bazarnews

کد خبر: ۶۰۹۲
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۱۸
گزارش میدانی از طرح دولت برای مبارزه با قاچاق کالا
بازار لوازم خانگی در روزهای ابتدایی طرح دولتی برخورد با کالای قاچاق به جنب و جوش افتاده است، برخی دنبال فروش کالاهای بدون فاکتور خود به هر قیمت و هر صورتی هستند و برخی پی مکانی برای نگهداری کالاهای خود تا زمان افتادن آب‌ها از آسیاب می‌گردند.
 بازار نیوز - خرید کالای قاچاق برای ایرانی‌ها موضوع چندان عجیبی نیست و شاید نتوان فردی را پیدا کرد که تا به امروز از این‌دست کالاها خریداری نکرده باشد.

رقمی که در خصوص قاچاق کالا در کشور مطرح می شود معادل فروش نفت یا بودجه سالانه کشور است هر چند برخی این ارقام را اغراق آمیز می‌دانند. دولت برای مبارزه با غول بزرگ قاچاق کالا در کشور، چند کالا را به‌عنوان اولویت اول در نظر گرفته که شامل لوازم‌خانگی، لوازم‌آرایشی و بهداشتی و پوشاک است.

میری نایب رئیس اتحادیه لوازم خانگی  می‌گوید: قاچاقچیان به شکل سازمان یافته، لوازم خانگی را صبح هنگام در خیابان امین حضور که  مرکز خرید  فروش این محصولات است، تخلیه می‌کنند. اما برخی خرده فروشان خرده پا نگران از دست رفتن کل سرمایه خود به موجب عطف با ما سبق شدن قانون هستند.

بنابراین گزارش، همزمان با اولین  ساعات روز پائیز و آغاز طرح مبازره با قاچاق کالای لوازم‌خانگی به مرکز خرید و فروش لوازم‌خانگی در سه راه  امیر حضور می‌روم.برخی تهران و این خیابان را مرکز توزیع کالای قاچاق در سایر استان‌ها با وجود فاصله زیاد از مرزهای کشور می‌دانند.

ساعت 9 و 30  صبح است و من در خیابان‌های اطراف خیابان ری و  ایران پرسه می‌زنم  تا مغازه ها و مراکز عرضه لوازم‌خانگی کار خود را شروع کنند.

خانه‌های اطراف امین حضور چه خبر است؟
گویی حاشیه این بازار نیز برای خود جذابیت‌هایی دارد که از متن آن کمتر نیست.آپارتمان‌ها و خانه‌های نو و قدیمی اطراف بازار، در این ساعت  پر رفت و آمد هستند و لوازم خانگی و صوتی و تصویری از پشت وانت ها  و کامیون‌ها به داخل خانه‌هایی می‌رود یا از آنجا بار زده  شده و خارج می‌شود و به مکان های نا معلوم می‌رود. چنینی شرایطی در انبارهای اطراف منطقه حکم فرما است.

به یکی از پاساژهای شیک منطقه که قرار است طرح مبازره با قاچاق کالا، البته به صورت ارشادی از آن پاساژ شروع شود می روم. بازرسان اصناف و خبرنگارن آنجا جمع هستند، اما بازرس اصناف می‌گوید به نظر نمی‌رسد که در این پاساژ بتوانیم کالای قاچاق پیدا کنیم، بهتر است به پاساژهای عمده‌فروشی کنار زیرگذر برویم.

به پاساژ مذکور و فروشگاه های آن می‌رسیم، بازرسان اصناف و اتحادیه به‌صورت نمادین و  دوستانه به سراغ برخی از واحدهای صنفی که احتمال وجود کالای قاچاق در آنها می‌رود، رفته و با ابلاغ شرایط برخورد با کالای قاچاق از آنها می‌خواهند که کالاهای بدون هویت و فاکتور خود را جمع‌آوری کنند.
 
کسبه امین حضور چه می‌گویند؟با آبروی اصناف بازی نشود 
کسبه امین حضور چه می‌گویند؟با آبروی اصناف بازی نشود 
 
مهلت محدود اصناف برای فروش کالای قاچاق
یکی از این کسبه در واکنش به دریافت این حکم می‌گوید:  کالاهای بدون فاکتور را من  4 سال پیش‌ازاین طرح خریداری کردم و اکنون فاکتور آن باقی نمانده است. بخشی از آنها را نیز به‌جای طلب خود دریافت کرده ام و فاکتوری ندارم.

وی می افزاید: این کالاها سرمایه من هستند و درصورتی‌که قرار باشد، معدوم ضبط یا آتش زده شود، زندگی من به خطر می‌افتد.

این فعال بخش صنفی ادامه داد: در 4 ماه گذشته بنده هیچ جنس بدون فاکتوری خریداری نکرده‌ام، اما جنس‌هایی که در سال‌های قبل خریداری کرده‌ام هنوز در مغازه است و ظرف 2 هفته یا یک ماه با توجه به شرایط رکودی بازار نمی‌توانم آنها را به فروش برسانم.

اظهارات و ادعاهای این‌چنینی به‌کرات توسط کسبه مطرح می‌شود. یکی از کسبه ریش‌سفید نیز به نمایندگی از سایرین می‌گوید:  نحوه برخورد با قاچاق کالا در سطح خرده‌فروش‌ها باعث نارضایتی مردم می‌شود و باید از مبادی ورودی کشور جلوی ورود کالای قاچاق گرفته شود.

شرایط رکودی بازار و احتمال افزایش قیمت لوازم خانگی
 یکی از کسبه نیز درباره تأثیرات این طرح در قیمت لوازم‌خانگی چنین می‌گوید: شرایط عرضه لوازم‌خانگی از این نوع رفتار ضربتی  آسیب می‌بیند و باید انتظار افزایش قیمت را در بازار داشت.

فرد جوانی نیز که خود را  کاسبی تازه کار می‌داند، می‌گوید: کاسبان نوپا و خرده پایی مانند ما، بیشتر از سایران آسیب می‌بینند زیرا ما با اجرای این طرح عملاً توان رقابت با نمایندگی‌های بزرگ را نخواهیم داشت و باید کسب و کار خود را تعطیل کنیم.

یکی از کسبه خیابان امین حضور نیز دراین‌ارتباط می‌گوید: نمایندگی‌ها اجناس را به قیمت‌های بالایی در اختیار خرده‌فروشان و پخش‌کنندگان قرار می‌دهد این امر باعث می‌شود که برخی از مغازه‌داران خود اقدام به واردت این محصولات کنند.

رونق خرید و فروش لوازم خانگی قاچاق در شبکه‌های اجتماعی

فرد دیگری که گویی از کاسبان قدیمی تر به‌حساب می آید می‌گوید: برخی از مغازه‌های این منطقه،  اجاره‌های 30 میلیونی تا 40 میلیون تومانی در ماه دارند و اجرای طرح مبازره با قاچاق کالا به این شکل باعث زیرزمینی شدن بخشی از فعالین لوازم‌خانگی می‌شود.

وی می‌افزاید: از سال گذشته با افزایش میزان مالیات، کسبه زیادی مغازه‌های خود را تعطیل کرده و در عوض یک واحد مسکونی در خیابان‌های اطراف اجاره کرده و جنس خود را از آنجا به طرق مختلف از جمله شبکه‌های مجازی به فروش می‌رسانند.

دولت با آبروی اصناف بازی نکند
پازوکی بازرس اتحادیه لوازم‌خانگی تهران که دل پری دارد در این باره می‌گوید: وقتی فردی جواز کسب گرفته است دولت باید به آن جواز اعتبار دهد و آبروی وی را حفظ کرده و با آبروی کسبه این صنف بازی نکند.

پازوکی می افزاید:  از زمانی که موضوع مبارزه با قاچاق کالا مطرح‌شده شرکت‌های واردکننده کالا قیمت‌های خود را بالا برده‌اند و لازم است دولت جلوی افزایش قیمت کالاهای این شرکت‌ها را بگیرد.

این فعال صنفی ادامه می‌دهد:  تخفیف های 2 و نیم میلیون تومانی بر روی یک  LED در مناسب‌های مختلف به‌عنوان عیدی از چه محلی داده می‌شود، مگر در زمان قیمت‌گذاری نظارتی بر روی  شرکت های یاد شده  صورت نمی‌گیرد؟ (که به این میزان حاشیه سود وجود دارد)

وی می‌افزاید:  دولت باید در ابتدا به این مشکلات رسیدگی کرده و بعد به کاسب جزء برسد در غیر این صورت انحصار درست می‌شود.

طحان پور رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی که در ارتباط با طرح قاچاق کالا برخورد های قاطعی دارد، می‌گوید: 2 هفته واحدهای صنفی برای تهیه برگه خریدوفروش رسمی برای کالاهای بدون سند معامله خود فرصت دارند و  پس از پایان زمان تعیین‌شده کالاهای بدون شناسنامه با دستور تعزیرات حکومتی و قضات جمع‌آوری و واحد متخلف جریمه می‌شود.

طحان پور مبلغ جریمه‌های تعیین‌شده را قابل‌توجه دانسته و می‌افزاید: واحد متخلف، بار اول 2 برابر قیمت کالا، بار دوم 4 برابر جریمه و در مرحله سوم محل فروش اجناس بدون سند فروش پلمپ خواهد شد.

رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی اجرای این طرح را حمایت از تولید داخل اعلام کرده و می‌گوید: بیشترین حجم قاچاق در بخش لوازم‌خانگی کوچک است که این پدیده سبب بیکاری کارگران و برهم خوردن امنیت اقتصادی می‌شود.

لزوم برخورد با قاچاق سازمان یافته به جای کوله برها/مقام معظم رهبری: انهدام شامل چاقاق جزئی نمی‌شود
بنابراین گزارش برای مقابله با پدیده یا همان غول کالای قاچاق باید به جد به آن پرداخته شود اما مانند اژدهایی نباشد که هرچقدر دست‌های آن زده می‌شود وی به‌کار خود ادامه داده و بدون آسیب جدی بزرگ‌تر می‌شود.

 در دیدار کارگران با رهبر معظم انقلاب در اردیبهشت سال جاری، ایشان خطاب به مسئولان می‌فرمایند: "در مبارزه با قاچاق جدی عمل کنند" و "سمّ تولید داخلی قاچاق است" اما بر اساس منش رئوفانه و جامع‌نگر ایشان، در پاره‌ای سخنان ایشان اینگونه بیان می‌شود:  « مراد من از قاچاق، فلان کوله‌بَرِ ضعیفِ بلوچستانی نیست که می‌رود آن‌طرف یک چیزی را برمی‌دارد روی کول خودش می‌آورد این‌طرف؛ اینها که چیزی نیست، اینها اهمیتی ندارد بلکه من قاچاق‌های سازمان‌های سازمان‌یافته بزرگ را می‌گویم که ده‌ها کانتینر و صداها کانتینر اجناس گوناگون  قاچاق وارد کشورمی شودخب، باید برویم برخورد کنیم با اینها؛ ما دولتیم، ما قدرت داریم، ما می‌توانیم؛ به‌طور جدّی با اینها برخورد کنیم. چند مرتبه که برخورد جدّی بشود، یا جلویش گرفته خواهد شد یا لااقل بسیار کاهش خواهد یافت.

قاچاق بلای بزرگی برای کشور است قاچاق از واردات دولتی و گمرکی بسیار بدتر است اولاً، جنس سلامت آن معلوم نیست و ثانیاً، درآمدی از اوعاید دولت نمی‌شود ثالثاً همان اِشکال واردات را دارد که کساد کردن بازار تولید داخلی است.

این‌ها آسیب‌های کوچکی نیست و باید با  قاچاق به طور جدی مقابله  کرد و دستگاه مقابله‌ی با قاچاق را باید خیلی جدّی گرفت؛ قوی‌ترین آدم‌هایمان را باید بگذاریم برای این کار، و می‌شود؛ عقیده‌ی بنده این است که می‌شود؛ یا جلویش گرفته خواهد شد یا اگر به کلّی هم جلوگیری نشود، بخش مهمّی از آن کاهش خواهد یافت. این یک مسئله ی بسیار اساسی است.»

بنابراین گزارش در شهریور سال جاری و در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر معظم انقلاب، ایشان می‌فرمایند: «مبارزه‌ی جدّی با قاچاق -همین مسئله‌ی انهدام [کالای قاچاق]- بسیار مهم است؛ البتّه بعضی از مرتبطین با این مسائل، به ما گفتند که بعضی از این اقلام را می‌شود باز صادر کرد، [یعنی] برگرداند و صادر کرد؛ خیلی خب، این را حرفی ندارم، یعنی من این را الان اعلام می‌کنم. اینکه ما گفتیم حتماً منهدم کنند جنس را، جنس قاچاق را، این شامل آن قاچاق‌های جزئی و شامل این کوله‌برها و مانند اینها نیست؛ ما باندهای قاچاق و کارهای بزرگ [را میگوییم]، اینهایی که بازار کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد.»
تسنیم

خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: