bazarnews

کد خبر: ۶۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰
یک کارشناس بازار سرمایه:
یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است که برای جذب بهتر منابع توسط اوراق بهادار، می توان از تجربه جهانی استفاده و ابزارهای مورد نیاز را بومی سازی کرد او همچنین معتقد است وجود حجم مبنا نمی تواند برای مدیریت معاملات راهکار مناسبی باشد.
بازار نیوز - فردین آقابزرگی ، اظهار کرد: درست است که وضعیت بازار سرمایه ایران از نظر تنوع ابزارهای مالی چندان مطلوب و رضایت بخش نیست، اما جذب منابع و روند تغییرات نشان داده است که با ابزارهای موجود راحت می‌توان منابع جذب کرد از جمله این ابزارها، می‌توان به اوراق بدهی اشاره کرد که دراین مدت رشد خوبی داشته و نشان داده که می‌تواند منابع خوبی را جذب کند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده ادامه داد: به متولیان و مسئولان بازار سرمایه پیشنهاد می‌کنم از ابزارهایی که در سطح جهانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و تجربه خوبی در استفاده از آن‌ها وجود دارد استفاده کنند. اگر آن ابزارها موانع شرعی و فقهی دارد به نوعی سعی کنند با رفع این موانع آن‌ها را بومی سازی کرده و پس از تایید شورای فقهی بورس، از آن ها بهره ببرند.

وی با اشاره به لزوم استفاده از ابزارهای متنوع در بازار سرمایه، گفت: اگر ما بتوانیم استفاده از ابزارهای نوین در جهان را در بازار سرمایه ایران نهادینه کنیم به نقطه عطفی خواهیم رسید. این حجم از سهامی که در بورس و فرابورس ایران داد و ستد می‌شود در دیگر بورس های دنیا معامله نمی ‌شود. شاید ما در معاملات سهام در دنیا رتبه اول را داشته باشیم چرا که عمده معاملات در بورس های خارجی روی ابزار مشتقه صورت می‌پذیرد.

آقا بزرگی درباره اینکه آیا احتمال دارد تا پایان دولت یازدهم بازار سرمایه ایران تغییرات محسوسی کند و مسئولان مربوطه درباره حجم مبنا و دامنه نوسان تجدید نظری کنند، گفت: من فکر می‌کنم هیچ تغییر محسوسی در رویه گذشته نخواهیم داشت، البته شخصا اعتقاد دارم حجم مبنا برای مدیریت کردن افزایش یا کاهش حجم و ارزش معاملات نمی‌تواند ابزار خوبی باشد چون با این که حجم مبنا در فرابورس وجود ندارد، ولی در نهایت می‌بینیم که حرکت بورس و فرابورس هر دو به یک سمت و سو است.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد تاثیر معاملات بلوکی در شاخص کل نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار، اظهار کرد: هرچند که ما می‌دانیم معاملات بلوکی ممکن است روند بازار را تغییر دهد، اما نمی‌توانیم بگوییم این معاملات خارج از قاعده و عرف هستند. حتی نمی‌توانیم به اثبات برسانیم که این داد و ستدها حتما در راستای خنثی کردن وضعیت خاص بازار انجام شده است. ولی در هر حال ما تاثیرات آن‌ را در بازار سرمایه می‌بینیم. علی‌رغم اینکه این معاملات هیچ منافاتی با قانون ندارد اما اثراتش به صورت محسوس بر شاخص و حجم معاملات دیده می‌شود.
ایسنا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: