bazarnews

کد خبر: ۴۵۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۱
چین، هند، ژاپن، کره و ترکیه احتمالا پس از اتمام مهلت معافیت‌های فعلی در ماه مه، دوباره معافیت می‌گیرند و ایتالیا، یونان و تایوان از لیست معافیت‌های فعلی تحریم نفتی ایران حذف می‌شوند.

چین، هند، ژاپن، کره و ترکیه احتمالا پس از اتمام مهلت معافیت‌های فعلی در ماه مه، دوباره معافیت می‌گیرند و ایتالیا، یونان و تایوان از لیست معافیت‌های فعلی تحریم نفتی ایران حذف می‌شوند.

به گزارش رویترز، آمریکا احتمالا معافیت از تحریم واردات نفت از ایران را در ماه مه تمدید می‌کند، ولی تعداد کشور‌های دریافت کننده این تحریم‌ها را کاهش می‌دهد تا خشم خریداران اصلی نفت ایران، چین و هند را آرام کند و احتمال افزایش قیمت نفت را پایین بیاورد.

واشنگتن پس از اعطای معافیت به هشت کشور خریدار نفت ایران برای واردات نفت، بازار‌های نفت را شوکه کرد. شاخص نفت خام برنت در ماه نوامبر ۲۲ درصد کاهش یافت و معافیت‌ها باعث شدند اوپک در دسامبر برای کاهش تولید نفت در ۲۰۱۹ با متحدانش به توافق برسد.

کاهش تعداد معافیت‌ها صادرات نفت از ایران را محدود میکند، ولی آمریکا را به هدفش برای صفر کردن این صادرات نمی‌رساند.

چین، هند، ژاپن، کره و ترکیه احتمالا پس از اتمام مهلت معافیت‌های فعلی در ماه مه، دوباره معافیت می‌گیرند. ایتالیا، یونان و تایوان از لیست معافیت‌های فعلی حذف می‌شوند.

تحلیلگران گروه اوراسیا گفتند: «سایر اولویت‌های ژئوپلیتیکی تمایل دولت برای متوقف کردن صادرات را متعادل می‌کند مخصوصاً با دو خریدار بزرگ نفت ایران چین و هند».

این کاهش‌ها احتمالا به اقتصاد ایران ضربه می‌زند مخصوصاً، چون دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران قصد دارد بودجه را بر اساس انتظاری غیر واقعی از درآمد بالای نفتی ببندد.

واردات نفت آسیا از ایران در نوامبر پس از آغاز تحریم‌ها به پایین‌ترین حد در طی ۵ سال گذشته رسید.

چین و هند به واردات نفت از ایران ادامه دادند، در حالی که ترکیه در دسامبر واردات از ایران را از سر گرفت.

انتظار می‌رود کره جنوبی در ماه جاری پس از ۴ ماه میعانات گازی از ایران دریافت کند، در حالیکه محموله‌های ژاپن هنوز منتظر تاییدیه بانک‌ها برای روند پرداخت هستند.

به نظر می‌رسد آمریکا نتواند کاملا نفت ایران را از بازار خارج کند، چون کمبود عرضه نفت باعث افزایش قیمت آن میشود.

 

تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: