bazarnews

کد خبر: ۴۵۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به مشکلات برگشت ارز صادراتی گفت: با مطرح‌شدن برگشت ارز، خیلی از شرکت‌ها از کارت‌های واسطه‌ای استفاده می‌کنند.

مودودی سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: صادرات کشور با توجه به تعدیل نرخ گمرکی 5.4 درصد رشد دارد و این نشان می‌دهد که اقتصاد ما همچنان پویاست.

وی گفت: تراز تجاری کشور اکنون مثبت است و ما شاهد رشد صادراتی هستیم.

مودودی گفت: در شرایط خاص و تحریم صادرات قفل نشد و آمارها نشان می‌دهد که صادرات رو به رشد است.

وی با اشاره به مشکلات برگشت ارز افزود: از دلایل اصلی این، نرخ پایه گمرکی است که با قیمت فروش همخوان نیست.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به مشکلات بخش خصوصی در روند برگشت ارز، نرخ پایه گمرکی برخی کالاها اصلاح شده است.

مودودی گفت: در مقطعی از امسال اعلام شد که صادرات با ریال به برخی کشورهای همسایه مجاز است اما این پول باید به نیما برمی‌گشت. طبق این اجازه، بخش خصوصی معتقد است که این صادرات چون به ریال بوده نیاز به برگشت به نیما نیست؛ چون به بازار وارد شده است.

وی با اشاره به دیگر مشکلات برگشت ارز اضافه کرد: با مطرح شدن برگشت ارز، خیلی از شرکت‌ها از کارت‌های واسطه‌ای استفاده می‌کنند.

مودودی گفت: نیاز به کالاهای ایرانی در خارج وجود دارد و آنها به هر طریقی این کالاها را تأمین می‌کنند اما ما باید مشخص کنیم این خروج کالا از چه طریقی انجام می‌پذیرد.

محمد سعیدی مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم با توجه به کارشکنی و شیطنت برخی کشورهای دشمن، گفت: هیچ اختلالی در امر صادرات و واردات به‌وجود نیامده است.

سعیدی با بیان اینکه در دنیا 90 درصد حمل‌ونقل از طریق دریاست افزود: 85 درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریا انجام می‌شود.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: مشکلات در لایه‌های مختلف صادراتی و وارداتی با سنگ‌اندازی برخی کشورها وجود دارد اما مسیرها همچنان به‌شکل دیگری باز شده است.

 

تسنیم

برچسب ها: ارز ، تجارت ، دولت ، مشکلات
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: