bazarnews

کد خبر: ۶۰۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
فیلم سینمایی "مسخره باز" نخستین تجربه "همایون غنی‌زاده" در عرصه کارگردانی سینما از دیروز اکران خود در سینماها را آغاز کرده و در نخستین شب اکران به فروشی معادل 35 میلیون تومان رسیده است. 

 

همایون غنی زاده را همه به خاطر کارگردانی تئاتر و اجرای آثار به یادماندنی همچون آنتیگون، کالیگولا، می سی سی پی نشسته می‌میمیرد، در انتظار گودو و ملکه زیبای لنین می‌شناسند. کارگردانی که در عرصه هنرهای نمایشی به قطبی مولف بدل شده و حالا در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با فیلم "مسخره باز" نخستین تجربه کارگردانی خود را پشت سر می گذارد.

 

انگیزه ساخت مسخره‌باز مردم بودند/به هیچ وجه نمی‌خواستم فضای تئاتر را وارد سینما کنم

همایون غنی‌زاده نویسنده و کارگردان سینما در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، در خصوص مخاطب اصلی فیلم سینمایی "مسخره باز" گفت: من مسخره باز را برای همه ساختم و این طور نیست که از همان ابتدا به دنبال مخاطب خاص بوده بوده باشم.

وی درباره سبک فیلمسازی خود افزود: از نظر من سبک یک فیلم تماشاگر را انتخاب نمی‌کند. سبک یک فیلم نمی‌تواند بگوید که تماشاگر آن را دوست دارد یا نه بلکه این کار کیفیت اثر است. شما در هر سبکی فیلم بد بسازید مخاطب آن را دوست نخواهد داشت.

 

کارگردان فیلم مسخره باز درباره احتمال استقبال عموم از مسخره باز اضافه کرد: هر فیلمسازی یک انگیزه برای ساخت فیلم دارد و آن این است که بداند فیلم را برای مردم می سازد. البته ادعای این را ندارم که در ساخت فیلمی مخاطب پسند موفق شده‌ام.

وی درباره اولین تجربه کارگردانی خود در سینما تاکید کرد: حس و حالم خیلی خوب است و اولین تجربه ام را به شدت دوست دارم و خوشبختانه در همان زمان جشنواره در اکران های مردمی واکنش‌های بسیار خوبی دریافت کردم.

 

از جمله نکات بسیار جذابی که تماشای مسخره باز غنی زاده را جذاب می‌نماید بدون شک حضور سه نسل از بهترین بازیگران سینمای ایران در کنار یکدیگر است. علی نصیریان بازیگر پیشکسوت سینما، رضا کیانیان بازیگر صاحب سبک و همچنین بابک حمیدیان و صابر ابر سه نسلی هستند که در مسخره باز همبازی شده اند.

فیلم سینمایی "مسخره باز" نخستین ساخته همایون غنی زاده در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر اکران خود را پشت سر گذاشت و توانست به عنوان یکی از بدیع‌ترین آثار سال جاری سینما شناخته شود. نامیدن بدیع برای این اثر از سوی نگارنده بدان معناست که فیلم سینمایی مسخره باز توانسته نوع تازه‌ای سینما که البته در سینمای اروپا بارها تجربه شده را در سینمای محدود امروز که بیشتر به سمت آثار کمدی و اجتماعی رفته معرفی نماید.

 

هدیه تهرانی، صابر ابر، بابک حمیدیان، علی نصیریان، محسن حسینی، مهدی کوشکی، خسرو بامداد، رضا کیانیان فهرست کامل بازیگران فیلم سینمایی مسخره باز را تشکیل می دهند، فهرستی که برخی از آنها پیش از این سابقه حضور در تئاتر و همکاری با غنی زاده را در کارنامه داشته اند. 

در خلاصه‌ داستان مسخره باز آمده است: تو پرورشگاه صدام می کردند مسخره باز! اما من مشت محکمی حواله صورت یکیشون کردم تا داستان رو شروع کنم. دانش شیفته سینما و عاشق هما هنرپیشه محبوب شهر است. کاظم خان شیفته کازابلانکا و جواز کسبش است. شاپور شیفته تن ماهی و مصفای ممنوع التصویر است. شهر پر از گدا شده و منتظر زلزله قریب الوقوعی است. هر چند وقت یکبار هم جنازه زنی با سر تراشیده کنار ساحل پیدا می شود. به قول بازپرس کیانی: اوضاع خیته!.

بدون شک فیلم سینمایی مسخره باز تجربه‌ای تازه در سینمای ایران است و مخاطب برای تماشای آن باید کمی به تئاتر و البته سینمای فانتزی فرانسه و غرب تسلط داشته باشد. شاید نگاهی به فیلم "اغذیه فروشی" ژان پیر ژونه" این نوید را بدهد که این فیلم جای درستی پا گذاشته است.

برچسب ها: سینما ، فرهنگی ، اثرمتفاوت
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: