bazarnews

کد خبر: ۵۱۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۷
وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: کارکرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است و بحث هایی که گفته می شود اقتصاد کشور وابسته به سپاه است از اساس زیر سوال است.

«فرهاد دژپسند» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌های خارجی مدعی هستند که ۴۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد کشور وابسته به سپاه است، افزود: سخنانی که گفته می‌شود گزاف و بیهوده است.
وی ادامه داد: مگر می‌شود ۴۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد در دست سپاه باشد؟ ارقام‌هایی که گفته می‌شود اگر جمع ببندیم به ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد می‌رسد؛ آن‌ها از طرفی می‌گویند که ۷۰ تا ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت است.
وزیر اقتصاد با طرح این سوال که «پس سهم بخش خصوصی چه می‌شود؟» اضافه کرد: در حالی که بخش خدمات، کشاورزی، صنایع کوچک و متوسط و اصناف در دست بخش خصوصی است.
دژپسند با تاکید بر اینکه به این آمار‌ها نباید اعتماد کرد، گفت: کارکرد سپاه حفاظت از مرز‌ها و انقلاب است.
وزیر اقتصاد گفت: مردم ۴۰ سال با سپاه زندگی می‌کنند و براساس سخنان رییس جمهوری مردم و سپاه رابطه دو طرفه دارند و اقتصاد ما نیز اقتصاد متزلزلی نیست که با ادعای کاذب متضرر شود.
عضو کابینه دولت دوازدهم به طرح ادغام بانک‌های نظامی اشاره کرد و اظهارداشت: فرایند ادغام بانک‌های نظامی با بانک‌های دولتی در حال انجام است بنابراین نیروی نظامی بانک نیز نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء به صورت پیمانکاری طرح‌هایی اجرا می‌کند و در این مسیر براساس مطالبات خود واگذاری‌هایی صورت می‌گیرد که بعد از مدتی واگذار می‌کند.

** هرگونه تغییر سیاست مقید به این است که رفاه مردم آسیب نبیند
وزیر امور اقتصادی و دارایی درخصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومان برای واردات کالای اساسی نیز گفت: دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد.
وی افزود: مدتی است که آثار حذف ارز یارانه‌ای را بررسی می‌کنیم.
دژپسند تاکید کرد: سیاست کلی رییس جمهوری این است که هرگونه تغییر سیاست مقید به این است که رفاه مردم آسیب نبیند.

** برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به سیل زدگان منوط به اذن رهبری
عضو کابینه دولت دوازدهم درخصوص برداشت از صندوق توسعه برای کمک به سیل زدگان گفت: برداشت از صندوق توسعه ملی برای کمک به سیلزدگان نیازمند کسب اجازه از رهبری است.
وی افزود: ضمن اینکه مجلس شورای اسلامی نیز در حال تدوین طرحی در این خصوص است.

** امسال نیازی به واردات گندم نداریم
دژپسند در رابطه با شرایط تحریمی کشور گفت: ما شرایط راحتی نداریم باید زندگی اجتماعی و فردی خود را به گونه‌ای سازمان دهیم که از دشواری‌ها عبور کنیم.
وی اظهارداشت: خوشبختانه ظرفیت خالی در کشور وجود دارد که با به بهره برداری از آن می‌توان نرخ تولید و اشتغال را افزایش داد و باید تلاش کنیم از همه امکانات استفاده کنیم.
وزیر امور اقتصاد گفت: امسال اگر سیل به مناطق آسیب نمی‌رساند، گندم مازاد بر مصرف تولید داشتیم.
وی اظهارداشت: هم اکنون نیز نیاز به واردات گندم نداریم و محصولات بخش کشاورزی در ترسالی مناسب خواهد بود.
دژپسند گفت: سال گذشته در بخش صنعت نیز تدابیری برای واردات مواد اولیه از گمرکات اندیشیده شد تا تولید آسیب نبیند و این موضوع با جدیت دنبال می‌شود.
وی افزود: در جلسه‌ای که با بانک‌های دولتی داشتم از آن‌ها خواستیم که در اعطای تسهیلات دریغ نکنند و انواع و اقسام شیوه‌ها سرمایه گذاری‌ها را تجهیز و برای تامین سرمایه در گردش کمک کنند.
وزیر امور اقتصاد گفت: گمرکات، سازمان مالیاتی، بانک‌ها و بیمه‌ها آمادگی دارند برای رونق تولید از تمام امکانات استفاده کنند.

فردانیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: