bazarnews

کد خبر: ۶۷۶۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
در این گزارش سعی شده است برخی از اتفاقات که در ایجاد نوسان در بازار سرمایه سال ۹۸ موثر بوده است، مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در انتها نگاهی به وضعیت بورس در سال ۹۹ و عرضه‌های اولیه پیش رو خواهیم داشت.

 گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: بازار بورس تهران با تمام افت و خیزهایی که داشت، امروز آخرین نوسانات خود را تجربه کرد و بار سفر را برای بعد از تعطیلات نوروزی بست. در این گزارش سعی شده است برخی از اتفاقات که در ایجاد نوسان در بازار سرمایه سال 98 موثر بوده است، مورد بررسی قرار گیرد. همچنین در انتها نگاهی به وضعیت بورس در سال 99 و عرضه های اولیه پیش رو خواهیم داشت.

 

سه اتفاق، سه ریزش

بازار بورس در سال 98 با رشد 184 درصدی، بالاتر از بازار طلا، ارز و مسکن قرار گرفت. رکوردهایی که در سال جاری شکسته شد، به گونه ای بود که در تاریخ بورس تهران کم نظیر تلقی می شود که آخرینِ آن، عبور از شاخص نیم میلیونی بود.

سه اتفاق که موجب ریزش بورس در سال ۹۸ شد/ پیش بینی وضعیت بورس در سال ۹۹/ عرضه‌های اولیه جدید را بشناسید+ نمودار

 

  • مهرماه 98

در این بین، بازار سهام با افت و خیزهایی متناسب با اتفاقات روز مواجه بود که اولینِ آن ها، در مهر ماه سال جاری اتفاق افتاد.

«همایون دارابی» کارشناس بازارسرمایه، پیرامون علت ریزش بازار در مقطع زمانی مذکور گفت: از ابتدای سال تا ابتدای مهرماه، شاخص و نمادهای بورسی بیش از ۸۰ درصد رشد کرد و نرخ بیشتر سهام‌ها دو برابر و بعضا سه برابر شد به همین دلیل طبیعی است که بازار به طور متوالی رشد نداشته باشد.

البته بسیاری از کارشناسان علت دیگری را برای این رخداد عنوان می کنند که خروج سرمایه گذاران از بورس، به علت ترس از تکرار اتفاقات مهر 97 است که به موجب ریزش دلار، درآمد صادراتی بسیاری از شرکتهای بورسی، با کاهش مواجه شد و به تبع آن، دچار افت ارزش شدند.

 

  • شهادت سردار سلیمانی

شاخص که پیش روی خود عدد 400 هزار را می دید، پس از ترور سردار سلیمانی با افتی شدید و خونین مواجه شد و با تشکیل الگوی سر و شانه، تا 353 هزار واحد ریزش کرد. این ریزش موجب کاهش 9 درصدی شاخص در طول یک هفته شد و بسیاری از سرمایه گذاران، آماده خروج تمام سرمایه خود از بورس شدند ولی پس از مدتی کوتاه، روند رشد شاخص به حالت عادی برگشت.

 

  • کرونا و کاهش قیمت نفت

با شیوع کرونا در کشور و همه گیر شدن آن، سهام شرکتهای دارویی با رشد و صف خرید مواجه شدند. اما به واسطه عدم توافق اوپک و مسکو بر سر کاهش تولید نفت به علت شیوع کرونا، و همچنین افزایش صادرات نفت توسط عربستان سعودی، بسیاری از نمادهای نفتی در بازار بورس تهران دچار ریزش شدند. نمادهای معاملاتی «شتران»، «ومهان» و «زاگرس» از جمله این موارد بودند. این مسئله سبب شد که شاخص از 555 هزار واحد به محدوده 506 واحد در آخرین روز بورسی سال 98 برسد.

 

تعدد عرضه های اولیه در سال 98

در سال جاری 21 شرکت در بورس و فرابورس، برای اولین بار عرضه شدند که آخرین آن ها نماد معاملاتی «شگویا» بود که در 14 اسفند عرضه شد. عرضه های اولیه به واسطه جذب نقدینگی در روز عرضه، عموما بازار را با فروش دیگر نمادها همراه می کنند. بنابراین برای عده کثیری از سرمایه گذاران کلان، عرضه اولیه چندان به مذاق خوش نمی آید.

برای نمونه عرضه نماد معاملاتی نوری که قریب به 1 میلیون و 670 هزار تومان از ارزش سهام خود را برای هر فرد حقیقی یا حقوقی تخصیص داد، مطابق تصویر زیر، چنین وضعیتی را به بازار بورس تحمیل کرد.

سه اتفاق که موجب ریزش بورس در سال ۹۸ شد/ پیش بینی وضعیت بورس در سال ۹۹/ عرضه‌های اولیه جدید را بشناسید+ نمودار

به نظر می رسد در سال آینده، نمادهای معاملاتی «بصبا»، «رکارت» و «بگیلان» در ابتدای صف عرضه اولیه قرار گیرند.

 

پیش بینی وضعیت بورس در سال 99

پس از پایان کار بازار سهام در چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه امسال، این بازار طبق تعطیلی‌های رسمی ثبت شده در تقویم‌ها تا دوشنبه، چهارم فروردین ماه سال بعد تعطیل خواهد بود و از سه‌شنبه هفته بعد فعالیت خود را از سر خواهد گرفت. اما سوالی که در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران ایجاد شده است، این است که چه سرنوشتی پیش روی بازار بورس در سال 99 خواهد بود.

هرچند محرک اصلی رشد سهام در ماه‌های اخیر رفتار سرمایه‌گذاران و به ویژه تازه‌واردها بوده، اما در طولانی‌مدت عوامل بنیادی به رقابت با این فضا می‌پردازند. در چشم‌انداز بورس ۹۹ نگرانی‌هایی از جمله نشانه‌های رکود در بازار جهانی، عدم رشد دلار متناسب با برآورد بورس‌بازان و همچنین ناهماهنگی شاخص قیمت‌ها با انتظارات تورمی مشاهده می‌شود.

احمد پویان فر، کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت و پیش بینی رفتار بورس در سال آینده، اظهار کرد: خوشبختانه یا متاسفانه افراد غیر حرفه‌ای در سراسر کشور به سرمایه‌گذاری در بورس گرایش پیدا کرده‌اند. به همین دلیل نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که به صورت غیر حرفه‌ای وارد بازار می‌شوند. در کل چون فرصت جایگزین کردن سرمایه‌گذاری برای مردم وجود ندارد قیمت‌ها در بورس همچنان رشد خواهد کرد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: