bazarnews

کد خبر: ۴۴۸۱۲
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
وبگاه آمریکایی:
وزیر خارجه آمریکا که قرار است به هشت کشور منطقه غرب آسیا سفر کند، به دنبال انجام یک سخنرانی در قاهره درباره مواضع دولت «دونالد ترامپ» است و از ایران خواهد خواست که در موضوع حقوق بشر از عربستان سعودی درس بیاموزد.

در آستانه حضور «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در منطقه غرب آسیا، یک رسانهآمریکایی از قصد او برای انجام یک سخنرانی سراسر ضد ایرانی در قاهره مصر خبر داد و نوشت، پامپئو در این سخنرانی خواهد گفت که ایران در مسائل مربوط به حقوق بشر و حاکمیت قانون، باید از عربستان سعودیدرس بگیرد!

طبق گزارش « پالیتیکو »، وزیر خارجه آمریکا به دنبال انجام یک سخنرانی در قاهره و تاکید بر ضدیت مواضع دولت «دونالد ترامپ» با مواضع دولت «باراک اوباما» در قبال ایران است.

وزارت خارجه آمریکا پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پامپئو بین ۱۸ تا ۲۸ دی ماه به اردن، مصر، بحرین، امارات، قطر، عمان وکویت سفر می‌کند.

پالیتیکو نوشت: «مایک پامپئو وزیر خارجه پای به سفر یک هفته‌ای به خاورمیانه گذاشته که شاید یکی از سخت‌ترین سفرهای او باشد. او در این سفر درباره نقش آمریکا در این منطقه سخنرانی خواهد کرد و به صورت خصوصی  به متحدان عربی آمریکا درباره اینکه این کشور همچنان متعهد به آنها است، قوت قلب خواهد داد».

طبق این گزارش، پامپئو در سخنرانی قاهره در نظر دارد که موضع «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا را درباره ایران و مسائل منطقه انکار و رد کند، کسی که در سال ۲۰۰۹ یک سخنرانی معروف در پایتخت مصر خطاب به کشورهای مسلمان ایراد کرده بود.

این رسانه به نقل از «منابع مطلع» گزارش داد: «پامپئو تعامل (دولت) اوباما با ایران را محکوم خواهد کرد و مدعی خواهد شد که (مواضع) دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به بهترین نحو به نفع منافع این منطقه است».

در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «حداقل یک تحلیلگر گفته که پامپئو باید لغو سخنرانی در قاهره را مورد بررسی قرار دهد».

«دِینا استرول» تحلیلگر عضو اندیشکده «بنیادواشنگتن برای سیاست خاورنزدیک» در این باره گفت: «اگر دولت (ترامپ) نمی‌تواند یک استراتژی معطوف به آینده، منسجم و مورد تایید رئیس‌جمهور درباره تعامل آمریکا در منطقه ارائه دهد، آیا اکنون موقع مناسبی برای یک سخنرانی بزرگ است؟»

در ادامه این گزارش، دو منبع مطلع از متن سخنرانی وزیر خارجه آمریکا در قاهره اطلاعاتی را درباره این سخنرانی ارائه دادند.

به گفته آنها، پامپئو در سخنرانی قاهره تاکید خواهد کرد که در موضوع تروریسم، «یک مقصر واقعی» است.

طبق متن سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، او همچنین این پیشنهاد را مطرح می‌کند که ایران می‌تواند در مسائل مربوط به حقوقبشر و حاکمیت قانون، از عربستان سعودی یاد بگیرد.

پالیتیکو معتقد است: «قطعا اگر پامپئو در نهایت چنین ادعاهایی بکند، قطعا با واکنش منفی و فشارها از سوی نه فقط مشاوران اوباما بلکه کارشناسان مسائل منطقه مواجه خواهد شد. غالب اعضای گروه‌های تروریستی اصلی در منطقه از قبیل القاعده و شاخه‌های آن شامل داعش، تندروهای سُنی هستند و ایران یک کشور با اکثریت شیعه است و با این ستیزه‌جویان جنگیده است».

پالیتیکو افزود: «به طور گسترده‌ای، نگاه به عربستان سعودی به عنوان یکی از سرکوبگرترین کشورها در جهان به ویژه برایزنان است و با ملاک‌ها و دسته‌بندی‌های مختلف، ایرانی‌ها بیشتر از سعودی‌ها آزاد هستند».

دو منبع مطلع از متن سخنرانی پامپئو همچنین خبر دادند که وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در قاهره اقدامات عربستان سعودی در اجرای عدالت در پرونده قاتلان «جمال خاشقچی» را مورد تحسین قرار خواهد داد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا درباره سفر پامپئو به منطقه گفت، این سفر دو «محور اساسی» دارد: اول، به رغم «روایت‌های نادرست» درباره تصمیم واشنگتن برای خروج از سوریه، «آمریکا از خاورمیانه خارج نخواهد شد» و دوم، «رژیم ایران، بازیگری خطرناک در این منطقه است».

گزارش پالیتیکو درباره سخنرانی ضد ایرانی وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» در قاهره در حالی منتشر شده که این دولت و شخص رئیس‌جمهور آن از زمان آغاز به کار، بارها ضدیت خود را با مردم ایران را با اقداماتی از قبیل خروج غیرقانونی از توافق بین‌المللی برجام، بازگرداندن تحریم‌ها، ممنوعیت ورود ایرانی‌ها به آمریکا و «تروریست» خواندنملت ایران به اثبات رسانده است.

 

فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: