bazarnews

کد خبر: ۶۴۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۹
وزیر شیلات نروژ با اشاره به این که ایران بازار جذابی برای صادرات ماهی سالمون نروژ به حساب می‌آید گفت: ما می‌توانیم به ایران سالمون بفروشیم و ایرانی‌ها شایسته خوردن بهترین سالمون دنیا هستند.
بازار نیوز - محمود حجتی امروز در نشست دو جانبه ایران و نروژ در محل وزارت جهاد کشاورزی، اظهار کرد: روابط سیاسی دو کشور خوب و با سابقه تاریخی مناسب است و امیدواریم که در دیدار روحانی با نخست‌وزیر نروژ تاکید شد در بخش اقتصادی نیز همکاری‌های ما گسترده‌تر شود.  
 
وی افزود: 15 سال قبل در UN در خصوص برداشت بی‌رویه ذخایر آبزیان صحبت و اعلام شد که باید بیشتر به سمت پرورش آبزیان برویم اکنون خوشحالیم که میزان برداشت از 85 درصد به 50 درصد تقلیل یافته است.
 
وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: آبزی پروری با سرعت مناسبی در جهان گسترش یافته است و کشورها با همکاری یکدیگر به هدف مشترک خود رسیده‌اند.
 
حجتی در خصوص زمینه‌های توسعه همکاری دو کشور تصریح کرد: از 3 سال قبل همکاری ما در بخش‌های دولتی و خصوص در بخش شیلات آغاز شده است و در زمینه‌هایی مانند تحقیقات، مشاوره و تولید کنندگان نروژی با همتایان ایرانی خود همکاری داشته‌اند.
 
وی با بیان این که در حال حاضر نیز ظرفیت زیادی برای توسعه همکاری در بخش شیلات داریم گفت: سواحل مناسب جنوب و شمال ایران حداقل امکان یک میلیون تن تولید ماهی در قفس دارد اما ما می‌توانیم با استفاده از دانش روز دنیا این ظرفیت را افزایش دهیم.  
 
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما تکلیف بزرگی برای کشت ماهی در قفس نوشته‌ایم، اما برای این مشق سنگین تجربه زیادی نداریم.  
 
حجتی گفت: امیدواریم که در سال آینده به تولید 50 هزار تن ماهی در قفس برسیم که با همکاری شما در بخش‌هایی مانند مبارزه با بیماری و تجارت در این بخش و بخش میگو و سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور امکان توسعه روابط داریم.
 
وی با اشاره به این که نروژ شرایط مناسب برای پرورش ماهی در قفس دارد تاکید کرد: این توپوگرافی باعث شده که امواج و طوفان‌های سخت به قفس‌های پرورش ماهی آسیب نزند و شرایط نگهداری بهتری داشته باشد.
 
در ادامه این مراسم پرسنت‌برگ وزیر شیلات کشور پادشاهی نروژ با ابراز علاقمندی از توسعه همکاری‌ها با ایران در بخش شیلات گفت: در سفر نروژ به ایران 62 کمپانی در قالب 100 نفر به ایران آمده‌اند که این امر نشاندهنده علاقمندی ما برای توسعه روابط شیلاتی است.  
 
وی افزود: ایران از تولیدکنندگان بزرگ آبزیان در آسیا است و ما نیز تولیدات ارزنده‌ای داریم به طوری که تنها 1.3 میلیون تن سالمون و قزه‌آلا تولید می‌کنیم.
 
وزیر شیلات نروژ ادامه داد: سالانه 3 درصد به تولیدات آبزیان کشور ما اضافه می‌شود و ما نیز چالش‌هایی در خصوص تولید داریم.  
 
پرسنت‌برگ تاکید کرد: ایران برای کشور بلژیک بازار بسیار جذابی است و ما می‌توانیم ماهی سالمون با کیفیت خودمان را به ایران بفروشیم و معتقدیم که ایرانی‌ها شایسته‌ خوردن بهترین ماهی دنیا هستند.  
 
وی گفت: دو کشور در زمینه علم و تحقیقات و فن‌آوری نیز می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند.  
 
وزیر شیلات نروژ در پایان به امضای تفاهمنامه بهداشتی با ایران در زمینه دامپزشکی خبر داد.
  تسنیم
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: