bazarnews

کد خبر: ۶۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۴
زنگنه درباره اعتراضات عراقی ها نسبت به تصمیمات اوپک گفت: عراقی ها می گفتند تولید ما در اوپک در ماه اوت نوشته شده چهار میلیون 300 هزار بشکه و ادعا می کردند که تولید واقعی آنها چهار میلیون 770هزار بشکه است و می گفتند منابع ثانویه اطلاعات تولید کشور ما را غلط ارائه کردند
بازار نیوز - وزیر نفت با اشاره به تصمیم اوپک برای کاهش تولید خود به سطح ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه در روز این تصمیم را گفت: اینکه به رغم اختلافات درون اوپک این تصمیم گرفته شد موفقیت برای اوپک بود و بسیاری که می گفتند اوپک مرده است این تصمیم نشان داد که اوپک زنده است.

بیژن نامدار زنگنه در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه اوپک تصمیم تاریخی گرفته است افزود: این سازمان در دو سال و نیم گذشته نمی توانست تصمیم بگیرد و جلسات ما در عمل فقط به بحث می گذشت.

وی گفت: تصمیم اوپک مبنی بر کاهش تولید نفت موجب می شود که افزایش عرضه برای سال آینده پیش بینی نشود.

وزیر نفت افزود: اینکه به رغم اختلافات درون اوپک این تصمیم گرفته شد موفقیت برای اوپک بود و بسیاری که می گفتند اوپک مرده است این تصمیم نشان داد که اوپک زنده است و در شرایط حساس می تواند به نفع اعضای خود تصمیم بگیرد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که سهمیه ما در تصمیم جدید اوپک به چه میزان شده است؟ گفت: فعلا سهمیه ای تعیین نشده است و ما یک سقف کل گذاشتیم.

وزیر نفت ادامه داد: قرار شد کارگروه عالی رتبه تخصصی از اعضای اوپک تشکیل شود تا در جلسه بعدی اوپک که در ماه نوامبر برگزار می شود سناریوهایی برای نحوه توزیع این کاهش برای اعضا ارائه شود.

وی افزود: از زمان اجلاس دوهه در قطر که در فوریه امسال برگزار شد بسیاری اصرار داشتند ایران تولید خود را افزایش ندهد و یا کم کند که با مقاومت و پافشاری ای که انجام شد این گونه نشد.

زنگنه اضافه کرد: در جلسات آینده باید در پی این باشیم که میزان تولید نفت خود را با توجه به روند تاریخی تولیدمان در سال های  قبل از تحریم تعیین کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که عربستان چگونه حاضر به تغییر موضع خود نسبت به ایران شد و آیا واقعا می خواهد تولید خود را کاهش دهد؟ گفت: بله فکر می کنم عربستان آمادگی دارد تولید خود را کم کند اما اینکه به چه عللی به این تصمیم رسید بخشی از آن اقتصادی و بخشی سیاسی است.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که ضمانت اجرای مصوبات اوپک چیست گفت: ضمانت اجرای اوپک بازار است یعنی اگر اجرا کنند آثار آن را در بازار می بینند و قیمت های بهتری خواهند داشت و اگر مصوبات خود را اجرا نکنند بازار عکس العمل منفی نشان می دهد و قیمت ها پایین می آید.

زنگنه افزود: تجربه تاریخی اوپک نشان می دهد که مصوبات این سازمان تا حدود بالایی رعایت می شود به ویژه تولید کنندگان بزرگتر، بیشتر رعایت می کنند.

وی درپاسخ به این پرسش که آیا غیر اوپکی ها توصیه اوپکی ها را جدی می گیرند و آیا روسیه حاضر است تولید نفت خود را کاهش دهد؟ گفت: کسی توصیه کسی را در بازار جدی نمی گیرد مگر اینکه چاره ای جزء آن نداشته باشد.

زنگنه با بیان اینکه تعدادی از غیر اوپکی ها از جمله روسیه برای همکاری با اوپک اعلام آمادگی کرده اند ادامه داد: در جلسه ای که با وزیران قطر ، الجزایر و ونزوئلا داشتیم اعلام آمادگی کردند که با تصمیمات اوپک همراهی کنند.
وزیر نفت گفت: قرار شد کارگروه عالی رتبه تخصصی اوپک جلساتی را با غیر اوپکی ها داشته باشد تا هم آنها را تشویق به همراهی کند و هم میزان تعهدات را مشخص و نظارت کند که آیا رعایت کردند یا خیر.

وی درباره آینده بازار نفت گفت: بازار نفت از همان ثانیه هایی که اوپک دیروز تصمیم گیری کرد عکس العمل خود را نشان داد و قیمت بیش از دو دلار در بشکه افزایش یافت.

زنگنه افزود: این اثر روانی تصمیم گیری اوپک بود و وقتی اوپک تولید خود را در بازار عملاً کاهش دهد این اثر بیشتر می شود به ویژه که گزارش ها نشان می دهد میزان ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا روند نزولی گرفته است که این به نفع تولید کنندگان و در دراز مدت به نفع مصرف کنندگان هم است.
تسنیم
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: