bazarnews

کد خبر: ۴۴۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
عضو شورای شهر تهران گفت: آثار تاریخی با قدمت بیش از ۷۰۰ سال در بازار حضرتی در خیابان مولوی کشف شده که احتمالا با بررسی‌های بیشتر به دوره‌های ماقبل اسلام باز می‌گردد.

حسن خلیل‌آبادی، درباره کشف سازه‌های 700 ساله در یکی از مغازه‌های بازار حضرتی تهران اظهار داشت: کارشناسان کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران از این مغازه که در خیابان مولوی واقع شده است بازدیدی انجام دادند.

وی گفت: همچنان کارشناسان میراث فرهنگی در حال کاوش در این کشف تاریخی هستند و در آنجا به چند لایه ازاثار میراثی مربوط به دوره پهلوی اول، قاجار و ماقبل آن تا دوره تیمور برخورد کرده‌اند.

خلیل‌آبادی گفت: با توجه به اینکه کاوش و جستجو در این محل تاریخی هنوز به اتمام نرسیده است نمی‌توانیم اظهارنظر قطعی داشته باشیم.

عضو شورای شهر تهران  بیان داشت: امیدواریم شهرداری، مالک و ذی‌نفعان کمک‌های لازم را در خصوص این میراث تاریخی داشته باشند و بتوانیم هویت تهران را که سابقه طولانی دارد بدست بیاوریم.

وی بیان داشت: قطعا این کشف تاریخی بخشی از یک پازل بزرگ است و باید پروژه‌ای تعریف کرد تا تمام این منطقه کاملا مطالعه شود و ما از این مناطق میراثی در تهران و شهرری زیاد داریم.

خلیل‌آبادی افزود: بعضا مالکان در صورت برخورد با شیء تاریخی به دلیل اینکه منافع‌شان به خطر نیفتد آن را پنهان می‌کنند و باید مکانیزم‌هایی را مهیا کنیم که میراث تاریخی و فرهنگی ما جلوه داده شود  و مالکین نیز اجازه دهند کارشناسان باستان‌شناسی بررسی‌های خود را انجام دهند.

عضو شورای شهر تهران گفت: قطعا تهران آثار میراثی فراوانی دارد که بخشی از هویت ملی ما است و در کشف تاریخی اخیر تا 700 سال قبل در دوره تیمور رسیده است و امکان دارد که به دوره‌های ماقبل اسلام نیز برسند.

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: