bazarnews

کد خبر: ۴۴۳۶۹
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت:
محمدرضا پور ابراهیمی گفت:هیچ جای دنیا به پول جاری سود نمی‌دهند، با تصمیم جدید برای سپرده‌های کوتاه مدت هزینه نظام بانکی کاهش پیدا کرد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز : محمدرضا پور ابراهیمی با اشاره به تصمیم جدید شورای پول و اعتبار برای تغییر در رویه سپرده های کوتاه مدت، گفت: با این تصمیم هزینه نظام بانکی کاهش پیدا می کند، این هزینه در گذشته بی دلیل افزایش پیدا کرده بود، تصمیم جدید کارشناسی شده و درست است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به رویه سایر کشورها برای پرداخت سود سپرده بیان داشت: هیچ جای دنیا به پول جاری سود نمی دهند، پول جاری با سپرده تفاوت دارد، جالب این جا بود که در رویه گذشته سود به سپرده جاری تعلق می گرفت که اگر صبح پول واریز کندو شب پول را برداشت کند، آن روزسود برای پول واریزی پرداخت می شد.

مبنای سود باید ماهانه باشد

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی در توضیح تصمیم شورای پول و اعتبار اظهار داشت: مفهوم این تصمیم آن است که سود به منابع پولی هر فرد که در یک دوره زمانی بماند، تعلق می گیرد و دیگر رفت و برگشت و نوسانات خیلی تغییری در آن سودایجاد نمی کند، بنابراین به جای اینکه مبنای سود روز باشد ماهانه سود تعلق می گیرد.

پرداخت سود ماهانه به جذب سپرده بیشتر و کاهش هزینه های مالی برای بانک ها کمک می کند

وی تاکید دارد: پرداخت سود ماهانه به جذب سپرده بیشتر و کاهش هزینه های مالی برای بانک ها کمک می کند، از سوی دیگر اثر مثبتی بر بنگاه های اقتصادی دارد.

بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی که روز گذشته به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است، زین پس بانک‌ها حق ندارند به سپرده‌های کوتاه‌مدت سود روزشمار پرداخت کنند و باید ضوابط جدید را برای پرداخت سود به این سپرده‌ها رعایت کنند.

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار از این پس، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌یابد.

همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌مدت عادی 10 درصد سالانه است.

هدف اعضای شورای پول و اعتبار از تصویب این طرح کاهش فعالیت‌های سفته‌بازی بوده است؛ بانک مرکزی معتقد است این طرح منافع خیلی از سوداگران را به خطر می‌اندازد.

 

خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: