bazarnews

کد خبر: ۴۵۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۴
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس خبر داد:
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از استقبال رییس جمهوری سوریه برای ایفای نقش ایران در حوزه اقتصادی این کشور خبر داد و گفت که بشار اسد خواهان همکاری مجلس در جهت رفع موانع موجود بر سر راه مناسبات اقتصادی است.

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی در جریان سفر به سوریه که در پی تداوم مناسبات بینایران و دمشق پس از بحران داعش انجام شد، با بشار اسد رییس جمهوری سوریه دیدار و گفت وگو کرد.
حشمت الله فلاحت پیشه در این دیدار با اشاره به اینکه ثبات در بیش از 65 درصدخاک سوریه مشهود است، گفت: علیرغم وقوع برخی تحولات سیاسی و نظامی، کشورهای مختلفی در مناطق باثبات به فعالیت های اقتصادی مشغول هستند که امری قابل تامل است.

** بررسی چالش های موجود بر سر راه مناسبات اقتصادی ایران در سوریه با حضور بشار اسد 
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ثبات در عرصه بازسازی و توسعه سوریه امری ضروری است، بیان کرد: بر این اساس در این دیدار بر ضرورت پیش بینی امتیازات ترجیحی و تشویقی برای فعالان اقتصادی ایران تاکید شد.
وی ادامه داد: همچنین چالش های موجود بر سر راه مناسبات اقتصادی و فعالیت تجاری کشورمان در سوریه نیز با حضور رییس جمهوری این کشور بررسی شد.
فلاحت پیشه با اشاره به اظهارات رییس جمهوری سوریه، تصریح کرد: در این دیدار بشار اسد از ایفای نقش محوری ایران در بخش اقتصادی سوریه استقبال کرد. البته از وجود بوروکراسی دو کشور که موجب کند شدن مناسبات اقتصادی شده گلایه کرد و بر این اساس خواهان همکاری و تعاملکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه برای رفع موانع شد.
این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: رییس جمهوری سوریه عنوان کرد رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) حکم راهبردی در دفاع از سوریه صادر کردند و امنیت کنونی این کشور را مدیون قهرمانانی اعم از مردم سوریه و مردم کشورهای دوست مانند جمهوری اسلامی ایران، روسیه و غیره هستند.
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه خاطرنشان کرد: بر این اساس بشار اسد تاکید کرد: همکاری های راهبردی بین ایران و سوریه همانطور که در حوزه نظامی، امنیتی به نتیجه مطلوب رسید، باید این همکاری ها در حوزه اقتصادی نیز ادامه یابد.
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: آمادگی مقامات سوری برای گسترش مناسبات اقتصادی وجود دارد اما راهبرد لازم هنوز شکل نگرفته است، از این رو به نظر می رسد بیش از این تاخیر در امضاء سند همکاری های جامع و راهبردی بین ایران و سوریه جایز نیست.

 

خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: