bazarnews

کد خبر: ۶۸۸۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۲
همایش فعالان اقتصادی ایران و ژاپن برگزار شد
همایش فعالان اقتصادی ایران و ژاپن با حضور کات سومی هیرانو معاون اجرایی سازمان تجارت خارجی ژاپن و پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
بازار نیوز - پدرام سلطانی در این همایش گفت: ایران براساس گزارشات معتبر داخلی و خارجی دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه، شمال افریقا و آسیا مرکزی، رتبه اول در ذخایر گاز دنیا، رتبه سوم در تولید گاز طبیعی، رتبه سوم در ذخایر نفت دنیا و دومین کشور دارنده ذخایر نفت در خاورمیانه است ضمن اینکه در حوزه معدن هم جایگاه بالایی دارد، طوری که پنجمین تولیدکننده سیمان، دومین تولیدکننده گچ دنیا و دارای اولین ذخایر روی دنیاست.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران در حال گذر از اقتصاد متکی به منابع به اقتصاد متکی بر کارایی است، اضافه کرد: امروز منابع انسانی ما از ذخایر معدنی مهم‌تر است زیرا ایران از نظر تحصیل‌کردگان در رشته مهندسی رتبه 5 جهان و از نظر فارغ‌التحصیلی در رشته مهندسی رتبه نخست دنیا را دارد از این رو با بهره‌برداری از سرمایه انسانی و بهره‌گیری از مزیت اقتصادی ایران می‌توان سرمایه‌گذاری‌های سودمندی را برای کل منطقه رقم زد.

سلطانی با تأکید براینکه ایران با ثبات‌ترین کشور منطقه خاورمیانه است، افزود: چشم‌انداز سیاسی و امنیتی نشان می‌دهد که ثبات سیاسی و امنیتی فزاینده و در قیاس با سایر کشورهای منطقه حاکی از آن است که ایران‌ امن‌ترین کشور در منطقه برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: موقعیت جغرافیای سیاسی ایران در منطقه کشور ما را به یکی از نزدیک‌ترین مسیرهای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب تبدیل کرده و ایران در مرکز بازار 600 میلیونی خاورمیانه، آسیای میانه و آسیای نزدیک قرار دارد.

سلطانی گفت: فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری متعددی در حوزه‌های انرژی، خودرو و صنایع وابسته، معدن و صنایع معدنی، دارو، کشاورزی و منسوجات برای همکاری شرکت‌های ایرانی و ژاپنی وجود دارد.

وی با تأکید براینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی با ایران با زمینه‌های نوین و خدمات در حال افزایش است، افزود: در حوزه گردشگری، فناوری ارتباطات و اطلاعات، حمل‌ونقل، همکاری بانکی و بیمه‌ای و در زمینه تبادل دانش فنی و تولید دانش فنی با توجه به نیروی تحصیل کرده ایرانی، ظرفیت همکاری با ژاپن وجود دارد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه در ماه‌های گذشته و پس از اجرایی شدن موافقت‌نامه برجام شاهد رفت‌وآمدهای جدی‌تر رقبای اروپایی شرکت‌های ژاپنی به ایران بودیم، گفت: این تأخیر در ورود ژاپنی‌ها به ایران برای مذاکرات تجاری نشان می‌دهد که شرکت‌های ژاپنی با مطالعه بیشتر وارد بازار می‌شوند، اما وقتی وارد می‌شوند، قطعاً فعالیت گسترده‌تری دارند.

سلطانی با بیان اینکه‌ مشکلاتی هم در توسعه اقتصادی روابط دو کشور از جمله ضرورت برقراری ارتباطات بانکی وجود دارد گفت: امروز اقای هیرانو معاون سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن اعلام کرد که بانک‌های ژاپنی همکاری‌ خود را با بانک‌های ایرانی از طریق مبادله ین آغاز کرده‌اند و من فکر می‌کنم تنوع و تعداد بانک‌ها در آینده نزدیک متناسب با ظرفیت‌های تبادلات تجاری دو کشور افزایش یابد ضمن اینکه می توانیم مانند گذشته از پول ملی دو کشور به جای دلار برای مبادلات استفاده کنیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: آقای هیرانو برای تبادلات تجاری با ایران از پیچیدگی مقررات و عدم توجه لازم به حقوق مالکیت فکری ابراز نگرانی کرده است که در جلسه خصوصی به وی اعلام کرده‌ام با توجه به عزم دولت در زمینه مقررات‌زدایی و حقوق مالکیت فکری امیدواریم تا مقررات و مجوزها را در زمان کوتاه به حداقل برسانیم و در آینده نزدیک این موضوعات تسهیل شود.

سلطانی گفت: فعالان اقتصادی ژاپن اگرچه در این زمینه‌ها نگرانی‌هایی دارند، اما ژاپنی‌ها فرصت را از دست ندهند و از رقیبان خود در فرصت تجاری که با ایران برای‌شان به وجود آمده عقب نمانند، زیرا این فرصت‌ها همیشگی نیست.

در ادامه هیرانو معاون سازمان تجارت خارجی ژاپن گفت:‌ سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها سمینارهایی را برای توسعه روابط دو کشور برگزار می‌کند.

وی افزود: با توجه به شرایط پیچیده دنیا، سیاست سازمان توسعه تجارت خارجی ژاپن، برگزاری سمینارهای مختلف بین دو کشور است و برگزاری این سمینارها نشان می‌دهد که چه در کشور ژاپن و چه در کشور ایران علاقه‌مندان بسیاری در این سمینارها شرکت می‌کنند.
هیرانو با اشاره به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه صنایع تهران و آغاز به کار آن از امروز گفت: شرکت‌های مختلفی از ژاپن در این نمایشگاه حضور دارند تا بتوانند شرکای ایرانی خود را برای همکاری دراز مدت و سرمایه گذاری مشترک پیدا کنند.

وی افزود: ما از فعالیت فعالان اقتصادی ژاپن در ایران و سرمایه گذاری آنها حمایت و زمینه های فعالیت شان را در ایران تسهیل می کنیم.
 
هیرانو با ابراز امیدواری به اینکه نشست مشترک دو اتاق بازرگانی ایران و ژاپن منجر به توسعه روابط تجاری دو کشور شود، گفت: از علاقه‌مندان به نمایشگاه بین‌المللی صنایع می‌خواهم، تا از غرفه ژاپن واقع در نمایشگاه بین‌المللی تهران دیدن کنند.
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: