بازارساز است و آنها برای بالابردن نرخ ارز جایی برای مانور ندارند.

آنگونه که بررسی‌ها نشان می‌دهد، پس از آن تحرکات اولیه، نرخ دلار در معاملات شبانه به زیر ۱۱ هزار تومان هم ریزش کرد و هیجانات بازار تا حدودی کنترل شد. نکته حائز اهمیت آن است که علیرغم تلاش عصر دیروز دلالان، اما پیش‌بینی‌های بازارساز برای هدایت امروز در بازار ارز، به سمت ورود نرخ به کانال ده هزار تومانی است  و این مساله، این سناریو را تقویت می‌کند که دخالت بانک مرکزی امروز بیشتر از دیروز خواهد بود.

 یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: صرافی‌های بانکی امروز با توجه به ورود بانک مرکزی ، حتما هدایت‌گر بازار خواهند بود و البته جای نگرانی از بابت تزریق و هدایت بازار ارز وجود ندارد. در این میان باید توجه داشت که دلالان جای مانور زیادی در بازار ارز ندارند.

وی افزود: دلالان به دنبال این هستند که قیمت ارز مجدد، روند افزایشی به خود بگیرد، اما حضور بانک مرکزی در بازار پررنگ خواهد بود و اجازه جهش در نرخ را نمی‌دهد. به هر حال بخشی از روند بازار برای افزایش تقاضا به دلیل تسویه حسابهای خارجی پایان سال میلادی طبیعی است ولی جای نگرانی وجود ندارد.

با توجه به فاصله گرفتن نرخ دلار در کف بازار با نرخ صرافی‌های بانکی، بازارساز در یک اقدام سریع نرخ صرافی‌های بانکی را با افزایش 1000تومانی همراه کرد که ضمن ازبین بردن رانت و هیجان خرید، دلار را که به بالای 12000 رفته بود به کانال 11000 برگرداند. بنا به اظهار شاهدان عینی بازار ارز این اقدام بانک مرکزی همراه  با عرضه کافی در بخش حواله بوده است که نیاز شرکت‌ها و تجار برای تسویه بدهی‌های خارجی آنها را تأمین می‌کند.

با کاهش نرخ بازار لحظاتی پیش صرافی‌های بانکها نرخ دلار را مجدداً کاهش دادند.

گفتنی است دقایقی قبل(۱۱:۰۰) صرافی‌های بانکی، روز معاملاتی خود را با نرخ ۱۰ هزار و ۸۵۰ تومان دلار برای خرید و ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان برای فروش آغاز کردند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: