bazarnews

کد خبر: ۶۵۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۷
هفته آینده اجرایی می شود:
در حالی که در پی اعلام طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی، برخی گزارش‌های از افزایش قیمت و کمیاب شدن این محصولات در بازار حکایت دارند، اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی هم خبر داده که از هفته آینده طرح مبارزه با گوشی‌های قاچاق هم آغاز می‌شود.
بازار نیوز - اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی تاریخ رسمی جمع‌آوری کالای قاچاق از واحدهای این صنف را اعلام کرد و هشدار داد: متخلفان با جریمه نقدی ۶ برابری نصب پارچه و تعطیلی ۶ ماهه محل کسب روبرو می‌شوند.

بنابر اعلام این اتحادیه، براساس دستور ستاد مبارزه با کالای قاچاق و ارز استان تهران و نامه اتاق اصناف طرح‌جمع‌آوری کالای قاچاق از نیمه ماه جاری و طبق اعلام قبلی عملیاتی می‌شود از این رو از واحدهای صنفی تحت پوشش درخواست می‌شود از نگهداری، حمل و فروش کالای قاچاق خودداری کنند درغیر این صورت متخلفان به موجب ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا مشمول جریمه نقدی معادل 6 برابر ارزش کالا و نصب پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی و تعطیلی محل کسب به مدت 6 ماه خواهند شد.

این در حالی است که برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که هنوز مدت زیادی از اجرای طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی نگذشته، اما اغلب کالاهای خارجی گران شده و عرضه این محصولات در بازار به شدت کاهش یافته است.

این روزها بازار امین‌حضور مملو از مشتریانی است که برای پیدا کردن اجناس موردنظرشان از این مغازه به مغازه دیگر می‌روند تا شاید بتوانند قبل از گرانی، لوازم خانگی مورد نیاز خود را خریداری کنند. مشتریان، نگران به قیمت کالاها نگاه می‌کنند؛ جاروبرقی که هفته پیش برای خرید آن آمده بودند و نخریدند، امروز 100 هزار تومان گران شده است. وضع سایر اقلام هم همین است؛ اغلب یا گران شده یا به گفته فروشندگان، قرار است گران شود.

 رویکرد مسئولان در مبارزه با قاچاق کالا منجر به این شد که بازهم احتکار و گران فروشی اتفاق بیافتد و عده‌ای از آب گل آلود ماهی بگیرند. در واقع به جای اینکه جمع آوری کالاهای قاچاق به سود مصرف کننده و اقتصاد کشور باشد، منجر به افزایش قیمت لوازم خانگی حتی لوازم خانگی ایرانی شده است.

این‌ در حالی است که اغلب بازارها در این مدت بارکود همراه بود و افزایش قیمتی نداشت اما طرحی که به تازگی از سوی دولت برای مبارزه با قاچاق کالا به اجرا رسید، موازنه‌ عرضه و تقاضا در بازار را به هم ریخته و بازهم مصرف کننده را متضرر کرده است.

حدود دو هفته پیش بود که جمعی از مسئولان اتحادیه لوازم خانگی به این بازار رفتند تا آخرین التیماتوم را به فروشندگان لوازم خارجی قاچاق بدهند. براساس این طرح، فروشندگان تا ۱۵ مهر مهلت پیدا کردند تا برای لوازم خانگی موجود در مغازه‌های خود فاکتور تهیه کنند در غیر این‌صورت کالاهای آنها قاچاق محسوب شده و جریمه می‌شوند.

البته طرح مبارزه با قاچاق کالا در سال‌های گذشته هم به اجرا رسید. طرحی تکراری که تاکنون هیچ اثری در عرضه کالاهای قاچاق در بازار نداشته است؛ چرا که طی این سالها حجم ورود قاچاق به کشور بیشتر هم شده است. بطوری که به گفته سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا، ۱۵ میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور وارد شده و در واحدهای صنفی عرضه شده است.

اما حالا پس از گذشت بیش از یک هفته از طرح مبارزه با قاچاق کالا، کسبه بازار از تغییر قیمت‌ها تا دو سه روز آینده خبر می‌دهند. به گفته آنها نه تنها اجناس قاچاق بلکه سایر کالاهایی که از سوی واردکنندگان رسمی و تولیدکنندگان در بازار عرضه می‌شود نیز ۱۰ تا ۱۲ درصد گران خواهد شد.

ظاهرا گرانی لوازم خانگی از نمایندگی‌های معتبر شروع شده است. برندهای محبوب ایرانیان در لوازم خانگی به محض اینکه بازار خرید و فروش را گل آلود دیده‌اند، افزایش قیمت را شروع کرده‌اند و این گرانی به سرعت به سایر مغازه‌ها هم سرایت کرده است؛ بطوری که تمامی اجناس مغازه‌ها گران شده و حتی نمایندگی کالاهای ایرانی هم اعلام می‌کنند که از هفته آینده قیمت محصولاتشان گران می‌شود.

یکی از نمایندگی‌های یک برند معروف کره‌ای در بازار امین‌حضور دراین باره می‌گوید: سخت گیری‌هایی که در واردات کالا شده، قیمت اجناس خارجی را گران کرده است به طوری که جاروبرقی و مایکرویو این برند در دو سه روز اخیر افزایش قیمت حدود ۱۰۰ هزار تومان داشتند.

یکی از مغازه داران هم با بیان اینکه مشتری‌های زیادی به بازار می‌آیند اما کالا نایاب شده است، گفت: از زمانی که موضوع مبارزه با قاچاق مطرح شده، مشتریان از ترس گران شدن کالاها وارد بازار شدند اما کالا در بازار بسیار کم است.زیرا اغلب فروشندگان از ترس جریمه شدن، محصولاتشان را در انبار مخفی کرده‌اند.

به گفته این مغازه دار، فروشندگان ترجیح می‌دهند وقتی آب‌ها از آسیاب افتاد، کالاها را از انبارها بیرون آورده و با قیمت‌های بالاتر بفروشند. بنابراین بازهم این بگیر و ببندها به ضرر مردم شد.

یکی دیگر از کسبه امین‌حضور درحالی که یک برگه را نشان می‌دهد، می گوید: این برگه را چند روز پیش به ما دادند که در آن نوشته باید تمامی کالاهای این مغازه فاکتور داشته باشد در غیراینصورت جمع آوری می‌شود، ما هم چاره‌ای نداریم جز اینکه اجناس را به انبار ببریم.

وی به سایر مغازه ها اشاره می‌کند و می گوید: الان به مغازه‌ها که نگاه کنید می‌بینید که اجناس خیلی کم شده و اغلب مغازه‌ها یخچال ‌ها را جمع آوری کرده‌اند و فقط تعداد اندکی را به عنوان ویترین گذاشته‌اند. بدلیل اینکه تا چند روز آینده قیمت‌ها بالا می‌رود و ترجیح می‌دهند با نرخ روز بفروشند.
اقتصاد نیوز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: