bazarnews

کد خبر: ۶۲۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۲
چهاردهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه:
چهاردهمین نشست خبری غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه صبح امروز ۲۸ آبان ماه آغاز شد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز: چهاردهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه با حضور خبرنگاران آغاز شد. غلامحسین اسماعیلی در ابتدای این نشست اظهار داشت: کسانی که به مراجع امنیتی و انتظامی و دستگاه قضا اعتماد کنند و کسانی که در فرایند تحقیقات و بازگشت اموال کمک کنند از ارفاقات قانونی برخوردار خواهند شد. تا امروز در فرایند بازگشت و تحقیقات ما و دانیال زاده بر محور اعتماد رفتار شده است. به لحاظ اعتمادی که کرده و اقداماتی که انجام داده ارفاقاتی داده شده است که یکی از این ارفاقات مرخصی است. اگر دیگران هم اعتماد کنند متضرر نمی شوند.

اسماعیلی افزود: موضوع مبارزه با فساد و مفسدین بدون هیچ ملاحظه‌ای کماکان در دستور کار ماست بدون اغماض رسیدگی خواهیم کرد و مطمئن باشید به حول و قوه الهی در نشست بعدی سخنگو و شاید زودتر از اقدامات جدید قوه قضاییه در زمینه برخورد با مفسدین و دانه درشت ها و صدور احکام مردم ما مطلع خواهند شد و تا سلامت نظام اداری این مسیر را ادامه خواهیم داد.

اسماعیلی در پاسخ به خبرنگاری که درباره شایعه فرار «اسفندیار رحیم مشایی» از کشور سوال پرسیده بود گفت: این شایعه صحت ندارد.

وی در خصوص دستگیری «دانیال زاده»  و اینکه گفته شده ابعاد جدیدی در ارتباط با پرونده فریدون مطرح می‌شود: بخش مربوط به پرونده «حسین فریدون» رای قطعی صادر شده و این بخش مبتنی بر مستندات پرونده است. اگر در فرایند تحقیقات اطلاعات دیگری بدست آمد پرونده جدید بازگشایی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه قضا اظهار داشت: اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده «روح الله زم»: مستندات بسیار خوبی به دست آمده و به لحاظ حجم انبوه مستندات کار کارشناسی زمان بر است. خودش توضیحات مفیدی در این ارتباط ارائه می دهد. آثار مثبت دستگیری این بود که جریانات و اخباری که به نقل از این شبکه منتشر می‌شد فروکش کرد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد پرونده «حسن رعیت» و اینکه بازداشت هستند یا خیر: وی پرونده اتهامی دارد و آخرین خبر ادامه بازداشت وی است.

غلامحسین اسماعیلی درباره اینکه در ادامه افزایش قیمت بنزین جلسه سران قوا برگزار شد و شنیده شد که رئیس قوه قضاییه با این تصمیم مخالف بودند، گفت: آنچه در برخی رسانه ها نسبت به رئیس قوه قضاییه نسبت داده شد صحیح نبود و نظر ایشان همان است که در بیانیه 5 بندی اعلام شد. رئیس قوه قضاییه با تایید اصل درخواست و طرح دولت معتقد بودند که فرایند اجرا نیازمند تمهیدات مقدماتی است که اگر آن مقدمات انجام می‌شد شاهد حوادث اخیر نبودیم. ما در کشور قبلا هم شاهد اجرای طرح‌های ملی مانند سهمیه بندی و ... بودیم. کنترل قیمت جزو وظایف دولت است. مطالبه دستگاه قضا از دولت این است که همانطور که وعده دادند این وظیفه را به نحو احسن انجام دهند. کسانی که متولی کنترل بازار هستند اگر در وظیفه خود کوتاهی کنند به سراغ آنها خواهیم رفت.

 وی درباره حکم شبنم نعمت زاده گفت: محاکمه تمام شده و آخرین دفاع اخذ شده است. وکلا برای تنظیم لایحه مشتمل بر آخرین دفاع فرصت می‌خواستند. طی روزهای آتی دادگاه رای را صادر می‌کند.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در مورد افرادی که در تخریب‌ها آسیب دیدند و تعداد قربانیان حوادث: جمع بندی نه از میزان خسارت و نه تعداد خسارت دیدگان نداریم. هنوز برای جمع بندی در هر یک از حوزه های این حوادث زمان کمی است.

اسماعیلی در پاسخ به اینکه قطع اینترنت به برخی شرکت ها و مشاغلی که با آن فعالیت دارند آسیب وارد کرده است قوه قضاییه برای پیشگیری و حل این معضل چه راهکاری پیشنهاد کرده است: تصمیمی که در این مقطع گرفته شد تصمیم قوه قضاییه نبود و تصمیم امنیت ملی کشور بود و تدابیر بعدی هم با همان مرجع خواهد بود. نسبت به برخی از مراکز مطلع هستیم که تدابیری برای بهره مندی از اینترنت صورت گرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا حکم قلع و قمع برج‌های سعادت آباد هنوز اجرایی نشده است؟: تخصیص زمین برای حسینیه بوده که مرتبط با یکی از نمایندگان ادوار مجلس بوده و در حال حاضر نیست. حکم قلع و قمع این برج صادر و قطعی شده. به لحاظ اینکه برخی خریداران واحدهای این برج اعلام کردند با اعلام این رای متضرر می شویم به عنوان معترض ثالث اعتراض کردند و پرونده به دادگاه تجدید نظر رفته. دادگاه تجدید نظر اعلام کرده حکم اجرا نشود تا وضعیت این افراد مشخص شود.

این مقام مسئول درباره آخرین وضعیت پرونده شورای شهر و شهرداری شهریار: پرونده جز پرونده‌های اخیر است و تازه تشکیل شده است. پرونده 13 متهم دارد /9 نفر بازداشت هستند و 4 نفر با قرار تامین آزاد هستند.

وی اظهار داشت: یکی از اقدامات قوه قضاییه در این ایام درخواست ریاست قوه قضاییه از رهبر انقلاب برای عفو و تخفیف جمعی از محکومان دادگاه های عمومی و انقلاب و نظامی سراسر کشور و جمعی از محکومان تعزیرات حکومتی بود. در این عفو متقاضی خلاف رویه گذشته، برای دسته ای از محکومان به جای زندانی و خانواده زندانی دادستان مجری حکم و سازمان زندان‌ها بود.

 اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش افزود: در ارتباط با حوادث اخیر سیاست قوه قضاییه و رویکرد ما تلاش در جهت تامین امنیت عمومی مردم، تلاش بی وقفه در جهت حفظ منافع شهروندان و مقابله با خشونت، تخریب اموال عمومی، غارت بیت المال است. در برابر کسانی که امنیت شهروندان ما را به خطر می اندازند، سرمایه های عمومی را به آتش می کشند سیاست سزاگرایانه اتخاذ و اینکه هر فرد با توجه به اعمالش به سزای آن می‌رسد.حتی کسانی که از روی ناآگاهی و تحت تاثیر هیجانات اقداماتی انجام دادند در مقابل اینها «رحما بینهم» باشیم. از اینکه مردم صف خود را از خشونت طلبان جدا کردند تشکر می کنیم. این که برخی خواسته های به حقی دارند و ممکن است نسبت به آینده نگران باشند ضمن احترام به دغدغه های شهروندان تاکید می کنیم که صف خود را همانگونه که جدا کردند باید جدا کنند. همچنین درخواست داریم مردم فتنه گران، خشونت طلبان و کسانی که اعمال مجرمانه انجام دادند را به مراجع امنیتی و انتظامی و به دستگاه قضایی معرفی کنند. اطلاعات مردمی بهترین اطلاعات برای شناسایی افراد سودجو و فرصت طلب است و بدانند خشونت طلبان که با هوشیاری مردم و عوامل انتظامی و امنیتی یکایک این افراد که تا کنون جمع زیادی شناسایی شدند. تعدادی از افرادی که مبادرت به آتش زدن مساجد و بانک و ... کردند شناسایی شدند. افرادی که برای شبکه های بیگانه و دشمنان مبادرت به تهیه فیلم و اخبار می کردند شناسایی و دستگیر شدند. با اقدامات مراجع امنیتی و کمک مردم و معرفی عناصر آشوب طلب تمامی این افراد شناسایی خواهند شد.

 سخنگوی قوه قضائیه گفت: رویکرد جدید قوه قضائیه در دوره جدید تمایز و مرزبندی صحیح بین جرایم امنیتی و سیاسی است به گونه ای که اگر عمل انتسابی مشمول جرم سیاسی بود برابر قواعد جرم سیاسی و با حضور هیات منصفه مورد رسیدگی قرار بگیرد. قوه قضائیه در دوره جدید این رویکرد را ارائه داد که به محکومان امنیتی هم نگاه جدیدی دارد و محکومان امنیتی در صورتی که روند اصلاح و بازگشت به جامعه برای آنها باشد مورد عنایت قوه قضائیه و مقام معظم رهبری قرار گیرند. این رویه عفو و بخشش محکومان استمرار خواهد داشت.

غلامحسین اسماعیلی در پایان افزود: حواشی به وجود آمده در پی موضوع سهمیه بندی بنزین گفت: متاسفانه تلخی حوادث روزهای اخیر بر شیرینی اقدامات قوه قضاییه سایه افکند و حلاوت اقدامات ارزشمند از بین رفت. به برکت کلام رهبر انقلاب و تلاش نیروهای امنیتی و انتظامی و هوشیاری مردم انقلابی، که صف خود را از بدخواهان و خشونت طلبان جدا ساخته، آرامش به جامعه بازگشته است.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: