bazarnews

کد خبر: ۴۵۳۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
رویترز:
ایران برای استفاده از روپیه‌های نفتی خود در هند، خرید سویا به عنوان خوراک دام از این کشور را افزایش داده است.

از آنجایی که ایران از روپیه‌هایی که برای صادرات نفت دریافت می‌کند برای تامین خوراک دام‌هایش استفاده خواهد کرد، فروش سویای هند به ایران افزایش می‌یابد.

پس از اعمال مجدد تحریم‌های ایران که دسترسی این کشور به سیستم مالی جهانی را متوقف کرد، ایران موافقت کرده است در ازای نفت صادراتی به هند، روپیه دریافت کند.

ایران باید از این روپیه‌ها برای خرید کالاهای هندی استفاده کند و ایران به اندازه کافی سویای غنی از پروتئین در داخل کشور خود تولید نمی‌کند. افزایش صادرات سویای هند، قیمت این کالای هندی را بالا می‌برد و از شکایت‌های کشاورزان به دولت از قیمت پایین می کاهد.

بی وی مهتا، مدیرعامل Solvent Extractors Association هند، این هفته گفت صادرات سویای هند به ایران در سال مالی 19-2018 که در ماه مارس به پایان می‌رسد به 450 هزار تن افزایش یافته است این رقم در مدت مشابه پارسال 22 هزار و 910 تن بود.

وی افزود درصورتی که تحریم‌ها باقی بماند، صادرات این محصول می‌تواند در سال مالی بعدی به 500 هزار تن افزایش یابد.

مهتا ادامه داد: «ایران به علت تحریم‌ها به میزان زیادی شروع به خرید کرده است و به نظر می‌رسد که تقاضا در ماه‌های آتی ادامه یابد.»

هند پس از دریافت 6 ماه معافیت از تحریم‌های نفتی ایران، پرداخت به تهران برای واردات نفت به روپیه را آغاز کرده است.

از زمانی‌که ایران حمل رایگان محموله‌های نفتی و دوره طولانی‌تر اعتبار برای پرداخت پیشنهاد داده است، هند می‌خواهد به خرید نفت از ایران ادامه دهد، درحالی‌که ایران از این روپیه‌ها بیشتر برای پرداخت خرید از هند استفاده خواهد کرد.

قیمت داخلی سویا در هند در تنها 3 هفته 10 درصد افزایش یافت زیرا کارخانه‌های روغن شروع به تامین این دانه روغنی برای تکمیل کردن سفارشات ایران کرده‌اند.

در عین حال، قیمت سویا افزایش یافته است و صادرات هند برای خریداران بین‌المللی نظیر کره جنوبی، تایلند، ویتنام و بنگلادش منفعت کمتری دارد.

 

فارس

برچسب ها: واردات ، ایران ، سویا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: