bazarnews

کد خبر: ۶۰۲۰۰
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۳
اوایل تابستان بود که معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از ارائه مجوز به کشاورزان اصفهانی برای کشت تابستانی بعد از 10 سال خبر داد و گفت: مقرر شد که پایان شهریورماه در سد زاینده‌رود حداقل 450 میلیون مترمکعب آب باقی بماند. اتفاقی که نه تنها به آن جامه عمل پوشانده شد، بلکه مسئولان اظهار امیدواری کردند که اگر وضعیت آب مناسب باشد، این اقدام تداوم یابد.

اوایل تیرماه امسال و در نوزدهمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده‌رود، مقرر شد با رعایت نیازها و تخصیصات شرب، صنعت، دیگر بخش‌ها و اطمینان برای کشت پاییزه در سال آبی آینده بخشی از آب نیز برای کشت صیفی در تابستان برای کشاورزان از سد زاینده‌رود رهاسازی شود.
براساس این تصمیم مقرر شد؛ حداقل 450 میلیون مترمکعب آب در پایان سال آبی جاری به منظور کشت پاییزه در سد زاینده‌رود باقی بماند و نحوه توزیع آب در کمیته 15 نفره در اصفهان مشخص شود.
آخرین وضعیت زاینده رود
بر این اساس، طبق آخرین آمار شرایط سد زاینده‌رود در آخرین روزهای سال آبی 98-97 به این صورت بود که ورودی سد 23 و خروجی سد زاینده 72 مترمکعب بر ثانیه بود. همچنین اعلام شد ذخیره مخزن سد زاینده رود 552 میلیون مترمکعب است درحالی که سال گذشته و در چنین روزی، ذخیره سد زاینده رود 170 میلیون مترمکعب بود.
امیدواری به تداوم جریان زاینده رود برای کشت
در این راستا، قاسم تقی زاده خامسی- معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - ، با اشاره به تصمیماتی که درباره زاینده رود اتخاذ شده بود، اظهار کرد: تصمیم گرفته شده این بود که 350 میلیون مترمکعب برای کشت تابستانه در نظر بگیریم که این اقدام انجام شد.
وی ادامه داد: قرار بود آب را اول مهرماه ببندیم اما حدود هشت روز هم اضافه نگه داشتیم و برای اولین بار بود که این آب به کشاورزان داده می‌شد. امیدواریم اگر وضعیت آب بهتر باشد این کار را ادامه دهیم.
بر اساس این گزارش، مسئولان اعلام کرده‌اند که برای سال آبی جدید از ابتدای مهر ماه 98، هر گونه تصمیم درباره نحوه توزیع آب برای کشت پاییزه در جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز اتخاذ خواهد شد.

برچسب ها: آب ، زاینده رود ، کشت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: