bazarnews

کد خبر: ۶۲۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
 ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و شی جین پینگ،  همتای چینی او در مراسم راه اندازی خط لوله «قدرت سیبری» که در ماه آینده برگزار می‌شود شرکت خواهند کرد.

 یوری اوشاکوف، مشاور رئیس جمهور روسیه گفت این رهبران در این رویداد حاضر نخواهند بود ولی از طریق تله کنفرانس به آن می پیوندند. وزارت امور خارجه چین تایید کرد که این مراسم رسمی در ماه دسامبر پس از عملیاتی شدن این خط لوله برگزار خواهد شد.

 گنگ شانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس خبری گفت:« مسیر شرقی چین به روسیه مورد توافق رهبران هر دو کشور بوده است. این یک پروژه استراتژیک مهم در زمینه همکاری انرژی است و برای هر دو کشور بسیار اهمیت دارد».

 روسیه و بزرگترین شریک تجاری آن، چین، در 2014 در مورد انتقال گاز از طریق خط لوله «قدرت سیبری» توافق و شرکت گزپروم روسیه و شرکت نفت ملی چین یک قرارداد 30 ساله در این زمینه امضا کردند. طبق این پروژه، گاز طبیعی از مناطق یاکوتیا و ایرکوتس در روسیه به مصرف کنندگان داخلی در خاور دور و بعد به چین منتقل می شود. این پروژه یک بازار خارجی جدید برای گزپروم است. قرار است این خط لوله 3000 کیلومتری  38 میلیارد متر مکعب از این سوخت پاک را تا 2025 به چین برساند.

گزپروم در پایان اکتبر انتقال گاز به این خط لوله را تکمیل کرد و به این ترتیب بخش طولی این پروژه برای آغاز صادرات به چین آماده است.

برچسب ها: چین ، روسیه ، خط لوله ، گاز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: