bazarnews

کد خبر: ۶۸۶۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴
دبیر انجمن واردات برنج ایران،خبر داد:
دبیر انجمن واردات برنج ایران، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده برنج ایرانی با توجه به تمامی حمایت ها به دلائل مختلف از جمله یکپارچه نشدن زمین های کشاورزی، فرسودگی ماشین آلات فرآوری، خرده مالکی و غیره نسبت به قیمت های جهانی سه برابر است.
بازار نیوز - مسیح کشاورز، افزود: واردکنندگان رسمی در بخش واردات برنج خارجی تابع نظام هستند، وزارت جهادکشاورزی در زمان برداشت محصول برنج ممنوعیت چهار ماهه ای با هدف حمایت از تولید داخلی و تولیدکنندگان در کشور اعمال کرده است.

وی با اعلام اینکه آمار صحیح پایه و اساس هر نوع فعالیتی است، اظهار داشت: نبود آمار و اطلاعات دقیق در بخش کشاورزی از چالش های اساسی کشور است.

دبیر انجمن واردات برنج ایران گفت: برنج دومین کالای استراتژیک کشور است و می طلبد زیرساخت های آماری این محصول در جامعه فراهم شود تا در مواقع لزوم بتوان تصمیمات اصولی و کارشناسی اتخاذ کرد. 

وی، افزود: امسال خیلی تلاش شد وزارت جهاد کشاورزی هیچ استثنایی برای واردات برنج قائل نشود، برغم اینکه قانون انتزاع خیلی از مسئولیت ها را به عهده این وزارتخانه گذاشته، اما در خصوص واردات برنج متاسفانه استثناء های زیادی مثل مناطق آزاد و ویژه، تعاونی مرز نشینان و ته لنجی یا ملوانی وجود دارد به عبارتی یک سوم نیاز سالانه کشور را می توان از این کانال تامین کرد.

مسیح کشاورز با بیان اینکه از اول مرداد ماه سال جاری برای حمایت از تولید داخلی واردات برنج خارجی ممنوع شده است، گفت: در حال حاضر ارزشی که گمرک برای برنج های وارداتی تعیین می کند 850 دلار است. هم اکنون قیمت تمام شده برنج خارجی 4 هزار و 400 تا 4 هزار و 500 تومان است که با سود واردکننده 4 هزار و 800 تومان به صورت عمده توزیع می شود ناگفته نماند 500 تومان به عنوان ما به التفاوت برای حمایت از تولید داخلی از واردات برنج خارجی گرفته می شود.

وی، در ادامه سهم بازار برای تقاضای برنج خارجی و داخلی را کاملا مستقل از هم دانست و افزود: با وجود ممنوعیت واردات برنج افزایش قابل ملاحظه ای در قیمت برنج خارجی در بازار مشاهده نمی شود چون این نوع برنج بستر و تقاضای جدایی دارد.

دبیر انجمن واردات برنج ایران، اذعان داشت: معیشت مردم، بحث های اقتصادی کشور و سایر موارد نشان می دهد که اقشاری از جامعه نمی توانند از برنج ایرانی با این قیمت مصرف کنند.

وی بیان داشت: در حال حاضر قیمت تمام شده برنج ایرانی با توجه به تمامی حمایت ها به دلائل مختلف از جمله یکپارچه نشدن زمین های کشاورزی، فرسودگی ماشین آلات فرآوری، خرده مالکی و غیره نسبت به قیمت های جهانی سه برابر است.

مسیح کشاورز با اعلام خبری مبنی بر اینکه مسئولان وزارت جهادکشاورزی از افزایش 30 درصدی تولید برنج نسبت به سال گذشته در کشور خبر می دهند، گفت: تولید برنج سفید در کشور از یک میلیون و 700 هزار تن سال گذشته به دو میلیون و 200 هزار تن درسال جاری رسیده است.

وی افزود: با توجه به افزایش 30 درصدی تولید برنج در کشور سئوالی که در ذهن تداعی می شود اینکه چرا شیب قیمت این محصول هر روز تند و تندتر می شود؟ آیا دو میلیون و 200 هزار تن برنج در انبارهای ذخیره شده است؟ کدام انبار گنجایش همچنین حجم عظیمی از برنج را دارد ؟

دبیر انجمن واردات برنج ایران یادآورشد: هم اکنون برنج پر محصول شیرودی بوجاری شده در درب کارخانه بین 6 تا 6 هزار و 500 تومان و به دست مصرف کننده 7 هزار تومان می رسد. برنج کیفی 10 تا 12 هزار و 200 تومان درب کارخانه توزیع می شود اختلاف خیلی زیاد است به عبارتی 45 تا 100 درصد با برنج مرغوب خارجی اختلاف قیمت وجود دارد بنابراین می طلبد قیمت تمام شده برنج داخلی کاهش پیدا کند.

رادیو اقتصاد
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: