bazarnews

کد خبر: ۴۴۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹
رهبر هیأت اعزامی باستان شناسی انستیتوی باستان شناسی فرهنگستان علوم روسیه گفت: دیواری بزرگ باختر شبیه دیوار چین در ازبکستان کشف شده است.

«نگاره دووریچنسکایا» رهبر هیأت اعزامی باستان شناسی انستیتو باستان شناسی فرهنگستان علوم روسیه در نشستی خبری در «تاشکند» گفت: دیوار بزرگ باختر شبیه دیوار بزرگ چین در ازبکستان کشف شده است.

دووریچنسکایا افزود: پژوهش‌های باستان شناسی انجام شده در قلعه «اوزون دره» در قرن سوم قبل از میلاد نشان دادند که دیوار بزرگ باختر مشابه دیوار بزرگ چین در دوران سلوکیان برای حفاظت از مرزهای شمالی در برابر تجاوز کوچ‌نشینان ساخته شده است.

وی تصریح کرد: قلعه اوزون دره در کوه‌های «بایسون» که به گفته دانشمندان، مرز طبیعیدولت در آن زمان بود، قرار داشته و دیوارهای این قلعه تا 3000 متر طول دارد.

دووریچنسکایا ادامه داد: به گمان باستان شناسان، در قلعه اوزون دره پادگان مقدونی که مرزهای شمالی دولت را از تجاوز بیرونی حمایت می‌کرده، مستقر بوده و این قلعه می‌توانسته از آنان دفاع کند و در صورت نیاز از طریق دود یا آتش حمله‌ها را به دیگران اطلاع دهند.

وی یادآوری کرد: باستان شناسان در حفاری‌های خود چند قطعه کلاه‌ فلزی، اسلحه، حدود 200 سکه و قطعات مختلف ظروف سفالی را کشف کردند.

این کارشناس افزود: تحلیل‌های این اکتشافات نشان می‌دهد که این قلعه فقط حدود 150 سال مورد استفاده قرار داشته است.

نگاره دووریچنسکایا در پایان گفت: بدین ترتیب، مطالب قلعه اوزون دره امکان پژوهش تمام ابعاد زندگی قلعه‌های سلوکی و یونانی را فراهم خواهد کرد.

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: