bazarnews

کد خبر: ۴۴۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
برای اولین بار طی دو سال اخیر، فعالیت‌ کارخانجات چین برای اولین بار آب رفت که این امر، به چالش‌های پیش‌روی چین برای خاتمه دادن به جنگ تجاری با واشنگتن و کاهش ریسک کندتر شدن اقتصاد می‌افزاید.

به گزارش رویترز، برای اولین بار در بیش از ۲ سال اخیر، فعالیت‌ کارخانجات چینی آب رفته که این امر، به چالش‌های پیش‌روی چین برای خاتمه دادن به جنگ تجاری با واشنگتن و کاهش ریسک کندتر شدن اقتصاد در سال ۲۰۱۹، تاکید دارد.

در عین حال، افزایش تنش‌های وارد بر کارخانجات چین، به تداوم افت شکوفایی اقتصادی چین منجر شده و نگرانی‌های موجود در مورد کندتر شدن رشد اقتصادی جهان با ادامه جنگ تجاری بین آمریکا و چین را، تشدید می‌کند.

اختلافات تجاری بین دو کشور همین حالا هم به زنجیره تولید در جهان آسیب زده و موجب به وجود آمدن نگرانی‌هایی در مورد تاثیرگذاری بیشتر این عوامل در تجارت جهانی، بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری، شده است.

در این میان داده‌های اداره ملی آمار چین منتشر شد که نشان می‌دهد شاخص رسمی مدیران خرید(پی‌ام‌آی) که اولین تصویری است که هر ماه از اقتصاد چین منتشر می‌شود، در ماه دسامبر به پایین ۵۰ واحد سقوط کرد و ۴۹.۴ واحد شده و در این میان، سطح ۵۰ واحد، رشد را از انقباض تفکیک می‌کند.

این اولین بار است که پس از فوریه ۲۰۱۶، عدد این شاخص زیر ۵۰ قرار می‌گیرد و انقباض را نشان می‌دهد. در عین حال، یک زیرشاخص پی‌ام‌آی که قیمت تولیدات شرکت‌ها را دنبال می‌کند، در ماه دسامبر به ۴۳.۳ واحد افت کرد که این امر، نشان‌دهنده کاهش درآمد حاصل از تولید است.

همچنین رشد بخش خدمات چین، در ماه دسامبر، پس از دو ماه کند شدن، شتاب گرفت و اکنون، شاخص مدیران خرید غیرتولیدی چین، از ۵۳.۴ واحد در ماه نوامبر، به ۵۳.۸ واحد در ماه دسامبر رسید که از محدوده ۵۰ واحد، خیلی بالاتر است.  

بخش خدمات چین، دربردارنده بیش از ۵۰ درصد اقتصاد چین بوده و افزایش دستمزدها به مردم چین قدرت خرید بالاتری داده است؛ اما با نشانه‌هایی از رشد فشار بر اقتصاد چین، اخیرا تقاضا و اعتماد مشتریان، رو به کاهش گذاشته است.

 

مهر

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: