bazarnews

کد خبر: ۴۵۳۹۴
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۹
طی ماه‌های اخیر قیمت گوشت قرمز روند صعودی به خود گرفته است و بازار این ماده پروتئینی را نابه سامان کرده است.

قیمت گوشت قرمز در بازار تمام رکورد‌های گذشته خود را شکسته است و در واحد‌های صنفی هر کیلوگرم شقه گوسفندی بدون دنبه با قیمت ۸۱ هزار تومان عرضه می‌شود.

طی ماه‌های اخیر قیمت گوشت روند صعودی به خود گرفت و بدون توقف به رقم فعلی در بازار رسید مردم برای خرید به سختی افتادند.

به گفته فعالان این بخش عمده دلیل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار به دلیل قاچاق دام است که به صورت گسترده از مرز‌های غربی و جنوبی به کشور‌های همسایه قاچاق می‌شود.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این باره پیش‌تر در گفتگو با خبرگزاری میزان درباره دلایل گران شدن گوشت قرمز گفته بود: کمبود دام در میادین به واسطه قاچاق موجب شده تا دام برای کشتار کم شود و به واسطه این موضوع قیمت‌ها افزایش یابد.

به گفته وی؛ به دلیل به صرفه بودن قاچاق، دام‌ها به صورت گسترده از کشور خارج می‌شوند و این مسئله موجب نابسامانی بازار گوشت قرمز شده است.

منصور پوریان رئیس مجمع صادرکنندگان دام زنده نیز قاچاق را عامل اصلی افزایش قیمت گوشت عنوان کرد و گفت: قاچاق دام موجب افزایش ۴۵ درصدی قیمت گوشت قرمز شده است.

رئیس مجمع صادرکنندگان دام گفت: تغییرات نرخ ارز در سال جاری انگیزه و جذابیت بیشتری برای خروج دام زنده بصورت قاچاق از مرز‌ها را فراهم کرده است.

اما از طرفی معاون وزیر جهادکشاورزی علت افزایش قیمت گوشت قرمز را وجود دلالی عنوان کرده و گفت: مشکل خاصی در تامین گوشت قرمز وجود ندارد و تولید آن هم تغییری نسبت به گذشته نداشته است.

در حالی روند بازار گوشت قرمز در وضعیت نابسامانی قرار دارد که دولت برای کنترل بازار اقدام به واردات گوشت قرمز و عرضه آن در بازار کرده تا شاید بتواند تب تند قیمت را کاهش دهد و حتی در جدیدترین اقدام عباس قبادی معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت از واردات دام زنده برای تنظیم بازار خبر داد و گفت: هفته‌ای ۵۰۰۰ تن دام زنده کوچک از فرودگاه پیام وارد و ۲۴ ساعت بعد کشتار و توزیع می‌شود.

با توجه به اقداماتی که دولت برای واردات گوشت قرمز انجام داده است باید به در انتظار این بود که بازار گوشت قرمز چه زمانی به سامان خواهد رسید و آیا واردات در این باره راهگشا خواهد بود یا همچنان روند صعودی قیمت گوشت قرمز ادامه خواهد داشت.

 

میزان

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: