bazarnews

کد خبر: ۵۶۳۲۱
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۷
رئیس‌جمهور سابق آمریکا برای اولین بار سکوت سیاسی خودش علیه رئیس‌جمهور فعلی این کشور را شکسته و از او انتقاد کرده است.

«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا سکوت سیاسی خود در قبال «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور فعلی این کشور را شکست و با عباراتی جهت‌دار، اما بدون نام بردن مستقیم از ترامپ، ادبیات نژادپرستانه او را مقصر تیراندازی‌های اخیر در آمریکا دانست. 

شبکه خبری سی‌ان‌ان نوشته باراک اوباما دوشنبه بعد از وقوع چند تیراندازی مرگبار که دست‌کم یکی از آنها با ادبیات نژادپرستانه انجام شد سکوت خودش را شکست و نوشت: «ما باید به صراحت ادبیاتی را که بر زبان هر کدام از رهبران ما جاری می‌شود و برای فضای ترس و نفرت خوراک فراهم می‌کند یا احساس‌های نژادپرستانه را عادی‌سازی می‌کند با صراحت رد کنیم.»

سی‌ان‌ان نوشته اوباما اشاره‌ای به نام ترامپ نکرده امارس هیچ شکی درباره اینکه قصد او انتقاد از چه کسی بود وجود نداشت. 

ترامپ سه‌شنبه پاسخ اوباما را داد. او نوشت: «آیا جورج بوش، بعد از وقوع تیراندازی سندی هوک، رئیس‌جمهور اوباما را سرزنش کرد؟ در دوران ریاست‌جمهوری اوباما او ۳۲ تیراندازی داشت. آدم‌های زیادی نگفتند که اوباما از کنترل خارج شده است. تیراندازی‌های کور، قبل از آنکه من نامزد ریاست‌جمهوری شوم اتفاق می‌افتادند.»

در روزهای گذشته شماری از منتقدان ترامپ در کنگره آمریکا ادبیات نژادپرستانه او را عامل تشدید فضای نژادپرستی و بروز خشونت‌های طرفداران برتری نژادی سفیدپوستان دانسته‌اند. 

با این حال، برخی دیگر از تحلیلگران می‌گویند ترامپ و ادبیات نژادپرستانه او بیش از آنکه علت جنایت با انگیزه‌های نفرت در آمریکا باشد، معلول آن است. شبکه خبری سی‌ان‌ان هم این موضوع را تأیید کرده و نوشته است: «با آنکه بسیاری از دموکرات‌ها می‌خواهند رئیس‌جمهور ترامپ را مقصر اقدامات خشونت‌آمیز یک نژادپرست در ال‌پاسو قلمداد کنند، این هم درست است که تیراندازی با انگیزه‌های نژادپرستانه قبل از ترامپ اتفاق وجود داشتند و ترامپ هم سه‌شنبه به همین موضوع اشاره کرد.»

اقتصادآنلاین

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: