bazarnews

کد خبر: ۶۷۵۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
گفتگوی نوروزی با کارشناس مطرح بازار مسکن؛
کارشناس مطرح بازار مسکن گفت: به نظر می‌آید با وضعیتی که الان اقتصاد ما پیدا کرده، با شدت یافتن تحریم ها، کسری بودجه قابل توجه دولت و اتفاقات بعد از کرونا که باعث کند شدن حرکت اقتصاد ایران و کاهش میزان صادرات غیر نفتی و واردات شد، سال آینده سال سختی خواهیم داشت.

گروه راه و مسکن بازارنیوز: مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن در گفتگو با بازارنیوز، درباره تحلیل این بازار در سال ۹۸ اظهار داشت: بازار مسکن بعد از دو سال جهش سنگین در سال‌های ۹۵ و ۹۶، در سال ۹۷ با افزایش همراه بود، ولی از شیب این افزایش کاسته شد و در مجموع چیزی حدود ۴۰ درصد افزایش نشان داد که اندکی از تورم بیشتر بود که نشان دهنده این است که از شیب افزایش قیمت مسکن کاسته شده است و همانطور که می‌شد حدس زد به مرور مسکن باید از تورم عقب بیافتد، ولی این مسئله در سال ۹۸  تحقق پیدا نکرد و باید برای سال ۹۹ منتظر چنین وضعیتی باشیم.

قبل از بازار مسکن باید به تورم توجه کنیم

سلطان محمدی درباره پیشبینی وضعیت بازار مسکن در سال ۹۹ گفت: قبل از قیمت مسکن باید ببینیم  چه بر سر تورم خواد آمد. به نظر می‌آید با وضعیتی که الان اقتصاد ما پیدا کرده، با شدت یافتن تحریم ها، کسری بودجه قابل توجه دولت و اتفاقات بعد از کرونا که باعث کند شدن حرکت اقتصاد ایران و کاهش میزان صادرات غیر نفتی و واردات شد، سال آینده سال سختی خواهیم داشت.

وی افزود: این که ابعاد این قضیه به چه صورت می‌شود باید منتظر باشیم و ببینیم که این بیماری چه روندی را پیدا خواهد کرد. اگر روندش بعد از فروردین ماه رو به کاهش باشد، این تاثیر می‌تواند در حد محدودی باقی بماند، ولی اگر این روند ادامه پیدا کند ما سال سختی را برای اقتصاد کشور خواهیم داشت.

سلطان محمدی تصریح کرد: با توجه به این که هزینه‌های دولت چندان قابل کاهش نیست و درآمد‌های دولت چه از محل صادرات نفتی و چه غیر نفتی و چه از محل مالیات‌ها کاهش پیدا خواهد کرد، بنابراین می‌توانیم حدس بزنیم که کسری بودجه‌ای خواهیم داشت که این کسری قاعدتا با استقراض از بانک مرکزی باید حل شود. این مسئله می‌تواند موجب تورم زیادی شود.

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: اگر روند تورمی ادامه داشته باشد بازار مسکن هم از این روند تورمی متاثر می‌شود، ولی اگر کنترل شود، قیمت مسکن افزایش محدودتری را پیدا خواهد کرد، ولی بعید به  نظر می‌رسد که افزایش قیمت مسکن در سال آینده با توجه به نرخ تورم، منفی شود.

طرح ملی مسکن خیلی تاثیر گذار نیست

سلطان محمدی در پاسخ به این سوال که طرح ملی مسکن چه میزان می‌تواند در کاهش قیمت مسکن تاثیر بگذارد، گفت: این طرح‌ها تاثیرات تعیین کننده‌ای نمی‌توانند بگذارند. اوج این قبیل مسکن سازی ها، مسکن مهر بود که اتفاقا در آن سال‌ها بازار مسکن بیشترین افزایش را تجربه کرد.

وی افزود: این مسکن سازی‌ها مقدار خیلی محدودی به عرضه اضافه می‌کند و قاعدتا این پروژه‌ها طولانی مدت هستند و همچنین در نقاطی نیستند که ما بیشترین افزایش را در قیمت مسکنت داریم. بیشترین افزایش در شهر‌های بزرگ به خصوص تهران بوده که این پروژه‌ها در جا‌های دیگری ساخته می‌شوند؛ بنابراین نمی‌توانند خیلی تاثیری در تغییرات قیمت بازار مسکن بگذارند به این دلیل که حجم این ساخت و ساز‌ها نسبت به حجم کلی بازار مسکن عدد قابل توجهی نیست.
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: