bazarnews

کد خبر: ۶۷۲۲۲
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۲
معلمان می‌گویند با اعمال امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری افزایش حقوق آنها ناچیز بوده از سوی دیگر با برقراری این امتیازات، رتبه‌بندی معلمان که پیشتر کش و قوس‌ فراوانی برای تصویب آن طی شده بود، بی‌تأثیر شده است.

این روزها احکام معلمان یکبار دیگر دچار تغییر شده است آن هم با اعمال امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری و البته این موضوع هم همانند اعمال مصوبه رتبه‌بندی، دردسرهایی را رقم‌زده است.

معلمان می‌گویند با اعمال امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری افزایش حقوق آنها ناچیز بوده از سوی دیگر با برقراری این امتیازات، رتبه‌بندی معلمان که پیشتر کش و قوس‌ فراوانی برای تصویب آن طی شده بود، بی‌تأثیر شده است.

 رتبه‌بندی معلمان پس از سال‌ها جنجال یک شبه حذف شد

 رتبه‌بندی معلمان که سال‌ها اخبار مختلفی از وضعیت آن منتشر شد، به ویژه در یک سال اخیر پیگیری معلمان و رسانه‌ها درباره به سرانجام رسیدن آن پررنگ‌تر بود چگونه به این راحتی کنار گذاشته شد تا عرصه برای اعمال امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری باز شود! پرسشی که تا به امروز نه شخص وزیر آموزش وپرورش و نه معاون این وزارتخانه پاسخ روشنی به آن داده‌اند.

در بحث شیوه اعمال امتیازات قانون مدیریت خدمات کشوری نیز اعتراضات بسیاری مطرح است البته علی الهیار؛ معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در واکنش به اعتراض معلمان از برقراری فوق‌العاده ویژه برای کارکنان آموزشی خبر می‌دهد.

او در این باره گفت: برای اینکه معلمان همانند سایر دستگاه‌ها از افزایش ۵۰ درصد امتیازات قانون مدیریت برخوردار شوند و تبعیض‌ها را برداریم فصل دهم را اجرا کردیم اما همزمان تقاضای اصلاح آیین‌نامه رتبه‌بندی را داشتیم. برای آنکه بتوانیم این ظرفیت را بهبود دهیم فوق‌العاده ویژه را برای مشاغل آموزشی تعریف کردیم که دامنه‌دار و متغیر خواهد بود و بر اساس رتبه‌های حرفه‌ای لحاظ می‌شود، هم‌اکنون در حال تهیه پیش‌نویس و تنظیم جداول آن هستیم تا به‌زودی در قالب نامه‌ای به سازمان اداری و استخدامی ارائه شود.

اما محمودرضا اسفندیار یکی از فرهنگیان و کارشناس آموزشی در یادداشتی به بررسی موضوع برقراری فوق العاده ویژه معلمان در سال ۹۹ و الزامات مورد نیاز برای تحقق آن پرداخته است؛ مشروح این یادداشت را در ادامه می‌‌خوانید:

در مصاحبه ۱۵ اسفند معاون وزارت آموزش و پرورش که در تعدیل خبر مبهم افزایش ۱.۵ تا ۲ میلیون تومانی افزایش حقوق معلمان انجام شد، ضمن تفکیک معلمان از فرهنگیان و اذعان به عدم اجرای همزمان دو امتیاز حق شغل حرفه‌ای و اجرای کامل ۵۰ درصد فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری در احکام معلمان در راستای برقراری عدالت حقوقی، موضوع پیگیری و برقراری فوق‌العاده ویژه معلمان در احکام ۹۹ مطرح شد اما آیا با رقم ۶۴۰۰۰ میلیارد تومانی در لایحه بودجه سال ۹۹ می‌توان این کار را انجام داد؟ آیا برای اجرای آن سازمان برنامه و بودجه، ‌بودجه آموزش وپرورش را تا ۸۰۰۰۰ میلیارد تومان افزایش خواهد داد؟

در این یادداشت سعی شده است موضوع برقراری فوق العاده ویژه معلمان در سال ۹۹ بررسی شود.

درحال‌حاضر ۸۸۰۰۰۰ نفر عدد کل پرسنل اداری و اموزشی آموزش و پرورش هستند که از این تعداد ۷۲۰۰۰۰ نفر به عنوان کارکنان آموزشی مدارس مشمول مصوبه حق شغل حرفه‌ای شدند که در مرحله اول رتبه‌بندی سال ۹۴ در احکام کارکنان آموزشی مدارس گنجانده شد.

البته آقای الهیار از این احکام به کلاه گشاد گذاردن بر سر معلمان تعبیر کرده و گفته است اگر او‌ بود مثل امروز عمل کرده و همان افزایش تا ۳۵ درصدی فصل ۱۰ قانون خدمات کشوری را همانند سایر نهادهای دولتی اجرا کرده و زیر بار دور زدن قانون خدمات کشوری و بی‌بهره ماندن معلمان از حق قانونی ۳۵ درصد فصل ۱۰ نمی‌رفت که در جای خود معاون و وزیر وقت باید پاسخگوی این ادعا باشند و از این حیث روشنگری جناب الهیار را به فال نیک می‌گیریم.

بر اساس نظر او تا قبل از احکام جدید سرجمع رقم ۳۳۰۰ میلیارد تومان در ماه اعتبار حقوق کل کارکنان آموزش و پرورش بود که میانگین از قرار نفری ۳.۷۵۰.۰۰۰ تومان بوده است.

متاسفانه رئیس‌جمهوری نیز در اول مهر میانگین احکام فرهنگیان را ۴ میلیون تومان اعلام کرد که اگر ۴۲ یا ۴۳ هزار نیروی بخش اداری را از آن مجزا کنیم این رقم به مراتب کمتر نیز بوده است.

 به گفته معاون وزیر با صدور احکام جدید سرجمع ۱۱۰۰ میلیارد تومان به رقم پرداختی حقوق کارکنان افزوده شد یعنی درحال‌حاضر در اسفند ماه رقم کل حقوق ۴۴۰۰ میلیارد تومان در ماه شده است که از قرار میانگین نفری ۵میلیون تومان خواهد شد و ایشان مابه التفاوت این دو رقم یعنی ۱۱۰۰ هزار میلیارد را ۱.۵ تا ۲ میلیون اعلام داشتند که دقیق آن ۱.۲۵۰ هزار تومان است.

بر مبنای اعداد و ارقام اعلامی فوق الذکر اگر به همین منوال در سال ۹۹ پرداخت حقوق کارکنان آموزش وپرورش ادامه یابد فارغ از محاسبه افزایش ۱۵ درصدی ضریب سال ۹۹ و فوق العاده ویژه ۷۲۰ هزار نفر کارکنان آموزشی (گروه معلم -گروه کیفیت بخشی- گروه مدیریت آموزشگاه ) رقمی معادل ۵۲.۸۰۰ هزار میلیارد اعتبار سال ۹۹ فقط در بخش هزینه‌ای آن هم حقوق خواهد بود.

افزایش ۱۵ درصدی ضریب سال ۹۹ این رقم عددی معادل ۷.۹۲۰ هزار میلیارد تومان در سال خواهد بود که سرجمع عدد ۶۰ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان حاصل خواهد شد.

بر اساس صحبت‌های مطرح شده مبنی بر پرداخت فوق‌العاده ویژه، اگر برای معلمان رقمی بین ۹۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان فوق العاده ویژه که معادل ۲۸ درصد عدد حکم افراد خواهد بود، میانگین حد اقل نفری ۱میلیون و ۲۰۰ هزارتومان در سال ۹۹ برقرار شود آنگاه باید عددی معادل ۸۶۴ میلیارد در ماه و ۱۰.۳۶۸ هزار میلیارد تومان به اعتبار هزینه‌ای ۹۹ فقط در بخش حقوق افزود که سرجمع رقمی معادل ۷۱هزار و ۸۰ میلیارد تومان مورد نیاز خواهد بود.

حال اگر سایر اعتبارات مورد نیاز از حق التدریس شاغلین و پاداش بازنشستگان گرفته تا هزینه فوت و ازدواج، مهد کودک، سرانه مدارس، شیر و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، هزینه تخفیف آب، برق و گاز را که باید در بودجه ۹۹ در نظر گرفت لحاظ کنیم حداقل رقم مورد نیاز ۸۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

بنابراین نیاز است ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان بر رقم فعلی بودجه سال ۹۹ آموزش وپرورش با رایزنی‌های فشرده با دولت، سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس افزود ( ۷۱۰۰۰ میلیارد تومان آن از محل خزانه و الباقی آن هم از منابع پایدار) تا بتوان فوق العاده ویژه را برقرار کرد.

به حق برقراری فوق العاده ویژه فاقد پشتوانه محاسباتی نبوده و بر مبنای واقعیات است؛ به نظر همان بودجه ۷۴۰۰۰ میلیارد تومانی مد نظر حوزه ستادی آموزش وپرورش قبل از تقدیم لایحه به مجلس واقعی تر از آنچه دولت مصوب کرده است.

منبع: تسنیم

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
7
همیشه در حق فرهنگیان ظلم میشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
11
با این قوانیینی که وضع میکنید که هیچکدام به نفع معلم نیست
حقیر بعد از 27 سال فهمیده ام که شما به فکر همه هستید جز معلمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
10
اقا تاکی بی خیالی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
8
به قول یکی از اعضای دولت فرهنگیان همیشه در آخر دریافتی حقوق قرار دارند وهمیشه به این قشر از جامعه ظلم میشه وهمیشه اخبار در رابطه با افزایش حقوق فرهنگیان به جامعه تزریق می شود
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
9
بنده به عنوان یک معلم با مدرک فوق لیسانس با 15 سال سابقه ، وقتی می بینم یک آبدارچی اداره تامین اجتماعی با 2 سال سابقه با مدرک دیپلم زیر حکمش 7 میلیون آدم دیوانه میشه واقعا در حق ما ظلم شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
10
ما می میریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
7
شتر در خواب بیند پنبه دانه......
2000میلیارد برای رتبه بندی را یکساله تو بوق و کرنا کردند حالا بیایند 14000 میلیارد بزارند برای معلمان .....زهی خیال باطل
یک معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
0
4
وزیرمون که اصلا در جریان نیست،ظاهرا هم آ قای الهیار ترکمن نقش نوبخت و جهانگیری هییت دولت در آ موزش و پرورش را دارد.حالا بیاید این اختلاف حقوق داخل سازمانی هست ببینید تفاوت دریافتی ما با سایر کارمندان چقدر هست تازه ما هم به تفاوت معلم با فرهنگی پی بردیم
یک معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
0
4
حالا این فوقالعاده به اصطلاح ویژه فرهنگیان که چ عرض کنم یعنی معلمان از کی اجرایی میشه اگه قبل عید دادند که هیچ اگه ندادن باید فاتحشو خوند ،تازه معلمان خیلی موندن که فرهنگی بشن،
جمشید
|
United States
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
0
4
اینجانب باسابقه۲۳سال ومدرک فوق لیسانس با اجرای مصوبه ۵۰درصدی فصل دهم مبلغ۱۶۰هزارتومان دراسفندماه به حقوقم افزوده شد درحالیکه هم رده اینجانب در بخش اداری ودیگر ارگانها بین۱/۵تا۲/۲۰۰به حقوش افزوده شد و کل حکم من شده۴/۷۰۰وهم رده من دربخش اداری وجاهای دیگر بین۵/۸۰۰تا۶/۵۰۰حقوق میگیرد
این درحالیست که طرف بهورز وبامدرک دیپلم حقوقش۵/۸۰۰میباشد واقعا جای تاسف داره حقوق فوق لیسانس کمتر از دیپلمه باشد
باقری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
1
6
سلام.متاسفانه نحوه افزایش حقوق درست نیست. میگن آنهایی که حقوق کم میگیرند درصد بیشتری اضافه شود. فرد تازه استخدامی که خودش یک نفراست حقوق آن را زیاد افزایش می دهند آن وقت یک فرد با سابقه بالا و داشتن فرزندان دانشگاهی و حتی داشتن نوه حقوق کمتری اضافه می شود مگه همین فرد با سابقه موقعی که تازه استخدام شده بود افزایش بیشتری داشت که حالا کم اضافه می شود. موقعی که میگیم افزایش حقوق 15درصد باید به همه 15 درصد اضافه نشود متناسب با سابقه مدرک سنوات این عدالت است نه این که یک فرد دیپلمه کم سابقه مجرد که عرضه درس خواندن ندارد بهش حقوق بیشتری می دهی
فرنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
0
3
دست دوستان درد نکند .انشااله درست میشه دوستان اگر صد سال زنده باشیم حل میشه
فرنگی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
0
2
دست دوستان درد نکند .انشااله درست میشه دوستان اگر صد سال زنده باشیم حل میشه
saber
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
0
0
10سال در مناطق بسیار محروم بیتوته کردم به خاطر دانش اموزان محروم.5سال هرروز به خاطر اینا 22کیلومترپیاده ایاب وذهابم بود.28سال قبل وسیله ی رفت وامد نداشتم تاراحت سر کار برم.اماالان همکار تازه ورودی من همین دم گوشم افزایشش برابر با منه ومن29سال سابقمه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
2
اره تو آب حل میشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
1
1
با سلام. من با حکم اسفند 110 تومن به حکمم افزوده شد .میشود با مدیریت درست با 80 هزار میلیارد هم کارهای بزرگتری کرد .ولی چ حیف که اینجا
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
0
واقعا دستشون درد نکنه باتصویب امتیازات فصل دهم 14هزارتومان به حقوقم اضافه شد .ادم نمیدونه چی بگه
kaktooos
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
1
سلام
به جای دادن وام که اسمشم میگذارید کم بهره 12 درصد.حقوق معلمان رو مثل سایر کارمندان ببرید بالا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
0
0
مگر می شود یک بام و دو هوا اجرا کرد؟ باید برای همه یکسان اجرا کرد. الان حقوق کارکنان اداره کل و ناحیه با کارکنان مدارس خیلی تفاوت دارد. معلمانی که در مدارس کار می کنند خیلی ضرر کردند. اگر نمی توانند یکسان اجرا کنند و بلد نیستند ، همه احکام را باطل کنند.
M.A
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
با سلام.خاک و گچ و سرو صداش مال معلمه پولش میره تو جیب اداری.
علی حیدر پارسائیان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
دارای ۲۸ سال سابقه خدمت ۲۲۰ هزار اضافه شده
گلبان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
من با 26 سال سابقه تدریس شیمی و با مدرک دکترا 25 هزار تومان به حقوقم اضافه شده
آب از سر گذشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
من با 29 سال سابقه هنوز با آموزش و پرورش بی لیاقت جایی نرفتم ولی دوستانم که درارگان های دیگه هستند هر سال شمال و مشهد و.....سهمیه دارند
آب از سر گذشته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
واقعا آیا شما دارید عدالت اجرا می کنید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
0
0
مافرهنگیان بازنشسته مهرماه سال1398که سی سال درروستاهای محروم ودور افتاده ومدارس پنج پایه تدریس کردیم و به خاطررتبه بندی مهارتهای هفت گانه و....را.گذراندیم وهمیشه وبه موقع سرکلاس درس حاضربودیم که چوب رعایت کردن قانون راخوردیم
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: