bazarnews

کد خبر: ۶۰۲۴۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۸
با مصوبه اخیر مجلس در حالی استعمال دخانیات در اتاق‌های مستقر در فرودگاه‌ها و قهوه‌خانه‌ها مشمول مجازات نمی‌شود که طبق ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در سال ۱۳۸۵ استعمال دخانیات در اماکن عمومی منع شده بود.

محمدرضا مسجدی - دبیر کل جمعیت مبارزه با دخانیات با اشاره به اینکه متاسفانه اخیرا در زمینه قوانین بازدارنده استعمال دخانیات در کشور شاهد شرایط بازگشت به عقب هستیم، گفت: طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی استعمال دخانیات، ممنوع است و مصادیق جرایم برای آن تعریف شده است.

وی ادامه داد: علی‌رغم تصویب این قانون در سالیان گذشته، اما همواره شاهد عدم اجرای آیین‌نامه‌های مختلف ابلاغ شده به دولت در این زمینه بوده‌ایم. اکنون نیز با استفساریه‌ای که بر قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات اعمال می‌شود، باید شاهد از بین رفتن و کم‌رنگ شدن سایر بندهای قانون نیز باشیم.

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این که در مقایسه با کشورهای همسایه روند روبه عقبی را در پیش گرفته‌ایم، اظهار کرد: قطعا این عقب‌گرد تهدیدی برای سلامت مردم خواهد بود.

وی در ادامه از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد: نمایندگان باید به جای مباحث اقتصادی، سلامت مردم را در قانون‌گذراری در اولویت قرار دهند؛ استفساریه‌های گوناگون که به قانون می‌خورد خود قانون را زیر سوال می‌برد.

مسجدی با اشاره به اینکه ایران میزبان نشست‌های کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی در سال آینده است، افزود: این دست اتفاقات تنها می‌تواند وجهه کشور را برای اجلاس سال آینده زیر سوال ببرد و به ضرر ما خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به نظر مراجع در خصوص تعریف مکان عمومی متذکر شد: طبق تعریف مراجع هر محلی که دو نفر بدون نیاز به مجوز در آن تردد کنند، مکان عمومی است. فلذا طبق قانون، قهوه‌خانه‌ها و فرودگاه‌ها مکان عمومی نامیده می‌شوند و استعمال دخانیات در این مکان‌ها ممنوع است. از طرفی طبق تعریفی که ماده مصوب  معاونت حقوقی قوه قضاییه دارد، قهوه‌خانه یک مکان عمومی است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: