bazarnews

کد خبر: ۶۰۶۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
پس از گذشت یک ماه رکود در بورس اوراق بهادار تهران چشم‌ها به اولین ماه پاییز ۱۳۹۵ دوخته شده تا شاید با پایان شهریور ماه شرایط متفاوت تری در بازار سرمایه ایران حاکم شود.
بازار نیوز -  یک ماه بی رمق دیگر در بورس تهران پشت سر گذاشته شد و فعالان بازار سرمایه چشم انتظار شرایطی بهتر در پاییز ۱۳۹۵ هستند. آنگونه که عده‌ای از کارشناسان معتقد بودند شرایط خاص شهریور ماه به دلیل پایان سال مالی بیش از نیمی از کارگزاری‌ها و تسویه اعتبارات مشتریان، کفه عرضه را سنگین‌تر کرده و این موضوع یکی از دلایل ریزش‌ها در یک ماهه اخیر بوده است که اگر این موضوع درست باشد بورس تهران با گذر از شهریور ماه باید تکانی اساسی بخورد و شرایط برای سرمایه‌گذاران بهتر شود.

از طرفی انتظارها برای گزارش‌های ۶ ماهه نیز می تواند از دلایل کاهش حجم و ارزش معاملات در این ماه باشد در کنار این موضوعات هر چند که ماه ها از به نتیجه رسیدن بر سر پرونده هسته‌ای ایران می گذرد هنوز نگرانی‌هایی از ادامه روند اجرا شدن برجام وجود دارد و گاه و ناگاه اخبار مثبت و منفی آن بر اقتصاد داخلی تاثیر می‌گذارد.
در ماه‌های گذشته نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی مقداری کاهش یافت، ولی این موضوع به جز اثرات روانی در مقطعی، نتوانست تاثیری در معاملات بورس تهران داشته باشد و باعث خروج از شرایط رکودی شود. تعدادی از کارشناسان بر این اعتقادند که کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌های بانکی نمی‌تواند شرایط رونق برای بازار سرمایه به وجود آورد هر چند که با کاهش نرخ تسهیلات، شرکت‌ها می توانند از وام‌هایی برای افزایش تولید استفاده کنند، اما شرایط رکودی حاکم، باعث شده EPS مناسبی برای آن‌ها پیش‌بینی نشود و کاهش سود آن‌ها شرایط را برای آن‌ها سخت‌تر کند.
هر چند که ایران و آمریکا با هم ارتباط اقتصادی مستقیم ندارند، اما نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز از نظر روانی شرایط را برای وضعیتی جدید در بازار سرمایه ایران می‌تواند رقم بزند از طرفی دیگر به انتخابات ریاست جمهوری ایران زمان زیادی نمانده و این موضوعات در کنار هم می‌تواند تکه‌های پازلی باشد که شرایط متفاوتی را حداقل از نظر روانی و کوتاه‌مدت برای اقتصاد و در نتیجه بازار سرمایه ایران ایجاد کند. شرایطی که نه به گزارش های شش ماهه ربطی دارد و نه به تسویه اعتبارات.
شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران که در ابتدای شهریور ماه در تراز ۷۸ هزار و ۸۶ واحدی قرار داشت با پایان آخرین ماه تابستان به رقم ۷۶ هزار و ۴۵۱ واحدی رسید و افت ۱۶۳۵ واحدی را رقم زد شاخص آزاد شناور نیز در مدت زمان مشابه از عدد ۸۷ هزار و ۲۷۰ واحدی به رقم ۸۴ هزار و ۹۰۴ واحدی رسید و در مجموع ۲۳۶۵ واحد پایین رفت.
در این یک ماه شاخص بازار اول نیز از رقم ۵۵ هزار و ۱۸۰ واحدی به رقم ۵۳ هزار و ۳۳۵ واحدی رسید، اما شاخص بازار دوم توانست از رقم ۱۶۷ هزار و ۶۰۳ واحد تا عدد ۱۶۷ هزار و ۷۹۴ واحدی بالا رفته ۱۹۱ واحد رشد کند.
نگاهی به معاملات آخرین هفته تابستان ۱۳۹۵ نیز نشان می‌دهد شاخص کل نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته ۵ واحد کاهش داشته و شاخص بازار اول با ۲۴۳ واحد کاهش به رقم ۵۳۳۹۵ واحد بالغ شده است. شاخص بازار دوم نیز نسبت به هفته گذشته ۱۴۰۲ واحد افزایش را تجربه کرده است.

در ۴ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۵۹۶ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۱۲۲ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۲۹۴۱ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۸۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۴۱ درصد و ۵ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.
ایسنا
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: