bazarnews

کد خبر: ۴۴۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
عضو اتاق بازرگانی ایران:
یک عضو اتاق بازرگانی ایران با گلایه از صادرکننندگان بخش خصوصی مبنی بر مخالفتشان با تعهد ارزی گفت: این بخشنامه بانک مرکزی نباید لغو شود زیرا وقتی یارانه دولتی می‌گیرید موظف هستید ارز خود را به کشور بازگردانید.

گروه بازرگانی بازارنیوز: 

علی اصغر موسوی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با بیان این که تعهد ارزی یکی از راه‌های افزایش قیمت جهانی کالا است، افزود: نبود تعهد ارزی منجر به کاهش قیمت جهانی کالا‌هایمان شده به طوری که در حال حاضر قیمت هر کیلو خرمای صادراتی در الجزایر و تونس 2.5دلار و در ایران کمتر از 20سنت است.

موسوی تصریح کرد: نمی‌دانم صادرکنندگان چطور می‌توانند یارانه دولتی بگیرند و از آب، برق و گاز ارزان استفاده کنند اما حاضر به بازگرداندن ارز به چرخه اقتصادی کشور نباشند.

این فعال بخش خصوصی با تاکید بر این که نباید از دولت توقع دریافت ارز دولتی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: جالب است در کشور ژاپن، بخش خصوصی ارز دولت را تامین می‌کند این در حالی است که صادرکنندگان ما با وجود استفاده از پول دولت حاضر به انجام وظیفه خود نیستند.

وی درباره مدت زمان اعلام شده توسط بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بیان کرد: ابتدا که مهلت بازگشت ارز سه ماهه اعلام شده بود، صادرکنندگان حق گلایه داشتند چرا که در برخی کالا‌ها زمان بازگرداندن ارز تا 7ماه نیز طول می‌کشد اما وقتی آن را سه ماهه تا یک ساله اعلام کردند دلیلی برای مخالفت وجود ندارد.

موسوی با اشاره به سامانه نیما به عنوان محلی برای تبادل ارز، اظهار کرد: این که می‌گویند نیما برای کشور‌های خارجی ناشناخته است هیچ منطقی ندارد چرا که با وجود تحریم‌ها و نبود ارتباطات بانکی، تمام نقل‌و انتقالات ما به صورت نقدی انجام می‌شود و برای بازگرداندن ارز هیچ مانعی وجود ندارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: