bazarnews

کد خبر: ۶۱۴۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۲
در یک میزگرد مطرح شد:
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت سازه گستر سایپا بزرگترین مشکل صنعت خودرو را نقدینگی عنوان کرد و افزود: قطعه‌سازان بیشترین فشار را از این ناحیه متحمل می‌شوند.
بازار نیوز -  میزگرد «آسیب‌شناسی نظام مدیریت تامین‌کنندگان در صنعت خودرو»، با حضور نمایندگان سازمان گسترش و نوسازی صنایع، شرکت‌های سازه گستر سایپا و ساپکو (ایران خودرو) و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو، ریاست پژوهشکده توسعه بازرگانی و جمعی از اعضای هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برگزار شد. 

آن طور که روابط عمومی این موسسه گزارش داده، در این میزگرد مجتبی سلیمانی سدهی، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با تبیین ضرورت مدیریت تامین‌کنندگان در صنعت خودرو و تشریح تجربیات جهانی خصوصا تجربیات خودروسازان ژاپنی و آمریکایی در این زمینه، به بیان عمده‌ترین مشکلات صنعت قطعه‌سازی و مدیریت تامین‌کنندگان در خودروسازی کشور پرداخت. 

وی بر بکارگیری قراردادهای رابطه‌ای بلندمدت مبتنی بر اعتماد بین تامین‌کنندگان و خودروسازان، در‌ راستای تشویق و استقبال تامین‌کنندگان از نوآوری در محصول و فرآیند، و همچنین بر سرمایه‌گذاری جهت ارتقای سیستم‌ها و فناوری‌های تولید، بهبود مدیریت هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری تاکید کرد.

در ادامه این نشست نمایندگان سازمان‌های دعوت شده به بیان نقطه نظرات خود در خصوص مشکلات و چالش‌های نظام مدیریت تامین‌کنندگان صنعت خودرو پرداختند. 

افغان، مدیر برنامه‌ریزی و نظارت سازه گستر سایپا بزرگترین مشکل صنعت خودرو را نقدینگی عنوان کرد و افزود: قطعه‌سازان بیشترین فشار را از این ناحیه متحمل می‌شوند. 

وی عدم بهره‌وری نیروی کار را از دیگر مشکلات صنعت خودروسازی کشور دانست و گفت: علیرغم طرح‌های انجام گرفته در این زمینه در سال‌های گذشته، این مسئله همچنان وجود داشته و مانع کاهش قیمت‌ها شده است. 

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت سازه گستر سایپا اظهار کرد: سازه گستر در این مورد اقداماتی را انجام داده و با یکی دو شرکت در این زمینه همکاری می کند، اما در بحث رده‌بندی باید به پتانسیل‌ها و ویژگی‌های تامین‌کنندگان توجه شود تا ارزش افزوده‌ای که به دنبال آن هستیم محقق شود.

افغان بر الگوبرداری از راهبردهای خودروسازان آمریکایی و اروپایی در قبال تامین‌کنندگان و توجه به شرایط فرهنگی و اقتصادی جامعه در مقایسه با این کشورها تاکید کرد.

کربندی، مدیر نظارت و برنامه‌ریزی قطعات خودرو سواری شرکت ساپکو، به معرفی انواع قراردادها با سازندگان خودروها که شامل قراردادهایی براساس MRP، قراردادهای تضمین و تامین پرداخت اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که موجب طولانی شدن مراحل عقد قرارداد می‌شود، عدم ارائه آنالیز قیمت اقتصادی از سوی سازندگان است. 

به عقیده وی رده‌بندی تامین‌کنندگان لزوما با کاهش تعداد سازندگان همراه نبوده، چرا که برای آنها سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. اما اجرای رده‌بندی موجب کاهش ارتباطات با سازندگان شده و به دلیل کاهش نظارت ساپکو بر سازندگان رده دوم و سوم امکان بروز مشکلات کیفی وجود دارد.

کربندی اظهار کرد: اغلب برای تامین قطعات یکسان تعدد منبع وجود دارد که یکی از دلایل این امر وجود عدم اطمینان و ریسک‌ها در عملکرد و رفتار سازندگان و بحث‌های کلانی نظیر تحریم‌هاست که تک منبعی بودن را با مشکل مواجه می‌کند.

وی افزود: با همکاری سازندگان و استفاده از سیستم کانبان، میزان گردش ماهانه قطعات به زیر هشت روز رسیده است.

در ادامه، ساسان قربان، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو ضمن بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مباحث مطرح شده گفت: شرایط تولید خودرو در کشورهای ژاپن و آمریکا با ایران متفاوت است، چرا که در این کشورها طراحی همزمان صورت می‌گیرد، بدین نحوکه از همان لحظات اولیه سازنده در کنار خودروساز قرار می‌گیرد. اما در ایران هنوز یک پلتفرم وجود ندارد و دو خودروساز کشور موفق نشده‌اند به پلتفرم مشترک برسند. 

وی ادامه داد: قطعه‌سازان کشور توان طراحی و توسعه ندارند. محیط کسب‌وکار ما با این دو کشور متفاوت است، ضمن اینکه قیمت خودرو در کشور ما، در جای دیگری تعیین می‌شود. همچنین خودروسازان بهره بانکی بالایی را پرداخت می‌کنند. 

به گفته وی، در رابطه با قطعه‌سازان یک دور باطل وجود دارد که از یک طرف به دلیل تیراژ تولید پایین و تقسیم شدن تولید بین چندین منبع، امکان تحقیق و توسعه از سوی قطعه‌ساز و همچنین تدقیق در فرآیندهای نظارت بر تولید از سوی خودرو‌ساز کاهش می‌یابد و از طرف دیگر اتکاء به قطعه‌ساز واحد نیز به دلیل احتمال عدم ثبات رفتاری از قابلیت اعتماد چندانی برخوردار نبوده و نمی‌توان انتظار همکاری بلندمدت با آن داشت.

قربانی تصریح کرد: قطعه‌سازانی که دانش فنی ندارند و به سراغ مشارکت با طرف خارجی می‌روند، به دلیل بزرگ نبودن سهم بازار، طرف خارجی حاضر به همکاری با آنان نمی‌شود و از طرف دیگر، خودروهای صادراتی در کلاس جهانی تولید نمی‌شود تا قطعه‌ساز بتواند از آن طریق وارد بازارهای جهانی شود. بنابراین قطعه‌سازها برای ورود به زنجیره‌های تامین جهانی با مشکل مواجه هستند. 

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو خاطر نشان کرد: به دلیل مسایل فرهنگی و نوع ارتباطات مالی و قراردادی، بستر مناسب برای پیاده‌سازی رده‌بندی تامین‌کنندگان خودرو در کشور وجود ندارد.

وی عمده‌ترین مشکلات در رابطه با نظام مدیریت تامین‌کنندگان صنعت خودرو را نقدینگی و سورسینگ (تعدد منابع تامین) عنوان کرد.

در خاتمه میزگرد؛ رحیمی‌زاده، مشاور مدیریت توسعه صنایع حمل‌ونقل ایدرو افزود: اصلاحات نظام تامین‌کنندگان نیازمند فراهم کردن شرایط توسط خودروسازهاست و خودروسازها باید تعداد منابع خود را کاهش دهند تا به تیراژ تولید مناسب برای سازندگان برسند.

به گفته و، خودروسازها باید شرایطی را فراهم کنند و قراردادها را به نحوی هدایت کنند تا سازندگان رده نخست شکل بگیرد، اما در حال حاضر شرایط مناسب برای بزرگ شدن قطعه‌سازها با این تیراژ تولید وجود ندارد.
اقتصادنیوز
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: