bazarnews

کد خبر: ۴۵۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
یک روزنامه ایتالیایی:
روزنامه ایتالیایی لاستمپا با اشاره به سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه نوشت: هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه امریکا، مقابله با ایران است.

روزنامه ایتالیایی لاستمپا با اشاره به سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه نوشت: هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه امریکا، مقابله با ایران است.

به گزارش لاستمپا، این روزنامه سه هدف اصلی ماموریت جدید مایک پومپئو در خاورمیانه را تایید حضور امریکا در منطقه پس از اعلام خروج نیرو‌های امریکایی از سوریه توسط ترامپ، وارد کردن فشار حداکثری بر ایران و حذف آثار اقدامات باراک اوباما در منطقه اعلام کرد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این روزنامه افزود: پمپئو و جان بولتون به صورت همزمان به منطقه سفر کرده اند تا در اقدامی هماهنگ، به متحدان سنی واشنگتن اطمینان خاطر بدهند و آن‌ها را برای پیگیری اهداف امریکا، بسیج کنند.
البته باید گفت که سفر بولتون آنطور که انتظار داشت پیش نرفت و او پس از لغو دیدارش با اردوغان، ترکیه را ترک کرد، ولی پمپئو در ابتدای ماموریت طولانی خود در خاورمیانه است و پس از اردن به مصر، بحرین، امارات، قطر، عربستان، عمان و کویت سفر خواهد کرد و احتمال دارد عراق و اسرائیل را نیز در برنامه خود بگنجاند. 
خطر ایران در منطقه، نکته‌ای است که پمپئو بر آن تاکید می‌کند. به عقیده ناظران هدف اصلی سفر وزیر امور خارجه امریکا، مقابله با ایران است و مصداق آن، اظهارات پمپئو به محض ورود او به امان مبنی بر اینکه ' تلاش‌هایمان علیه ایران را در حوزه دیپلماتیک و دیگر حوزه‌ها دوبرابر خواهیم کرد تا این کشور تحت حداکثر فشار قرار بگیرد' می‌باشد. 
به رغم اینکه داعش و القاعده دو گروه تروریستی هستند، پمپئو از ایران به عنوان عامل اصلی تروریسم در منطقه نام خواهد برد و خواهد گفت که همانطور که عربستان عاملان مرگ قاشقجی را مورد پیگیری قرار داد، ایران نیز باید یاد بگیرد که به حقوق بشر احترام بگذارد. 
به گفته منابع وزارت امور خارجه امریکا، پمپئو در این سفر، به خصوص پس از اخبار ناصحیحی که در ارتباط با سوریه منتشر شده، روشن خواهد کرد که امریکا قصد ترک کردن منطقه را ندارد. 
در عین حال وزیر امور خارجه امریکا قرار است در این سفر، دکترین ترامپ در قبال خاورمیانه را تشریح کند. او دیدگاه‌های ترامپ را که در تضاد کامل با دکترین اوباما قرار دارد، مانند رئیس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۰۹ در یک سخنرانی در قاهره ارائه خواهد کرد. 
اعلام خروج نیرو‌های امریکایی از سوریه متحدان واشنگتن در منطقه به ویژه عربستان را غافلگیر و نگران کرد و این تصور را بوجود آورد که امریکا در آستانه ترک خاورمیانه و رها کردن آن در دستان روسیه و ایران می‌باشد. 
وزیر امور خارجه امریکا تصریح می‌کند که خروج ۲۰۰۰ نیروی امریکایی از سوریه فقط یک حرکت تاکتیکی از راهبرد امریکا برای متوقف کردن ایران و داعش در خاورمیانه می‌باشد. 
او از کشور‌های عربی خواهد خواست که به نوبه خود نسبت به اعزام نیرو اقدام کنند و در عین حال از حمایت‌های فناوری پیشرفته امریکا برخوردار بشوند. 
پمپئو از هیچ فرصتی برای تاکید بر اینکه امریکا قصد تغییر راهبرد فشار حداکثری بر ایران را ندارد کوتاهی نخواهد کرد. چرا که حامیان بانفوذ امریکایی ترامپ نیز از وی خواسته اند که از مرحله حرف به عمل برسد و به صورت ملموس از اعتراضاتی که می‌تواند رژیم ایران را متزلزل کند، حمایت به عمل بیاورد.

 

ایرنا

برچسب ها: پمپئو ، خاورمیانه ، ایران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: