bazarnews

کد خبر: ۶۲۹۵۸
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
اگرچه تا کنون رئیس جمهور بار‌ها به نهاد‌های مربوطه شامل وزارت کشور، شهرداری تهران، شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، استانداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و چند دستگاه دیگر دستور داده تا برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اقدام کنند، اما این آلودگی زیست محیطی همچنان مشام مسافران ایرانی و خارجی را آزار می‌دهد؛ این در حالی است که بیشترین گردشگران خارجی ورودی به ایران از فرودگاه امام خمینی (ره) و ۳۰ کیلومتر انتهایی آزادراه قم-تهران وارد پایتخت می‌شوند که بعضا در میان آن‌ها مقامات خارجی و دیپلمات‌های کشور‌های مختلف نیز وجود دارد.

شدت آزاردهندگی بوی نامطبوع در این مسیر خصوصا در نیمه دوم سال که پدیده وارونگی و پایداری جوی سبب افزایش غلظت مواد آلاینده و همچنین تشدید نامطبوع بودن این بو می شود، به حدی بود که در قانون بودجه سال گذشته (۹۷) در بند ۵۹ جدول ۹ (جدول هزینه های متفرقه) رقم ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع آلایندگی بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) اختصاص داده شد که به گفته فرماندار شهرستان ری، ۷۰ میلیارد تومان از این رقم در سال گذشته تخصیص داده شد و در سال جاری نیز مابقی این رقم به تدریج تخصیص داده شده است.

بوی زباله یا بوی دامداری؟

با وجود هزینه کرد ۱۷۰ میلیارد تومانی برای رفع بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) این بو همچنان باقی مانده است. به خصوص که در پروژه پژوهشی مشترکی که سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران انجام داده اند، بیشترین سهم آلایندگی و ایجاد بوی بد در کیلومتر ۳۰ آزادراه تهران-قم را مراکز دامپروری منطقه با ۴۸ درصد آلایندگی به خود اختصاص داده اند؛ اما بسیاری از مسافران معتقدند بویی که در این منطقه به مشام می رسد، بوی دپوی زباله منطقه آرادکوه است و شباهتی به بوی متصاعد از دامداری ها ندارد.

به خصوص که یک عضو شورای شهر تهران نیز معتقد است منشأ این بوی نامطبوع، وجود دپوی زباله آرادکوه در آزادراه تهران-قم بوده و باید تا ۱۰۰ کیلومتر دورتر از محل فعلی منتقل شود که این اقدام قطعا با افزایش عوارض پسماند شهروندان تهرانی همراه خواهد بود.

مدیرعامل فرودگاه امام (۲۷ شهریور ۹۷) : بخش زیادی از بوی بد اطراف فرودگاه از بین رفته است

علی رستمی مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) نیز در گفت وگویی که اواخر شهریور ماه سال گذشته با خبرنگار مهر درباره پیگیری مدیران این فرودگاه برای رفع بوی نامطبوع بخشی از آزادراه تهران-قم تا پیش از ورودی فرودگاه داشته اند، اظهار کرد: ما پیگیری های زیادی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و بخش زیادی از صنایع مولد بوی نامطبوع از این منطقه خارج شدند؛ در نتیجه،  بخش زیادی از بوی بدی که در منطقه وجود داشت، از بین رفته است.

نتایج پژوهش اخیر: سهم آلایندگی آرادکوه ۲۰ درصد، دامپروری‌ها ۴۸ درصد

در تحقیقات مشترک سازمان حفاظت محیط ریست و شهرداری تهران که اخیرا نتایج آن منتشر شده،  بیش از ۸۹ کانون برای ایجاد بو شناخته و ۸ منبع تولید بو مشخص شده است. بر اساس این تحقیق، تعداد نقاط تخلیه فاضلاب ۸۱ نقطه، دامداری‌ها ۲۷ واحد، ۱۳ کشتارگاه، ۶ واحد مرغداری، ۲ مرکز دفن و پردازش پسماند، ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب، ۲۵ واحد صنعتی بوزا و پسماندسوزی‌های صنعتی و کشاورزی نیز سطح محدوده منشأ بو تعیین شده اند.

در این پژوهش اعلام شده که دپوی زباله آرادکوه تنها ۲۰.۲ درصد در تولید بوی نامطبوع منطقه جنوب تهران تأثیر دارد؛ فاضلاب های منطقه سهم ۲۸.۷ درصدی و مجتمع های دامپروری نیز ۴۸ درصد در ایجاد بوی نامطبوع تأثیر دارند.

برچسب ها: تهران ، بوی بد ، فرودگاه
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: