bazarnews

کد خبر: ۶۲۷۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰
پای اشک و آه تولید کننده داخلی
مدیربازرگانی یک شرکت تولید لوازم خانگی: مگر می‌شود کالایی را به صورت کانتینری وارد کنند و گمرک متوجه نشود؟ قاچاق ضربه مهلکی به تولید داخل می‌زند.

گروه بازرگانی بازارنیوز: لوازم خانگی قاچاق! این کلید واژه‌ای بود که بعد از دیدن پوستر نوزدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی به ذهنم خطور کرد. با ساده‌ترین وسایل و بدون درنگ به همراه یکی از دوستان، به سمت محل نمایشگاه بین المللی تهران رفتم.

ساعتی را به پرسه زدن و گپ و گفت با تولید کنندگان پرداختم. تقریبا از هر کسی که خواستم مقابل دوربین صحبت کند، رویم را زمین انداخت. آخر سر مجبور شدم به دوربین مخفی متوسل شوم.

از همراهم خواستم که با گوشی موبایلش از دور فیلم بگیرد و من با یک میکروفون یقه‌ای که به موبایل خودم متصل بود، به سراغ تولید کنندگان رفتم.

ابتدا برای این که آن‌ها برای مصاحبه نرم شوند، خواستم که برندشان را معرفی کنند و دغدغه هایشان را بگویند. همه مشکل داشتند. یکی مشکل تامین ارز داشت. دیگری مشکل واردات مواد اولیه، آن یکی از تحریم‌ها خصوصا تحریم های بانکی می‌نالید.

دغدغه هایشان که تمام می‌شد، سوالات خودم را می‌پرسیدم. سوال اصلی، بحث وجود لوازم خانگی خارجی در بازار با وجود ممنوعیت دو ساله واردات این کالاها بود.

مدیر بازرگانی یک تولیدی لوازم خانگی، قاچاق را به دو قسم تبدیل کرد. یکی لوازم خانگی کامل که به صورت قاچاق وارد می‌شود، و دیگری واردات قاچاق قطعات لوازم خانگی توسط برخی شرکت‌ها و مونتاژ و سپس روانه کردن آن‌ها به بازار به عنوان کالای خارجی سال.البته نا گفته نماند،دهقانی نیا،سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم در مصاحبه با بازارنیوز و  شبکه خبر سیما، همین نظر را داشت.

زمانی که به غرفه دیگری رفتم و به یکی از کارمندان آنجا دیگر گفتم قاچاق چه ضربه‌ای به شما می‌زند، سری تکان داد و گفت: این موضوع مصاحبه نمی‌خواهد، رمان می‌خواهد، سریال می‌خواهد، قاچاق پدر ما را در آورده است، تو را به خدا به دادمان برسید.

مدیربازرگانی همین شرکت آمد و با دل پر گفت: قاچاق از نظر ما سازمان یافته است و از گمرک وارد می‌شود. مگر می‌شود کالایی را به صورت کانتینری وارد کنند و گمرک متوجه نشود؟ قاچاق ضربه مهلکی به تولید داخل می‌زند.ما همیشه از دولت خواستیم که جلوی قاچاق را بگیرد.

تقریبا همه آن چه که می‌خواستم از زبان تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی بشنوم را شنیدم. خسته شده بودیم و قصد خروج از نمایشگاه داشتیم که چشممان به حبیب الله انصاری، دبیر کل و رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران خورد. به سراغش رفتیم، ولی تازه وارد نمایشگاه شده بود و قصد بازدید داشت. گفت بگذارید بعد از بازدید صحبت کنیم.

یک ساعتی دنبالش راه می‌رفتیم تا این که بازدید تمام شد و در محوطه نمایشگاه مجال مصاحبه داد. از او پرسیدم که آیا لوازم خانگی‌های خارجی که در بازار امین حضور به وفور یافت می‌شود قاچاق هستند یا خیر که با حدیت جواب داد: بله! تایید می‌کنم قاچاق هستند.

او ادامه صحبت را خود پیش گرفت و گفت: امروز یکی از معضلات صنعت لوازم خانگی، واردات به صورت قاچاق است که قطعا به تولید ملی ضربه می‌زند، زیرا این‌ها هویت ندارند.

انصاری همچنین گفت: از آنجایی که این‌ها هویت درستی ندارند، مشخص نیست که از استاندارد و کیفت لازم برخوردار باشند، و حقوق متعلقه به دولت (مثل حق گمرکی) را پرداخت نمی‌کنند، بنابراین قیمت هایشان هم واقعی نیست.

گزارشم را با جمله‌ی جالب انصاری به پایان می رسانم. انصاری در آخر گفت: این کالا‌ها به صرف این که نام تجاری خارجی دارند مردم را جذب می‌کنند که این قطعا موجب ضربه زدن به اقتصاد ملی می‌شود.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: