bazarnews

کد خبر: ۴۵۲۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲
روزنامه ژاپنی:
پرتیراژترین روزنامه چاپ ژاپن در گزارشی به تأثیر تحریم‌های غیرانسانی آمریکا بر بازار دارو در ایران پرداخت.

روزنامه یومیوری، پرتیراژترین روزنامه چاپ ژاپن در گزارشی مفصل تأثیر تحریم‌های غیرانسانی آمریکا بر بازار دارو در ایران را بررسی کرده است.

به نوشته این روزنامه ژاپنی، پس از آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در تهران زندگی عادی مردم جریان دارد اما واردات دارو و مواد اولیه برای ساخت دارو و همچنین تجهیزات پزشکی کم شده و مردم نگرانند که ممکن است آنها از مشکلات مربوط به دارو و درمان متاثر شوند.

وزارت بهداشت اخیرا اعلام کرده که در یک‌ماه اخیر هیچ شرکت ایرانی در حوزه دارو نتوانسته با شرکت‌های خارجی تراکنش مالی انجام دهد. این شرایط موجب شده تا بیماران و به‌ویژه افرادی که با بیماری‌های خاص درگیر هستند، با مشکلاتی مواجه شوند.

به نوشته این روزنامه، محمد سعدی که دارای بیماری ‌ای‌ال‌دی(از بیماری‌های مرتبط با دی‌ان‌ای) است می‌گوید: سازمان دولتی مسئول تهیه داروها، به او گفته به سبب مشکلات ناشی از تحریم‌ها، قادر به تهیه دارو برای او نیستند.

سعدی نگرانی بزرگ‌تری هم دارد که مربوط به خواهرزاده‌اش یونس است که با همین بیماری دست و پنجه نرم می‌کند، چون شرکت پست بین‌المللی دی‌اچ‌ال اعلام کرده به‌خاطر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند نمونه آزمایش خون یونس را برای آزمایشگاهی در آلمان بفرستد. در این میان تهیه دارو برای بیماران هموفیلی نیز با مشکل مواجه شده است.

احمد قویدل، مدیر کانون هموفیلی ایران نیز در این رابطه می‌گوید: در دوران قبلی تحریم‌ها پسر نوجوانی به‌خاطر کمبود داروی هموفیلی جان خود را از دست داد.

او تأکید می‌کند: هرگز مایل به تکرار چنین شرایطی نیست، اما ظاهرا گریزی از آن نیست. آمریکا می‌گوید که واردات دارو و غذا به ایران مستثنی از تحریم‌هاست، اما در عمل مشخص نمی‌کند دقیقا چه کالاهایی امکان صدور به ایران را دارند.

یکی از فعالان بانکی می‌گوید: شرکت‌های خارجی نمی‌دانند صادرات چه کالاهایی به ایران مجاز است و چه کالاهایی مجاز نیست، به همین جهت این شرکت‌ها اصولا مایل به انجام معامله با طرف‌های ایرانی نیستند. ایران قصد دارد برای مقابله با این تحریم‌ها با اروپا همکاری کند و سازوکار ویژه‌ای برای مبادلات مالی با یکدیگر (spv) ایجاد کنند، اما هنوز این روند به نتیجه‌ای منجر نشده و ظاهرا کار به خوبی پیش نمی‌رود.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: