bazarnews

کد خبر: ۶۲۵۱۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۵
ناسا فرودگر "استارشیپ" (Starship) شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX)، فرودگر "بلو مون" (Blue Moon) شرکت "بلو اوریجین" (Blue Origin) و سه فرودگر تجاری دیگر را برای پیوستن به پروژه بازگشت انسان به ماه، "آرتمیس " (Artemis) انتخاب کرد.

دیگر شرکت‌های تولید کننده تجهیزات هوافضا که به ناسا کمک خواهند کرد، شرکت‌های "سیرا نوادا کورپوریشن"(Sierra Nevada Corp) و "سرس رباتیک"(Ceres Robotics) و "سیستم‌های نانو ماهواره‌ای تیواک"(Tyvak Nano-Satellite Systems) خواهند بود تا به برنامه تجاری فرود محموله‌ روی ماه که متعلق به ناسا است، ملحق شوند.

این پنج شرکت هم‌اکنون می‌توانند برای تحویل محموله‌های رباتیک به سطح ماه برای ناسا به رقابت بپردازند و راه را برای بازگشت انسان به ماه تا سال ۲۰۲۴ میلادی، هموار کنند.

" جیم برایدنستاین" مدیر ناسا در بیانیه‌ای گفت: شرکت‌های هوا و فضای آمریکایی به حد و اندازه خود به برنامه آرتمیس می‌پیوندند.

وی افزود، گسترش تعداد شرکت‌هایی که واجد شرایط ارسال محموله به ماه هستند، باعث ایجاد نوآوری و کاهش هزینه‌های ناسا می‌شود.

"برایدنستاین" ادامه داد، ما فرصت‌هایی را برای تحویل طیف گسترده‌ای از محموله‌های علمی و فناوری به سطح ماه پیش‌بینی کرده‌ایم تا برای اکتشاف ماه و پیشبرد هدف خود یعنی اعزام انسان به مریخ بکار بگیریم.

پنج شرکت نامبرده به ۹ شرکت دیگری ملحق خواهند شد که پیش از این در نوامبر ۲۰۱۸ میلادی توسط ناسا انتخاب شده بودند.

به این ترتیب مجموع فرودگرهای قمری که توسط شرکت‌های خصوصی ساخته می‌شوند، به ۱۴ شرکت رسید.

تمامی این فرودگرها در اندازه‌های متفاوت خواهند بود و کاوشگرهای متعددی خواهند داشت.

کانسپت فرودگر شرکت "بلواوریجین" بر اساس وسیله نقلیه بدون سرنشین این شرکت تحت عنوان "بلو مون " است.

شرکت‌های " سیرا نوادا کورپوریشن" و "سرس رباتیک" هم در حال توسعه فرودگرهایی با اندازه متوسط هستند که می‌توانند در آینده به اندازه‌ای بزرگتر تبدیل شوند.

از تجهیزاتی که ناسا قصد دارد با استفاده از این فرودگرها به ماه بفرستد، می‌توان به نیروگاه‌ها، آزمایش‌های علمی و سایر زیرساخت‌های قمری اشاره کرد.

ناسا قصد دارد تا نوامبر ۲۰۲۸ میلادی، ۲.۶ میلیارد دلار در پروژه تجاری فرود محموله‌ روی ماه هزینه کند و این ۱۴ شرکت همراه هم می‌توانند در مناقصه‌های ناسا شرکت کنند.

مقامات ناسا گفته‌اند که تمام این شرکت‌ها نقاط قوت و ایده‌های منحصر به فرد خود را دارند.

پس از تحویل محموله روی ماه، ناسا قصد انجام پروژه "آرتمیس" را دارد که قرار است طی آن اولین زن و یک مرد تا سال ۲۰۲۴ میلادی روی ماه قدم بگذارند و تا سال ۲۰۲۸ میلادی حضور طولانی‌تر انسان روی ماه میسر شود.

احتمال دارد اولین فضانورد زن که به ماه و مریخ قدم می‌گذارد، از میان فضانوردان فعلی و فعال ناسا انتخاب شود.

ناسا هنوز اعلام نکرده که این فرد کیست ولی قرار است وی در سال ۲۰۲۴ میلادی روی ماه فرود آید.

چنین فعالیت‌هایی به ناسا کمک می‌کند که تخصص لازم برای قدم گذاشتن نخستین انسان روی کره مریخ را پیدا کند.

کاری که از اهداف طولانی‌مدت ناسا است و قرار است در دهه ۲۰۳۰ میلادی انجام شود.

برچسب ها: فرودگر ، ماه ، محموله
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: