bazarnews

کد خبر: ۶۲۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
پرونده مناطق آزاد-۳؛
به گواه صحبت های بسیاری از کارشناسان، معافیت های مالیاتی بیش از حد، مایه از بین رفتن شفافیت و زمینه ساز فساد است. اما مناطق آزاد زیر بار این مسئله نمی روند و بهانه شان حمایت از تولید است.

گروه اقتصاد کلان بازارنیوز: در گزارش های پیشین حول این مسئله، در خصوص اصرار نمایندگان مجلس به ایجاد مناطق آزاد سخن به میان آمد. اما موضوعی در این پرونده نهفته که شایان توجه و بازنگری است. گفته می شود بسیاری از نمایندگان مجلس علاوه بر ایجاد و توسعه مناطق ازاد، به دنبال معافیت مناطق آزاد از مالیات بر ارزش افزوده می باشند. شایان ذکر است که مناطق آزاد، از مالیات عملکرد مالیاتی معاف می باشند و اکنون به کمک نماینده های مجلس، به دنبال نوع دیگری از معافیت مالیاتی می باشند.

 

دیدگاه کارشناسان چیست؟

به گواه صحبت های بسیاری از کارشناسان، معافیت های مالیاتی بیش از حد، مایه از بین رفتن شفافیت و زمینه ساز فساد است. در همین رابطه، وحید شقاقی شهری اقتصاددان و استاد دانشگاه گفت: «تداوم این معافیت ها در مناطق آزاد نیز عدم شفافیت را به همراه خواهد داشت. در کل امر معافیت های ارزش افزوده با سیاست های کلی نظام مغایرت دارد و تفاوت ها را بیشتر خواهد کرد و در نتیجه باعث عدم شفافیت و فساد اقتصادی خواهد شد.»

 

مرکز پژوهش های مجلس: این کار فساد و فرار مالیاتی را در پی دارد

همچنین مدتی پیش، مرکز پژوهش های مجلس، شش دلیل برای حذف معافیت های مالیاتی مناطق آزاد آورد که مهمترین آنها، ایجاد وابستگی بیشتر بودجه به نفت، بواسطه فرار و معافیت مالیاتی است. در بخشی از این گزارش آمده است: «بررسی‌های کارشناسی حکایت از آن دارد که معافیت مناطق آزاد تجاری - صنعتی ضمن کاهش منابع عمومی دولت (در این شرایط سخت تحریمی) و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، منجر به بروز فساد گسترده و فرار مالیاتی در کشور خواهد شد.»

 

رئیس سازمان دستگاه مالیاتی کشور: تعداد بندهای معافیت مالیاتی زیاد است.

مدتی پیش نیز امید علی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در یک گفتگو، به تعداد زیاد بندهای معافیت مالیاتی، انتقاد وارد کرد و خواهان کاهش بندها از سوی مجلس شورای اسلامی شد.

در نهایت باید دید چه رخدادی پیش روی مناطق آزاد است. آیا با وجود کاهش فروش نفت بدلیل تحریم ها، درآمدهای مالیاتی برای اداره کشور، بیشتر خواهد شد؟

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: