bazarnews

کد خبر: ۴۴۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۱
یک کارشناس حوزه آب با بحرانی دانستن وضعیت سد زاینده‌رود گفت: لازم است تا نگاه ویژه‌تری برای حل مشکلات این سد وجود داشته باشد چراکه اگر اکنون به فکر نباشیم قطعا چالش‌های متعددی را تجربه خواهیم کرد.

سید اصغر تهرانی با اشاره به مشکلات به‌وجود آمده برای زاینده‌رود و راه‌کارهای حل این بحران، اظهار کرد:مساحت حوضه آبریز سد زا ینده رود ۴۰۰۰کیلو متر مربع وحجم تنظیمی سد زاینده رود ۱.۵میلیارد متر مکعب تخمین زده می‌شود، البته حجم پایداری ومرده سد ۱۲۰میلیون متر مکعب است که باید گفت با این حساب در حقیقت حجم تنظیمی مفید سد ۱.۳۸۰مترمکعب براورد شده است.

وی  با تاکید به این مساله که کل آبی که در این سد وجود دارد همین ۱.۳۸۰ میلیارد متر مکعب است، ابراز کرد:این در شرایطی است که میزان نزولات در حد نرمال باشد اما اکنون میزان بارش‌ها بسیار کمتر از حد نرمال است.

وی در خصوص میزان مصارف مختلف از سد، گفت: به طور میانگین ۱۰۰۰۰۰۰هکتار زمین زیر کشت یک میلیارد متر مکعب، ۳۰۰۰۰هکتار باغ  ۳۰۰میلیون متر مکعب، آب شرب ۵.۵میلیون نفر حدود ۴۵۰میلیون متر مکعب، تالاب گاو خونی ۴۰ میلیون متر مکعب، صنایع حدود ۷۰میلیون متر مکعب و تبخیر حدود ۲۰میلیون متر مکعب نیاز دارد.

این کارشناس حوزه آب  با تاکید به این مساله که در رابطه با سد زاینده رود حدود ۵۰۰ میلیون بیشتر آب تخصیص داده شده است، تصریح کرد:در جدالی که میان یزد و اصفهان ایجاد شده حق با کشاورزان اصفهانی است و باید به این موضوع نیز پاسخ داده شود که چه کسی حق آبه این کشاورزان را فروخته است!؟

به‌گفته تهرانی وزارت نیرو باید تمام خسارات به‌وجود امده برای کشاورزان را پرداخت کند و یا حق آبه آن‌ها را بخرد چرا که اگر اتفاقی در منطقه به‌وجود آید مقصر آن وزارت نیرو است که با ندانم کاری این شرایط را بوجود آورده، از سوی دیگر باتوجه ‌به‌اینکه در حال حاضر حجم سد با پایدار وحجم مرده حدود ۱۳۶میلیون متر مکعب تخمین زده شده لازم است در منطقه وضعیت فوق قرمز اعلام شود، به‌دلیل آنکه این هشدار بسیار جدی  است و باید مورد توجه قرار گیرد.

چندی پیش‌نیز حسن ساسانی معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از ۹ درصد حجم سد زاینده‌رود آب دارد و ذخیره سد اکنون ۱۳۷ میلیون مترمکعب و ورودی آن ۱۲ و نیم مترمکعب بر ثانیه و خروجی سد ۱۱ مترمکعب بر ثانیه است گفت:در سال آبی گذشته با میزان بارش بسیار اندک حجم سد زاینده ۱۴۵ مترمکعب بود، ذخیره سد زاینده‌رود در متوسط بلندمدت ۶۳۵ میلیون مترمکعب بود، همچنین درحالی‌که میزان بارش‌ها در سال گذشته ۷۰ میلی‌متر و در درازمدت ۴۱۱ میلی‌متر بود، در ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۴۰۵ میلی‌متر بارش در این حوضه ثبت شده است.

وی با تاکید به این مساله که در حال حاضر کمتر از ۱۰ تا ۹ درصد حجم ۱۴۰۰ میلیون مترمکعبی سد زاینده‌رود آب دارد،اظهار کرد:چندی پیش مقرر شد در ۱۵ آذرماه جلسه بررسی وضعیت زاینده‌رود برای بازگشایی رودخانه جهت کشت کشاورزان شرق اصفهان برگزار شود، این جلسه با حضور نمایندگان صنف کشاورزان و جهاد کشاورزی برگزار شد و مقرر شد هر ۱۵ روز یک‌بار در جلسه‌ای مشترک میزان ورودی و حجم سد زاینده‌رود بررسی شود تا با رعایت خطوط آب شرب برنامه‌ای تنظیم و به شورای هماهنگی آبریز زاینده‌رود برای اتخاذ تصمیم نهایی ارسال شود.

 

ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: